Erdőirtás körüli viták feszültséget szítanak: Egy új kereskedelmi háború lehet amerikai és európai uniós országok között.

Az EU erdőirtás elleni szabályozása miatt újabb feszültség alakult ki Washington és Brüsszel között: az amerikai fakitermelő ipar szerint a jogszabály aránytalan terheket ró rájuk, miközben az európai cégeket előnyben részesíti. A vita érzékeny időszakban robbant ki, hiszen az európai kormányok jelenleg minden erejükkel igyekeznek elkerülni Donald Trump provokálását a közelgő NATO-csúcs előtt.

Az európai kormányok óvatos megközelítést alkalmaznak: a NATO júniusi csúcstalálkozója előtt több állam vezetése igyekszik elkerülni minden olyan lépést, amely esetleg provokálhatja Donald Trumpot - számol be a Financial Times. A cél az, hogy a szövetség jövőjéről szkeptikusan nyilatkozó egykori amerikai elnök ne gátolja a kontinens védelmi stratégiáit. Ebben a fényben különösen érzékeny kérdés a kereskedelmi kapcsolatok állapota, főleg az erdőirtási szabályozások körüli viták miatt.

Az Egyesült Államok fakitermelő cégei szerint az EU új erdőirtás elleni rendelete - amely az erdőirtásból származó fa, papír, gumi és kakaó importját tiltaná - aránytalan adminisztratív terheket ró rájuk, miközben az európai cégeket kedvezőbb helyzetbe hozza.

Bár az uniós szabályok bevezetését év végéig elnapolták, kilenc jelentős amerikai iparági szövetség közösen megfogalmazott levelében rámutatott, hogy a jogszabály továbbra is "jelentős megfelelési nehézségeket" fog okozni.

Az Európai Unió a múlt héten közzétette a kockázati besorolását, amelyben az Egyesült Államokat "alacsony kockázatúnak" minősítette, ezzel csökkentve az ellenőrzések számát. Az amerikai vállalatok azonban arra figyelmeztetnek, hogy a geolokációs nyomon követés, ami a besorolás kulcsfontosságú eleme, a széttagolt amerikai papír- és faipari ellátási láncok miatt technikailag megvalósíthatatlan.

Az Egyesült Államokban előállított termékek sokszor fűrészüzemekből származó faanyagokból készülnek, ami megnehezíti az alapanyagok eredeti forrásának nyomozását.

A tiltakozások politikai szinten is felerősödtek: 18 amerikai tagállam mezőgazdasági biztosa és hat kongresszusi bizottság elnöke egyaránt nyomást gyakorol az EU-ra, hogy a szabályozás alól mentesítse az amerikai cégeket. Mindez egy olyan pillanatban történik, amikor Trump épp új kereskedelmi egyezmény bejelentésére készül az Egyesült Királysággal - miközben az EU-nak egyelőre nem sikerült előrelépnie az USA-val folytatott tárgyalásokban.

Related posts