A nyilvánosság és a hatóságok nyomásának hatására a CATL visszavonulót fújt, és felfüggesztette a kirúgások végrehajtását.
Az utóbbi hetekben a vállalat munkatársai zűrzavaros helyzetekkel és ellentmondásos hírekkel szembesültek, amelyek feszültséget és bizonytalanságot okoztak a csapaton belül.
Ahogy már korábban említettük, a kínai CATL vállalat határozatlan időre felfüggesztette a Debrecenben tervezett akkumulátorgyárának második ütemét. Jelenleg a beruházás előkészítési szakaszában tartanak, és a CATL szerint csupán a technológiai megoldások és az ütemterv felülvizsgálatára van szükség. A második ütem megvalósítása azonban soha nem került kétségbe. Ezzel párhuzamosan az első gyár építése továbbra is zavartalanul zajlik.
A legfrissebb sajtóinformációk alapján Donald Trump amerikai elnök vámháborúja és az ebből eredő piaci bizonytalanságok állhatnak a háttérben, ami miatt a tervezett ezermilliárd forintos fejlesztés ideiglenes leállítása mellett döntöttek. A debreceni üzemet elsősorban az európai kereslet kielégítésére hozták létre, azonban az amerikai vámok bevezetésének lehetősége aggasztó tényező lehet, hiszen az Európában gyártott autók egy része az Egyesült Államokba kerül. Amennyiben Trump valóban magas vámokat szab ki az európai autókra, az jelentősen csökkentheti az akkumulátorok iránti keresletet a kontinensen.
A legfrissebb sajtóinformációk alapján a debreceni CATL gyárában az utóbbi hetekben feszültségek törtek felszínre, miután a vállalat állítólag tömeges elbocsátásokra készül a magyar munkavállalók körében. A hírek arról számolnak be, hogy a kínai vezetés július közepéig jelentős mértékben csökkenteni kívánta a helyi munkaerőt, de a Telexen megjelent cikkek és a kormányzati beavatkozás következtében végül elhalasztották ezt a tervet. Ennek ellenére a helyzet továbbra is instabil, és a dolgozók körében egyre nő a szorongás a jövőjüket illetően.
A CATL vezetősége a Telex értesülései alapján csütörtök délután rendkívüli válságértekezletet tartott, ahol a médiában megjelent reakciók és a bejelentett munkaügyi ellenőrzések fényében úgy döntöttek, hogy határozatlan ideig felfüggesztik az elbocsátásokat. Egy bennfentes információ szerint a vállalat "nagyon megijedt" a helyzet alakulásától, különösen miután a Nemzetgazdasági Minisztérium pénteken bejelentette, hogy átfogó vizsgálatot indít az akkumulátorgyár működésével kapcsolatban.
A debreceni városháza is lépett: csütörtökön bejelentették, hogy munkaerőpiaci ellenőrzést kezdeményeznek a CATL-nél. Az NGM pedig jelezte, hogy az ellenőrzés megállapításaitól függően akár a cég működési engedélyeit is visszavonhatják. A munkaügyi hivatal várhatóan már hétfőn megkezdi a vizsgálatot, ami tovább fokozza a feszültséget a cégnél.
A cég belső működéséről szóló információk szerint az elmúlt napokban teljes káosz uralkodott a CATL vezetésében. A különböző szinteken dolgozó vezetők eltérő információkkal rendelkeztek arról, hogy mi lesz a következő lépés. Bár a kirúgások leállításáról döntés született, a hosszú távú stratégia továbbra is homályos.
Több munkavállaló aggodalommal figyeli a helyzet alakulását, mivel a média érdeklődésének csökkenésével és a hatósági vizsgálatok befejezésével a cég újra megfontolhatja a leépítések folytatását. Egyes vélemények szerint ez egy lehetséges lépés lenne, főként azért, mert Kínában már betöltötték azokat az álláshelyeket, amelyeket Debrecenben szabadítottak fel. Most pedig felmerül a kérdés, hogy hová kerülnek azok a kínai munkavállalók, akiknek magyarországi munkavégzésre vonatkozó ígéreteket tettek.
A CATL sajtóközleményében azt állította, hogy "elkötelezett a hazai munkaerő foglalkoztatása mellett", és a gyártási folyamatokat a lehető legtöbb magyar munkavállalóval kívánja megvalósítani. Ez azonban sokak szerint cinikus kijelentés egy olyan cégtől, amely éppen most bukott le a magyar dolgozók tömeges elbocsátásával.
Egyes dolgozók szerint a cég a mérnökök és szakmunkások kirúgása után a segédmunkások közé vesz majd fel több magyart, hogy a statisztikákban javítsa a magyar munkaerő arányát. Mások viszont úgy vélik, hogy a CATL új vezetése teljesen félreértette a helyzetet, és most kénytelenek visszavonulót fújni.
A vállalat állítólag azt javasolta a kirúgott munkavállalóknak, hogy keressék fel a Debrecenben létesülő Eve Power akkumulátorgyárat, ahol jelenleg is folyik a toborzás. Ugyanakkor sokan, akik már átéltek a CATL működését, nem szívesen térnének vissza egy kínai céghez.
A CATL körüli botrány továbbra is forró téma, és a következő napokban várható munkaügyi vizsgálatok újabb részleteket tárhatnak fel a cég működéséről. A dolgozók és a közvélemény egyaránt kíváncsian várja, hogy a hatóságok milyen következtetésekre jutnak, és hogy a CATL hogyan próbálja megmenteni a hírnevét.
A Telex híradása alapján a csütörtöki kormányinfón Gulyás Gergely, a miniszterelnökséget irányító miniszter, válaszolt a kirúgásokkal kapcsolatos kérdésekre. Kijelentette: "Több tucat munkatárs távozott próbaidő alatt, és a munkavégzéssel összefüggő kritikák merültek fel."