Az alábbiakban bemutatjuk a legkiemelkedőbb forrólevegős sütőket, amelyek nemcsak teljesítményükkel, hanem ár-érték arányukkal is felhívták magukra a figyelmet a legutóbbi, alapos tesztelés során - Pénzcentrum.

A forrólevegős sütőkben egyszerűen és gyorsan, minimális olaj hozzáadásával készíthető számos finomság, például sokak kedvence, a sült krumpli. Ezek a készülékek nem is olajsütők, hanem fűtőelemmel és ventilátorral rendelkező kompakt kis készülékek. Általában olyan ételek készítésére is alkalmasak, amelyekkel egy hagyományos olajsütő nem tudna megbirkózni, például süteményt is készíthetünk bennük. Hogy melyikkel járunk a legjobban, kiderül a Tudatos Vásárlók Egyesületének legfrissebb terméktesztjéből.

A Tudatos Vásárlók Egyesülete nemzetközi szervezetekkel együttműködve 28 márka - Ariete, Braun, Caso Design, Cecotec, Cosori, Domo, Electrolux, Eta, Grunding, Haier, Koenic, Lauben, Ninja, Nutribullet, Panasonic, Philips, Princess, Rohnson, Rommelsbacher, Russell Hobbs, Sencor, Severin, Taurus, Tefal, Tesla, Tristar, Ufesa, Xiaomi - 89 forrólevegős sütőjét tesztelte. Ebből 65 egy kosaras, 19 dupla kosaras, 2 elválasztható kosaras és 3 sütőtálcás típus.

A pontozás során a legnagyobb súllyal a sütés minőségét vették figyelembe, hiszen ezért vásárolunk ilyen terméket. Ezen felül vizsgálták az energiafogyasztást, továbbá hogy mennyire felhasználóbarát termékkel van dolgunk, hogy mennyire biztonságos, illetve hogy mennyire zajos egyik vagy másik típus.

A Tudatos Vásárlók Egyesületénél elkötelezettek vagyunk a termékek alapos tesztelése iránt, és nemcsak a saját tapasztalatainkra hagyatkozunk. Nemzetközi partnerségeink révén laboratóriumi körülmények között, valós helyzeteket szimulálva vizsgáljuk meg a termékek teljesítményét. Számunkra a csupán felületes kipróbálás nem elegendő; célunk, hogy részletesen feltérképezzük a használhatóságot, a tartósságot és a biztonsági kockázatokat is. Az eredményeinket pedig érthető és áttekinthető formában prezentáljuk, hiszen tudjuk, hogy a vásárlók számára a mindennapi rohanás közepette ez igazi segítséget jelent.

- A terméktesztek projekt vezetője, Füves Eszter, így foglalta össze a lényeget.

Milyen gyakran fogjuk használni? Ha csupán havonta néhány alkalommal tervezzük bevetni, érdemes alaposan átgondolni a készülék méreteit, súlyát és formáját, hogy könnyen mozgatható legyen, és biztosan elférjen a tárolási helyén. Például a Tefal Easy Fry XL Surface Black FW4018 egy igazán kompakt és lapos megoldás, mindössze 20 cm magas, és még pizzát is süthetünk benne.

Milyen finomságokat tervezünk az edényben? Talán a klasszikus sült krumpli, a szaftos csirkecombok, vagy éppen egy ínycsiklandó bagett? Esetleg egy gazdag quiche, vagy egy édes csokitorta lenne a befutó?

Van-e szükségünk valamilyen különleges funkcióra? Nem minden modell bír ezekkel a kiegészítőkkel, mint például az ellenőrzőablak, a keverőlapát, a forgó kosár vagy a grill üzemmód.

Szívesen mosogatunk-e? Ha nem annyira, akkor érdemes ellenőrizni, hogy a kiszemelt termék alkatrészei moshatók-e mosogatógépben.

A sütési teljesítmény vizsgálata során különböző ételeket, mint például krumplit, csirkecombot, bagettet, quiche-t és csokitortát teszteltek. Az elkészítési időt is figyelemmel kísérték, továbbá az elkészült fogások érzékszervi értékelésen is részt vettek. Megfigyelték, hogy egyik étel sem mutatott azonos teljesítményt a különböző sütési feladatok során.

A kategória győzteseként 5 különböző Philips termék emelkedett ki. Közülük kettő nemcsak a specifikus szempontok alapján, hanem összesített teljesítményében is az élen végzett, 76%-os értékeléssel, átlagosan 63-72 000 Ft-os áron. Érdemes megemlíteni, hogy a Philips sütők között található olyan modell is, amelyet a tesztelők nem ajánlanak annyira, mint a többi. Ilyen például a Philips 5000 series connected XXL HD9285/93, amelynek átlagos ára 77 000 Ft. Az alacsonyabb ajánlás nem a sütési teljesítményének gyengesége miatt indokolt, hanem inkább a termikus biztonság, a zajszint és a versenytársakhoz viszonyított magasabb energiafogyasztás miatt.

A vizsgált modellek mindegyike teljes mértékben eleget tett az elektronikai biztonsági szabványoknak. Emellett a termikus biztonságot illetően is rendkívül pozitív eredmények születtek, hiszen egyetlen tesztelt termék sem mutatott kifogásolható teljesítményt.

Azonban észlelhetők voltak olyan forrólevegős sütők, amelyek bizonyos alkatrészeiknél a hőmérséklet jelentősen megemelkedett. Különösen a Cecotec Cecofry Full Inox 5500 PRO teljesítménye volt a leggyengébb ebben a tekintetben, hiszen a kezelőpanel műanyag felülete elérte a 66,6 °C-ot. Ezzel szemben a Philips 5000 series connected XXL HD9285/93 modell műanyag kosár kioldó gombján 63,3 °C-ot regisztráltak.

Akár kétszeres vagy háromszoros különbségek is lehetnek a fogyasztási értékek között azonos feladatok elvégzése során. Sült krumpli készítése során például a következő legkisebb és legnagyobb fogyasztási értékeket mérték:

Fontos, hogy a választás során ne csupán a fogyasztási mutatókra összpontosítsunk, hanem figyelembe kell venni a sütési teljesítményt is. Hiszen hiába van alacsony energiafogyasztású forrólevegős sütőnk, ha az elkészült ételek nem felelnek meg az ízlésünknek. Az energiatakarékos készülékek közül például a Philips NA110/00 Airfryer 1000 sorozatú modellje emelkedik ki, hiszen nemcsak a fogyasztása kedvező, hanem a sütési eredményei is megbízhatóak. Egyetlen területen azonban nem brillírozik, ez pedig a sült krumpli készítése, ahol nem éppen a legjobbat nyújtja.

A sütők zajszintje 45 dB-től egészen 65,3 dB-ig terjedt. Különösen figyelemre méltó a Cosori CP158-AF-RXB, Premium Chef Edition, amely a legmagasabb zajszintet produkálta a teszt során. Ez a készülék egyébként számos szempontból kiemelkedően teljesít, de ha ezt a típust választanánk, érdemes figyelembe venni a zajszintjét is.

A teszt során vizsgált termékek árának átlaga 21 000 Ft-tól egészen 161 000 Ft-ig terjedt a teszt közzétételekor. Fontos megjegyezni, hogy nem szükséges a legmagasabb árat megfizetnünk ahhoz, hogy kiváló minőségű és tartós eszközt vigyünk haza, amellyel ízletes ételeket készíthetünk. Sőt, a legjobban teljesítő tíz modell között, mint például a Philips és a Ninja forrólevegős sütők, az átlagos ár mindössze 34 000 Ft és 79 000 Ft között mozog. A részletes teszteredmények segítségével könnyedén megtalálhatjuk az igényeinknek leginkább megfelelő forrólevegős sütőt.

Related posts