A pszichológia szempontjából, amikor valaki folyamatosan hallgat, hogy elkerülje a konfliktusokat, azt sugallja, hogy az illető talán félelemmel vagy szorongással küzd a nézeteltérések kezelésével kapcsolatban. Ez a csendes visszahúzódás sokszor a belső f

A konfliktuskerülés hátterében számos különböző ok húzódhat meg. Ezt a jelenséget most egy pszichológiai szakértő vizsgálja meg.
Az élet során gyakran elkerülhetetlenek a konfliktusok. Akármennyire is békés természetű valaki, előfordulhat, hogy elkerülhetetlen egy kényelmetlen beszélgetés vagy vita barátokkal, lakótársakkal, szerelmi partnerekkel vagy munkatársakkal. Ezek a párbeszédek valójában elengedhetetlenek ahhoz, hogy erős és egészséges kapcsolatok alakuljanak ki. Mégis, sokan mély félelemmel viseltetnek a konfliktusok iránt, és inkább hallgatnak, mintsem szembenézzenek velük. Az ilyen emberekben a konfrontáció gondolata szorongást kelt, ami olyan viselkedési mintákhoz vezethet, amelyek károsíthatják érzelmi jólétüket és interperszonális kapcsolataikat.
A konfliktusoktól való félelem mögött meghúzódó okok rendkívül változatosak és bonyolultak. Mario Arzuza pszichológus megfigyelései szerint vannak olyan személyek, akik alapvetően nem hajlamosak a konfliktusok felvállalására. Ezek az egyének rendkívül nagyra értékelik a békét, a harmóniát és az érzelmi egyensúlyt, így igyekeznek elkerülni minden olyan szituációt, amely veszélyeztetheti ezt a stabilitást. Mások esetében a múltban szerzett negatív tapasztalatok játszhatnak kulcsszerepet. Ha valaki olyan környezetben nőtt fel, ahol a konfliktusok mindig kiabálással, erőszakkal vagy érzelmi válságokkal jártak, az felnőttkorban gátakat és védelmi mechanizmusokat alakíthat ki, amelyek megnehezítik a nehéz helyzetek kezelését.
A konfliktustól való félelem másik alapvető oka az a félelem, hogy elveszítjük az ellenőrzést a vita következményei felett. Egyesek úgy érzik, hogy a problémával való szembenézés során olyasmit mondhatnak, amit megbánnak, megbántanak valakit, aki fontos számukra, vagy akár egy fontos kapcsolatot is tönkretehetnek. A másokban való csalódástól való félelem is fennáll, különösen azok körében, akik folyamatosan külső elismerést keresnek. A szociális fóbiában vagy nagyfokú bizonytalanságban szenvedő emberek esetében a konfrontáció során történő megítélés vagy kritika lehetősége arra készteti őket, hogy kerüljenek minden olyan interakciót, amely érzelmi kockázattal jár.
A konfliktuskerülő emberek hajlamosak bizonyos közös viselkedési formákat mutatni - jegyzi meg a szakértő. Hajlamosak visszariadni a potenciálisan kellemetlen helyzetektől, kerülik a véleményük vagy vágyaik kifejezését, és hajlamosak engedni másoknak, hogy ne okozzanak kellemetlenséget. A saját szükségleteik folyamatos figyelmen kívül hagyása megerősíti a bizonytalanság, az alacsony önértékelés és a leértékelés érzését. Hosszú távon ezek az emberek frusztrációt, érzelmi kimerültséget, identitásvesztést és akár a szomatizációból eredő fizikai problémákat is tapasztalhatnak, mint például izomfájdalom, emésztési zavarok, krónikus fáradtság vagy a szorongás és depresszió tünetei.
A minta megtöréséhez elengedhetetlen, hogy olyan képességeket építsünk ki, melyek lehetővé teszik számunkra a konfliktusok kezelését egészséges keretek között. Első lépésként kulcsfontosságú, hogy felismerjük és megkérdőjelezzük a félelmeket tápláló irracionális gondolatokat. Ezek a gondolatok gyakran hamis feltételezésekre vagy olyan korábbi élményekre építenek, amelyek már nem relevánsak a jelen helyzetünkben.
Az asszertív kommunikáció elsajátítása rendkívül fontos, hiszen ha megtanuljuk világosan és tiszteletteljesen kifejezni érzéseinket, gondolatainkat és szükségleteinket, akkor képesek leszünk határokat szabni anélkül, hogy bántóak vagy éppen ellenkezőleg, alárendeltek lennénk. Ahogy minden készség, úgy az asszertivitás is folyamatosan fejlődik a gyakorlás révén. Érdemes alacsony kockázatú helyzetekkel kezdeni, hiszen így fokozatosan építhetjük magabiztosságunkat és kommunikációs készségeinket.
Egy másik értékes megközelítés a nehéz helyzetek elviselésének elsajátítása. A konfliktusok ritkán hoznak örömet, ám a szisztematikus elkerülésük csupán felerősíti az elégedetlenség érzését. Olyan módszerek, mint a meditáció, a tudatos légzés vagy éppen a különböző relaxációs technikák nagymértékben hozzájárulhatnak ahhoz, hogy hatékonyabban kezeljük a stresszes szituációkat.
A konfliktusok elfogadása az emberi kapcsolatok természetes velejárójaként kulcsfontosságú lépés a félelem legyőzésében. Amikor felismerjük, hogy a nézeteltérések részei az életünknek, nyitottabbá válunk a megoldások keresésére. A szakmai segítség igénybe vétele szintén rendkívül előnyös lehet. Egy pszichológus vagy terapeuta irányítása alatt jobban megérthetjük félelmeinket, érzelmi támogatást kaphatunk, és olyan hatékony módszereket sajátíthatunk el, amelyek révén magabiztosabban nézhetünk szembe a kihívásokkal. Az út a belső erőnk felfedezéséhez és a konfliktusok kezeléséhez egyaránt gazdagító élmény lehet.