Bár 11 büntetőpontot is kaphat érte az elkövető, a szabályt nap mint nap megszegik: ennek súlyos következményei lehetnek.

Tényleg ő volt Hunyadi első nagy szerelme? Brankovics Mara a szultán kedvence lett
A közlekedés biztonságának megőrzése érdekében számos szabályt hoztak létre, és ezek közül kiemelkedik a követési távolság betartásának fontossága. Ennek ellenére sokan nap mint nap figyelmen kívül hagyják ezt az előírást, ami súlyos balesetekhez és jelentős büntetésekhez vezethet. A megfelelő távolság betartása nemcsak a saját, hanem mások életét is megóvhatja az utakon.
A követési távolság az a térköz, amelyet a járműveknek meg kell tartaniuk egymás között, hogy vészhelyzet esetén biztonságosan meg tudjanak állni. Ez a távolság különösen lényeges, ha nagy sebességgel haladunk, vagy ha a látási viszonyok kedvezőtlenek, például eső vagy köd esetén. A KRESZ világosan megfogalmazza: "Járművel másik járművet csak olyan távolságban szabad követni, hogy az elöl haladó jármű hirtelen fékezése esetén is lehetőség legyen a biztonságos megállásra."
A büntetőfékezés, amelyet gyakran a közlekedésben tapasztalunk, komoly veszélyeket rejt magában. E tevékenység során a járművezető szándékosan fékez, hogy rámutasson egy másik autós vagy gyalogos helytelen viselkedésére. Azonban ez a cselekedet nem csupán a közlekedési szituációk feszültségét növeli, hanem számos kockázatot is magában hordoz. Elsősorban, a hirtelen fékezés váratlanul érheti a mögöttes járművezetőket, ami ütközésekhez vezethet. Ezen túlmenően, a büntetőfékezés könnyen provokálhat agresszív reakciókat más sofőröktől, ami tovább fokozza a feszültséget az utakon. A stresszes helyzetek következtében a figyelem elterelődése vagy a rossz döntések meghozatala is gyakoribbá válik. A balesetek elkerülése érdekében fontos, hogy a sofőrök a türelem és a megértés jegyében közelítsenek a közlekedési helyzetekhez. A büntetőfékezés helyett érdemes inkább a kommunikációra és a biztonságos távolságtartásra összpontosítani, ezáltal csökkentve a kockázatokat és elősegítve a balesetmentes közlekedést.
A követési távolság figyelmen kívül hagyása mellett a büntetőfékezés is komoly kockázatokat rejt magában. Ez a manőver, amikor valaki szándékosan hirtelen fékez, hogy ezzel megleckéztesse a mögötte haladó autóst, rendkívül veszélyes. Az ilyen hirtelen fékezés következtében a hátul lévő jármű sofőrje nem mindig tud időben reagálni, ami könnyen ütközéshez vezethet. Az ilyen helyzetek elkerülése érdekében fontos, hogy mindenki felelősségteljesen vezessen, és tiszteletben tartsa a közlekedési szabályokat.
A baleset bekövetkeztekor nemcsak anyagi kár keletkezhet, hanem súlyos személyi sérülések is előfordulhatnak, ilyenkor a Btk. 235. § (1) bekezdése értelmében akár 1-től 3 évig terjedő szabadságvesztés is kiszabható gondatlanságból elkövetett súlyos testi sértés okozása miatt. Sőt, a bíróság akkor is elrendelheti a börtönbüntetést országúti önbíráskodás esetén (például büntetőfékezésnél), ha senki nem sérül meg, ennek még az sem feltétele, hogy egyáltalán koccanás történjen.
Noha a törvény alapján szabadságvesztés is járhat, a gyakorlatban inkább a pénzbírság jellemző. Ennek a mértéke mindig az elkövető személyi és vagyoni körülményeitől függ. A pénzbüntetés napi tételeinek a számát a bíró határozza meg, ami 30 és 540 napi tétel között mozoghat. Az egynapi tételnek megfelelő összeg pedig legalább 1000 és legfeljebb 500 ezer forint lehet - gyors számolással ez annyit tesz, hogy minimum 30 ezer, maximum 270 milliós bírság is kiszabható.
A végső összeg tehát e szorzatokból alakul ki, de ezen felül a felmerülő bűnügyi költségekre is figyelemmel kell lenni – így a tettesek szinte mindig több százezres bírsággal találkozhatnak.
Ezen kívül, ha valakinek a munkaképessége megengedi, gyakran alkalmazott szankció a közérdekű munka elrendelése is. Ez azonban csak abban az esetben történik, ha az elkövető anyagi körülményei annyira kedvezőtlenek, hogy a pénzbírság akár részletfizetéssel történő teljesítése is lehetetlen számára.
A vétkes vezető más büntetésre is számíthat. A közúti veszélyeztetés miatt 11 büntetőpontot kaphat, de minimum 5 büntetőpont jár a közúti közlekedés rendjének megzavarásáért. Összesen 18 pontig gyűjtögethetnek a magyar járművezetők, utána a vezetői engedélyt nyolc napon belül visszavonják - viszlát, jogosítvány!
A biztosítótársaságok ráadásul a balesetet okozó sofőrök kötelező biztosításának díját is megemelik. A legrosszabb forgatókönyvek akkor következnek be, ha az érintett járművezetők nem tudnak a helyszínen megegyezni, vagy biztosítási papírokat cserélni. Ilyen esetben már rendőri beavatkozásra van szükség, és ezzel megkezdődik a jogi eljárás nehézkes folyamata.
A közlekedési szabályok (KRESZ) betartása mindannyiunk érdeke. Felelősségteljes vezetéssel megelőzhetőek a balesetek, és biztonságosabbak lehetnek az utak is.