A londoni orosz nagykövet teljesen elfogadhatónak tartja, hogy a brit partok közelében tengeralattjárók mozgását figyelik, és nem lát ebben semmiféle problémát.

"Nem" - válaszolta a BBC élő műsorában arra a kérdésre, hogy kifogásolja-e a sajtóban megjelent állításokat.

"Nem tagadom, de azon tűnődöm, valóban érdekünkben áll-e az összes brit tengeralattjáró megfigyelése, hisz nagyon régi, elavult robbanófejekkel rendelkeznek" - fejtette ki Andrej Kelin, aki a fenyegetéseket eltúlzottnak minősítette.

Egyértelműen elutasította azt a megállapítást, hogy a megfigyelés bármiféle fenyegetést jelentene. Koholt vádaskodásnak minősítette azt a feltételezést, hogy Oroszország bármilyen agresszív szándékkal fenyegetné az Egyesült Királyságot.

Az orosz nagykövet nemrégiben tett beismerései különös figyelmet kaptak, különösen a Sunday Times hónap eleji cikkének fényében, amely arról számolt be, hogy Oroszország titkos háborús tevékenységeket folytat a brit vizeken. A jelentés alapján Moszkva érzékelőket telepített a tenger mélyére, hogy információkat gyűjtsön a brit haditengerészet négy, nukleáris rakétákkal felszerelt Vanguard tengeralattjárójáról.

Egyikük több mint kétszáz napos fárasztó járőrözés után végre hazatért a kikötőbe.

A brit hadsereg újabb aggasztó felfedezéseket tett: olyan eszközökre bukkantak, amelyeket potenciális fenyegetésként könyvelnek el a nemzetbiztonság szempontjából – írja a sajtó. Szakértők véleménye szerint ezek a szenzorok a Vlagyimir Putyin vezette Oroszország "hibrid háborújának" kulcsfontosságú elemeit képviselik.

Az ilyen hadviselés egyéb, veszélyes tevékenységei közé sorolják az infrastruktúrában, például energia- vagy kommunikációs vezetékekben okozott kárt.

Az Oroszországot érintő vádak akkor kaptak szárnyra, amikor a Királyi Haditengerészet márciusban nyomába eredt egy orosz hadihajónak a La Manche-csatorna vizein. A Bojkij korvett csupán egy a sok orosz hajó közül, amelyek a brit partok közelében tűntek fel.

Április hónapban már egy intenzív hadgyakorlaton vett részt a Balti-tenger hullámai között.

A Királyi Haditengerészet észrevette a brit vizek közelében cirkáló orosz Jantart, amelyet a védelmi miniszter januárban kémhajónak titulált. John Healey nyilatkozata szerint a Jantartot hírszerzési célokra, valamint az Egyesült Királyság víz alatti infrastruktúrájának feltérképezésére alkalmazták.

Elődje a poszton, a konzervatív Tobias Ellwood akkor arra figyelmeztetett, hogy az Egyesült Királyság "lemaradt" Oroszország mélytengeri műveleteinek nyomon követésében.

Ellwood nemrégiben a Guardianban arra figyelmeztetett, hogy a kémkedés csupán a történet egy része. A volt védelmi és külügyminiszter rámutatott, hogy Oroszország "távoli tengerfenéki platformokat" alakított ki, melyek több tucat mini tengeralattjáró töltőállomásaként funkcionálnak. Ezek a létesítmények célja, hogy feltérképezzék a tenger alatti kábelhálózatainkat, potenciális szabotázs célpontként.

Elköteleződtünk amellett, hogy megőrizzük és erősítsük a tengeralatti kritikus infrastruktúra biztonságát és ellenálló képességét.

- így reagált a brit védelmi minisztérium szóvivője.

Ígéretet tettek arra, hogy a NATO és a szövetségesek fokozni fogják a válaszlépéseiket, hogy megakadályozzák az "orosz hajók és repülőgépek titkos tevékenységeit az Egyesült Királyság vagy a NATO területeinek közelségében". Ennek érdekében a legmodernebb technológiákat, köztük a mesterséges intelligenciát is alkalmazni fogják.

Nukleáris elrettentő erőnk továbbra is folyamatosan és észrevétlenül őrzi a világ óceánjait, ahogyan azt már 56 éve folytatjuk.

- jelentette be a védelmi minisztérium szóvivője.

Related posts