4 hely, ahol 30%-kal hosszabb ideig élnek: felfedték, mi áll az öregedés hátterében.

Kőszeg városa a Vas megyében található. Íme hat érdekes kérdés a magyar földrajzról, amelyekre érdemes tudni a választ: 1. Melyik a legnagyobb tó Magyarországon, és mi a neve? 2. Melyik folyó a leghosszabb Magyarország területén? 3. Melyik város a fővárosa Magyarországnak? 4. Hol található a Hortobágyi Nemzeti Park, és miért híres? 5. Melyik hegycsúcs a legmagasabb a Kárpát-medencében? 6. Melyik magyar megye határos Szlovéniával? Ezek a kérdések segítenek jobban megismerni hazánk földrajzi jellemzőit!
A dohányzás, a túlsúly, az alkoholfogyasztás, a mozgáshiányos életvitel és a stressz mind jelentős hatással vannak az öregedési folyamatokra. Azonban a modern orvostudomány vívmányai és a tudatos életvitel lehetőséget adnak arra, hogy élethosszunkat meghosszabbítsuk. Fontos, hogy ne csupán a hosszú életre törekedjünk, hanem arra is, hogy ezt a hosszú időt milyen minőségben éljük meg. Az egészséges életmód választása, a fizikai aktivitás növelése és a stresszkezelési technikák alkalmazása mind hozzájárulhatnak ahhoz, hogy az évek ne csak számok legyenek, hanem valódi élményekkel és boldogsággal teli időszakok.
Magyarországon a nők esetében az egészségesen eltöltött évek átlagosan mindössze 63-ra, míg a férfiaknál 61-re rúgnak, miközben a teljes átlagéletkor 75 és 84 év között mozog. A hosszú élet titka abban rejlik, hogy a lehető legnagyobb részt egészségben élhessük meg - emelték ki az EndoLife Longevity Központ megnyitó rendezvényén.
A longevity, vagyis a hosszú és egészséges élet iránti elköteleződés, egy tudatos törekvés, amely a test és lélek harmonikus megőrzésére összpontosít. Ez nem csupán azt célozza meg, hogy az emberek tovább éljenek, hanem arra is figyel, hogy ezek az évek valóban értékesek és elégedettséggel teliek legyenek. Az élettartam a földi létezésünk összes évét jelenti, míg az egészségspan azokat az éveket foglalja magában, amelyeket az egyén krónikus betegségektől mentesen, magas életminőségben élhet meg.
A hosszú élet program célja, hogy a biológiai életkor, azaz a sejtek, szövetek és szervek tényleges korának meghatározásával, valamint a genetikai kockázati tényezők felismerésével hozzájáruljon az egészségesebb és hosszabb élet eléréséhez. Ennek érdekében különféle megoldásokat alkalmaz, például infúziós és vitaminkúrákat, a sejtek regenerálódását elősegítő kezeléseket, valamint oxigénterápiát, amely serkenti az őssejtek működését. A program célja, hogy támogassa a szervezetet a fiatalos állapot megőrzésében és a várható egészséges élettartam meghosszabbításában.
A stressz, a túlzott alkoholfogyasztás, a megélt traumák, valamint a mozgás hiánya mind hozzájárulhatnak az öregedés felgyorsulásához.
Rövidíti az életet a dohányzás, a túlsúly, a mentális stressz, és az alkoholfogyasztás. Már egy korty alkohol is bántja a mikrobiomot, ezért egészségmegőrzés szempontjából zéró alkoholtolerancia javasolt. A stressztől a szervezet kifárad, szív- és érrendszeri, valamint daganatos betegséget okozhat. A túlsúly szintén nagy probléma, a hazai lakosság mintegy 60%-a túlsúllyal él, ami a refluxtól egészen a rákos elváltozásokig számos betegség okozója. Emellett az öregedés folyamatát befolyásolhatják a különböző fertőzések is: a Covid például egyértelműen felgyorsította az érintettek biológiai óráját.
A tudomány mai állása szerint az öregedés és a halál nem csupán egy előre megírt genetikai forgatókönyv következménye. Habár a hosszú élet mögött genetikai tényezők is állnak, mindannyian sokat tehetünk saját egészségünk érdekében életmódbeli változtatásokkal. Egy aktív életmód, a tudatos táplálkozás, az időszakos böjt, az alkoholfogyasztás elkerülése, a dohányzás mellőzése, a megfelelő alvás és a társas kapcsolatok ápolása mind hozzájárulhatnak ahhoz, hogy hosszabb és egészségesebb életet élhessünk. Az elmúlt egy évtizedben a hosszú élet tudománya jelentős fejlődésen ment keresztül. Az Egyesült Államok legnagyobb egyetemein biológusok és orvosok dolgoznak együtt, hogy a legújabb kutatási eredményeket gyakorlati alkalmazásokra fordítsák - mondta prof. dr. Madácsy László, az Endo-Kapszula Magánorvosi Centrum vezetője.
A világ "kék zónáinak" (pl. Okinawa, Szardínia, Ikaria, Loma Linda) lakói akár 30%-kal hosszabb ideig és egészségesebben élnek. A kutatások arra világítottak rá, hogy ez nemcsak az adott népcsoport előnyös genetikájának, hanem a környezeti és életmódbeli hatásoknak is köszönhető. A növényi alapú étrend és mértékletes táplálkozás, a rendszeres testmozgás, a szoros közösségi, családi kapcsolatok, a spirituális hovatartozás és a természetközeli életmód jellemzi az ott élők mindennapjait.
Ifj. Duda Ernő, a Magyar Biotechnológiai Szövetség elnöke kiemelte, hogy az öregedési folyamat nem egyenletesen zajlik, hanem két jelentős csúcsot mutat az emberi élet során: az egyik 45 éves korban, a másik pedig körülbelül 60-61 évesen következik be, amikor is felgyorsul az öregedés üteme. Fontos megjegyezni, hogy a biológiai óra beindulását nem csupán a korral járó változások, hanem a nagyobb traumák, műtétek és súlyos betegségek is kiválthatják, amelyek hirtelen éveket „hozhatnak” ránk. A várandósság szintén hatással van erre a folyamatra; a nők általában a 9 hónapos terhesség alatt 3-4 évet öregednek. Ugyanakkor jó hír, hogy a szülést követően sok anyánál tapasztalható, hogy a biológiai óra visszafordul: az eddigi tapasztalatok szerint a szoptatás segíthet az öregedés lassításában. Emellett a rendszeres testmozgás hiánya is jelentősen felgyorsíthatja az öregedés folyamatát, és sokkal nagyobb rizikófaktornak számít, mint a dohányzás vagy az elhízás.
Őssejt-stimulációval és teljes értékű táplálkozással is javítható a biológiai életkor
Az utóbbi évtized során jelentős mértékben bővült a tudásunk arról, hogy miként zajlik az öregedés folyamata. Körülbelül tizenkét alapvető tényező játszik szerepet ebben, amelyek között megtalálhatók a genetikai hibák felhalmozódása, a bélflóra összetételének változása, valamint a fehérjék lebontásának folyamata. Ahogy telik az idő, az őssejtjeink száma csökken, és egyre több elöregedett, funkcióját veszített sejt jelenik meg a szervezetben. Ezen folyamatokat azonban gyógyszerekkel és egészséges életmóddal nagy mértékben befolyásolhatjuk.
Dr. Fehér Attila, a SynergoLab orvosigazgatója felhívta a figyelmet arra, hogy az ember sejtjeinek 90%-át baktériumok adják, melyek fontos szerepet játszanak többek között a tápanyagcsere irányításában, az immunreakciók szabályozásában és a vitamintermelésben is. A betegségek 90%-a kapcsolatba hozható a mikrobiom állapotával; ha egyensúlya felbomlik, akkor az folyamatos krónikus gyulladássá alakulhat át és bármelyik szervet megtámadhatja, ezáltal is előidézve a gyorsabb öregedést.
Dr. Bugris Valéria vezető táplálkozáskutató, biokémikus kiemelte, hogy az Egyesült Nemzetek Szervezete a 2021-2030 közötti időszakot az egészséges időskor évtizedévé nyilvánította. Ha úgy tekintünk az öregedésre, mint betegségre, akkor meg lehet nézni, hogy az hogyan gyógyítható. A helyi jellegű, teljes értékű fehérjét, zsírt, szénhidrátot és rostokat tartalmazó, természetes és kevésbé feldolgozott ételek fogyasztása hozzájárul az egészség megőrzéséhez.
Fontos, hogy az alapvető genetikai jellemzőinket tisztába tegyük, mivel ez segíthet azonosítani azt a szervrendszert, amely a legnagyobb mértékben befolyásolja egészségünket és életminőségünket. Ezzel az információval célzottan tudunk hatni a folyamatokra, akár gyógyszerek, étrend-kiegészítők vagy fizikai terápiák révén, hogy lassítsuk az öregedés folyamatát. Központunkban a biológiai életkor meghatározása mellett átfogó állapotfelméréseket végzünk, és olyan kezeléseket kínálunk, mint a sejtregenerációs és hajszálérjavító kúrák, őssejt-stimuláló oxigénterápiák, személyre szabott táplálékkiegészítő programok, infúziós kezelések és vitaminkúrák. Az innovatív okosgyűrűink pedig lehetőséget adnak arra, hogy folyamatosan nyomon követhessük egészségi állapotunkat - mondta prof. dr. Madácsy László.
A hosszú élet tudománya, más néven longevity, napjaink egyik legdinamikusabban fejlődő területe. A világ minden táján gyors ütemben bukkannak fel különféle innovatív technológiák és megoldások, amelyek segítségével új módszereket találhatunk sejtjeink regenerációjának serkentésére. Azonban elengedhetetlen, hogy komplex és tudományosan megalapozott megközelítést alkalmazzunk, mivel ezek a folyamatok rendkívül bonyolultak, és a társadalom széles rétegei számára még viszonylag ismeretlenek. Az életmódunkra és a folyamatos figyelemre épülő alapok nélkül – ahogyan az az orvostudományban is megfigyelhető – nehéz tartós javulást elérni. Azonban a technológiai fejlődés iránya olyan izgalmas perspektívákat nyit meg, amelyek a közeljövőben új lehetőségeket kínálnak számunkra a hosszú és egészséges élet eléréséhez.