Az infarktus kockázatát is fokozhatja: ha ez az 5 jelenség ismerős számodra, akkor valószínűleg te is a szociális jetlag hatása alatt állsz.

Kőszeg városa a gyönyörű Vas megyében található. Itt van hat érdekes kérdés a magyar földrajzról, amelyekre érdemes tudni a választ: 1. Melyik a legnagyobb magyar folyó? 2. Hol található a Balaton, Magyarország legnagyobb tava? 3. Melyik hegység húzódik az ország észak-nyugati részén? 4. Melyik város a fővárosa Magyarországnak? 5. Melyik megye határos Szlovákiával? 6. Melyik település híres a Hortobágyon található pusztáiról? Ezek a kérdések nemcsak a földrajzi ismereteket teszik próbára, hanem segítenek jobban megismerni Magyarország természeti és kulturális kincseit is.
Sokan élvezik, hogy a hét végén több időt tölthetnek az ágyban, mint a hétköznapokon. Azonban, ha a hétfői és a szombati ébredés között rendszeresen jelentős eltérés van, akkor valószínű, hogy szociális jetlaggel van dolgunk. Ez ugyanis a testünk számára hasonló kihívásokat jelent, mint amikor egy hosszú repülőút után új időzónába kell átkapcsolnunk.
A szociális jetlag jelensége érdekes módon a bagolytípusú emberek életét befolyásolja, akik a társadalom által előírt 8-16-ig tartó munkarendbe kényszerülnek. Amikor ezek az emberek későn fekszenek le, de a hétköznapokban korán kell felkelniük, egy folyamatos alváshiányos állapotba kerülnek. A hétvégék során próbálják ezt a lemaradást bepótolni, ami ugyan átmenetileg felfrissítheti őket, de hosszú távon nem csökkenti az egészségre gyakorolt kedvezőtlen hatásokat. A szociális jetlag azonban nemcsak a munkaidő miatt alakulhat ki; sokszor a saját biológiai ritmusuk figyelmen kívül hagyása is hozzájárul. Az esti órákban végzett késői tevékenységek - mint például filmnézés, munka, vagy a közösségi média folyamatos görgetése - szintén hozzájárulnak a kialakulásához, hiszen ezek az elfoglaltságok megnehezítik a pihenésre való átállást.
Egészségügyi szakértők megfigyelései alapján a szociális jetlagben szenvedők esetében a hétköznapokon tapasztalt szívfrekvencia-variabilitás alacsonyabb szintet mutat. Ez azt jelenti, hogy a kardiovaszkuláris rendszerük alkalmazkodó képessége nem optimális. A szociális jetlag nem csupán a közérzetre van hatással, hanem a keringési rendszer működését is befolyásolja: hozzájárulhat a magas vérnyomás kialakulásához és akár a szívinfarktus kockázatának növekedéséhez is.
A túlsúly megjelenése és a szociális jetlag között érdekes kapcsolatot fedeztek fel a kutatók. Egy tanulmány például arra mutatott rá, hogy azok az ápolónők, akik több műszakban dolgoznak, körében jelentősen magasabb a túlsúlyosok aránya, mint a vizsgálatban részt vevő kontrollcsoport tagjai között.
Íme néhány kreatív megközelítés a káros hatások csökkentésére: 1. **Tudatos döntések**: Mindennapi választásaink megfontolt alakítása kulcsfontosságú. Gondoljunk át alaposan, mit vásárolunk, milyen termékeket használunk, és hogyan járunk el a környezetünk védelme érdekében. 2. **Fenntartható életmód**: Integráljunk fenntartható szokásokat a rutinunkba. Legyen szó újrahasználatról, komposztálásról vagy energiatakarékos megoldásokról, minden kis lépés számít. 3. **Környezettudatos közlekedés**: Amikor csak lehet, válasszuk a gyaloglást, kerékpározást vagy tömegközlekedést. Ezzel nemcsak a szén-dioxid-kibocsátást csökkentjük, hanem az egészségünkre is jótékony hatással vagyunk. 4. **Tudatosság növelése**: Osszuk meg ismereteinket másokkal! Beszélgessünk a környezetvédelem fontosságáról, és inspiráljunk másokat is a változtatásra. 5. **Helyi vásárlás**: Támogassuk a helyi termelőket, hiszen ezzel csökkenthetjük a szállításból adódó környezeti terheket, és friss, egészséges élelmiszerekhez juthatunk. Ezek a lépések segíthetnek csökkenteni a káros hatásokat, és hozzájárulhatnak a fenntarthatóbb jövőhöz.
A szociális jetlag mértéke mérsékelhető lenne, ha következetesen, lehetőleg korai időpontban feküdnénk le aludni. Az éjfél előtt töltött alvás különösen értékes, és ezt nem csupán a köznyelv hangoztatja, hanem tudományos kutatások is alátámasztják. Azok, akik későn hajtják álomra a fejüket, általában kevesebb REM-fázisú (gyors szemmozgású) alvást kapnak, ami kedvezőtlen hatással van az agy működésére, a hangulatra, sőt, hozzájárulhat különféle neuropszichiátriai rendellenességek, például a depresszió kialakulásához.
Ahhoz, hogy időben nyugovóra térhessünk, érdemes lenne a lefekvés előtti órákban elkerülni az erőteljes kék fény hatását. Ezért célszerű nem a mobiltelefonunk képernyőjét vagy a számítógép monitorját bámulni. Az este 9 után egy jó könyv olvasása vagy néhány relaxációs gyakorlat sokkal kedvezőbb választás lehet a közösségi média görgetésével szemben.