A 2026-os labdarúgó világbajnokság valószínűleg a legnagyobb környezeti terheléssel járó esemény lesz a sportág történetében.

Az eredeti elképzelés az volt, hogy a globális kibocsátás csökkentésében éppen a világrekorder teljesítmények fognak élen járni.

A következő évben az Egyesült Államokban, Kanadában és Mexikóban zajló labdarúgó világbajnokság egy friss, környezetvédelmi szempontokat vizsgáló kutatás alapján a torna történetének legmagasabb károsanyag-kibocsátásával járó eseménye lehet – számol be róla a BBC.

A Scientists for Global Responsibility (SGR) legújabb elemzése szerint a világbajnokság üvegházhatású gázok kibocsátása jelentős növekedésen megy keresztül, miután a résztvevő csapatok számát 32-ről 48-ra emelik. A kampánycsoport becslése alapján a 2026-os világbajnokság szén-dioxid kibocsátása körülbelül kilenc tonna körül alakulhat, ami csaknem kétszeresét jelenti a korábbi tornák kibocsátásának. Például a 2022-es katari világbajnokság karbonlábnyoma 5,25 millió tonnára rúgott, ami jól mutatja a rendezvények környezeti hatásának növekedését.

A következő évi világbajnokság igazán különleges eseménynek ígérkezik, hiszen több szempontból is figyelemre méltó. A rendezést három ország vállalta magára, amelyek egy teljes kontinenst képviselnek, így a résztvevő csapatok és szurkolók számára valódi nemzetközi hangulatot teremtve. Ráadásul a mérkőzések száma 40-el bővül, így összesen 104 izgalmas meccset élvezhetnek majd a futballrajongók. Ugyanakkor ez a megnövekedett aktivitás a torna környezeti lábnyomát is növelheti, ám jó hír, hogy új stadionok építése helyett a már meglévő létesítmények adnak otthont a mérkőzéseknek.

A házigazdák pályázati anyagában eredetileg az szerepelt, hogy mindössze 3,6 millió tonna szén-dioxid kibocsátással számolnak. Akkor hozzátették: reményük szerint a 2026-os világbajnokság új mércét állít fel a sportban a környezeti fenntarthatóság terén.

Related posts