Benjamin Netanjahu javasolta Donald Trump Nobel-békedíjra való jelölését.

Az izraeli miniszterelnök hétfőn tett látogatást a Fehér Házban, ahol az amerikai elnökkel együtt a gázai konfliktus lezárására irányuló lehetséges tűzszüneti megállapodásról folytattak eszmecserét. A megbeszélés kezdetén Netanjahu átadta Donald Trumpnak a Nobel-békedíjra való jelölését tartalmazó levelet.
Donald Trump hétfőn a Fehér Házban fogadta Benjamin Netanjahut, ahol az izraeli államfő Nobel-békedíjra jelölte az Egyesült Államok elnökét - írja a Reuters. A két vezető először találkozott azóta, hogy az Egyesült Államok csapásokat mért Iránra. A találkozó célja, hogy megvitassák a gázai harcok befejezését célzó esetleges tűzszüneti megállapodást, illetve jelezték, hogy előrelépés történt a palesztinok Gázából való kitelepítésére irányuló ellentmondásos törekvés terén. Donald Trump a találkozón azt állította, hogy a Hamász palesztin terrorszervezet kész a tűzszünetre, de nem osztott meg további részleteket az előkészületekről.
A vacsora kezdetén, amelyen amerikai és izraeli tisztviselők vettek részt, Netanjahu újságíróknak nyilatkozva kifejtette, hogy Izrael és az Egyesült Államok együttműködik azon, hogy olyan országokat találjanak, amelyek elősegítik a palesztinok jövőjének javítását. "Szeretném kifejezni nemcsak minden izraeli állampolgár, hanem a zsidó közösség elismerését és tiszteletét is" - mondta Netanjahu, miután átadta a jelölőlevelet az amerikai elnöknek.
Donald Trump amerikai elnököt már több alkalommal is jelölték Nobel-békedíjra. Egyesek szerint az Izrael és Irán között létrejött tűzszünet, mások szerint pedig az India és Pakisztán közötti háború elkerülése miatt érdemelné meg az elismerést. Valójában egyik konfliktus sem tekinthető lezártnak, és sokan vitatják Trump béketörekvéseinek eredményességét.
Kétségtelen, hogy Trump számára a Nobel-békedíj nem csupán egy elismerés, hanem politikai ambícióinak csúcsát jelző trófea lehet. Az amerikai elnök nyilvánvalóan foglalkozik az örökségének kérdésével, hiszen már első ciklusa alatt is igyekezett olyan történelmi lépéseket tenni, amelyek maradandó hatással bírhatnak.
Abe Sindzó, Japán korábbi miniszterelnöke, akit 2022-ben tragikus merénylet áldozataként megöltek, Nobel-békedíjra terjesztette fel Donald Trumpot. E döntése mögött a két ország közötti párbeszéd előmozdítása és az Észak-Koreával kapcsolatos feszültségek enyhítése állt. A japán médiában megjelent információk szerint azonban Abe nem saját elhatározásából tett javaslatot, hanem a washingtoni kormány kérésének eleget téve.
Idén júniusban jelentette be Pakisztán kormánya, hogy Donald Trumpot jelöli a 2026-os Nobel-békedíjra. A döntés mögött azonban több is húzódhat, mint egy egyszerű gesztus: sokkal inkább a dél-ázsiai ország hosszú távú stratégiai céljairól lehet szó. Az amerikai elnök magának tulajdonította a pakisztáni-indiai megállapodás közvetítését, és azt sugallta, hogy kormánya diplomáciai erőfeszítései elősegítették a párbeszédre alkalmas légkör megteremtését.