Európai katonai erők nyújthatják a szükséges biztonsági garanciákat Ukrajnának, amelyekre annyira vágyik az ország.

A Bloomberg híradása alapján Franciaország és az Egyesült Királyság azon fáradozik, hogy kidolgozzon olyan biztonsági garanciákat, amelyek Ukrajna védelmét szolgálják.

Az ukrajnai konfliktus végét jelentő tűzszünet és a tartós béke megteremtése kapcsán az egyik legfontosabb kérdés az, hogy mi és ki biztosítja majd a kelet-európai ország biztonságát a harcok befejezése után, különösen Oroszország esetleges újabb agresszióival szemben. Volodimir Zelenszkij, Ukrajna elnöke, többször is hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok szerepvállalását tartaná ideálisnak, hiszen Kijev számára elengedhetetlen lenne, hogy Washington garantálja a védelmét. Különösen érdekelte volna őt, hogy az amerikai támogatás részeként a nyersanyagok kitermeléséről szóló megállapodásokat is belefoglalják, ám Washington nem mutatott hajlandóságot erre. Egyes elemzők szerint ez a nézeteltérés hozzájárulhatott ahhoz, hogy február 28-án a Trump elnök és Zelenszkij közötti sajtótájékoztató botrányos fordulatot vett. Ezt követően az Egyesült Államok lényegében visszavonult a Kijev melletti támogatástól, ami tovább bonyolította Ukrajna helyzetét.

az európai katonai hatalmak kezdtek el kidolgozni terveket a kelet-európai ország támogatására.

A kezdeményezés élén a franciák és a britek állnak, akik kiemelkedő szerepet vállaltak a folyamatban. E két európai katonai hatalom azon fáradozik, hogy megfelelő biztonsági garanciákat nyújtson Kijev számára, ami segítheti az ukránokat a béketárgyalások során. Ennek egyik kulcsfontosságú eseménye zajlott le szerdán, amikor Ukrajna öt jelentős támogató államának védelmi miniszterei találkoztak a francia fővárosban.

Széleskörű egyetértés mutatkozik abban, hogy Ukrajna számára a legfontosabb biztonsági garancia az ukrán hadsereg, annak ereje, felszereltsége és kiképzése. A hosszú távú biztonsági garanciák mértéke pedig attól fog függeni, hogy milyen erőforrásokat és támogatást tudunk nyújtani Ukrajna számára.

Sebastien Lecornu francia védelmi miniszter kijelentette: „Egyedivé kell tennünk a megközelítéseinket.” A tárgyalások során Lengyelország, Németország, Olaszország és az Egyesült Királyság védelmi vezetői is jelen voltak. A résztvevők közösen hangsúlyozták, hogy Európának önállóan kell képesnek lennie az amerikai rendszerek, például a Starlink helyettesítésére, amelyet a kritikus szolgáltatások közé sorolnak.

A biztonsági garanciák egyik legfontosabb pillére az a 37 országot érintő kezdeményezés lehet, amely a "tettre készek koalíciója" elnevezést kapta, és elsősorban a NATO tagországait, valamint az azzal szövetséges külső szerepelőket takarja. Ebben sorra veszik, hogy melyik kormány pontosan miben tudna Ukrajna segítségére lenni Oroszország további nyomulásának megakadályozásában. Úgy vélik, hogy

A kelet-európai országba irányuló katonai egységek telepítése kulcsfontosságú lépés a tartós béke megteremtésében.

A francia és brit vezetők célja, hogy egy olyan stratégiát alakítsanak ki, amelyet az Egyesült Államok is jóváhagy, és amely biztonsági garanciákat nyújt az Ukrajnában állomásozó európai katonák számára, mindezt anélkül, hogy amerikai fegyveres erők jelenlétére lenne szükség. Ez kulcsfontosságú, mivel Oroszország eddig határozottan elzárkózott a NATO-katonák szomszédságában való megjelenésétől.

Related posts