Növekedett az iráni kikötői robbanás következtében életüket vesztett személyek száma.

Az iráni vörösfélhold humanitárius szervezete már 28 elhunytat és több mint ezer sérültet jelentett. A dél-iráni Bandar-Abbász városának kikötőjében szombaton bekövetkezett robbanás valószínűleg a nem megfelelően tárolt vegyi anyagok következménye lehet, ahogy azt az ország válságkezelő központja is megerősítette.
A sérültek közül húsz embert intenzív osztályon ápolnak. Korábban a sajtó még 18 halottról és 800 körüli sérültről adott hírt. Hoszein Zafari, az iráni válságkezelő központ szóvivője az ILNA iráni hírügynökségnek nyilatkozva azt mondta, hogy a konténerekben - feltehetően nem megfelelően - tárolt vegyi anyagok robbanhattak fel. Zafari szerint a válságkezelő központ vezetője korábbi helyszíni ellenőrzések során figyelmeztette a kikötőt, és jelezte, hogy veszélyt jelenthetnek az ott tárolt anyagok.
Az iráni kormány szóvivője nyilatkozatában kifejtette, hogy noha a vegyi anyagok szerepe a robbanás és az azt követő tűz kapcsán lehetséges, a pontos okok még nem állapíthatók meg egyértelműen. Az állami televízió hangsúlyozta, hogy a robbanás nem köthető energetikai infrastruktúrához, és kizárta annak lehetőségét is, hogy bármilyen energiarendszer megsérült volna az esemény során.
Maszúd Peszeskján, Irán elnöke, határozatot hozott egy hivatalos vizsgálat elindításáról az ügy kapcsán. A Sahíd Radzsí kikötő, amely az Iránba irányuló konténerszállítmányok központi rakodóhelyének számít, évente körülbelül 80 millió tonna árut kezel. Ezen kívül a kikötő olajtartályokkal és különböző petrolkémiai létesítményekkel is felszerelt - tájékoztat az MTI.
A közösségi médiában megosztott felvételeken sűrű, fekete füst oszlott el a robbanás nyomán. Az épületek ablakai több kilométeres távolságban is betörtek a detonáció hatására, és a levegőben egyértelműen érezhető volt a feszültség. Az emberek sokkolt arccal néztek a pusztítás nyomaira, miközben a sirénák hangja egyre közeledett.
A robbanás következtében keletkezett tűz oltása még vasárnap hajnalban is folytatódott, helikopterek és repülőgépek segítségével zúdították a vizet a lángokkal küzdő területre.
Ahogyan beszámoltunk róla, az áruforgalmat leállították a kikötőben a robbanás után, amely szombat reggel, épp azon a napon történt, amikor Irán megkezdte a nukleáris tárgyalások harmadik fordulóját az Egyesült Államokkal Ománban.
Az iráni védelmi minisztérium hivatalosan megerősítette, hogy a kikötőben nem tároltak semmiféle katonai szállítmányt. A brit Ambrey, amely a hajózási biztonságra specializálódott, korábban jelezte, hogy az eset mögött valószínűleg a ballisztikus rakéták gyártásához szükséges szilárd üzemanyag nem megfelelő kezelése állhat, amely márciusban érkezett a kikötőbe. Az Ambrey értesülései alapján Kínából két hajón ammónium-perklorát érkezett Iránba. A Financial Times januárban elsőként számolt be a szállítmányokról. Az utóbbi években Iránban számos, akár halálos áldozatokkal is járó baleset történt különféle energetikai és ipari létesítményeknél.