Az olajárak hirtelen megugrottak, ám a USA és Kína közötti kereskedelmi feszültségek továbbra is komoly hatásokat gyakorolhatnak a globális gazdaságra.

Május 8-án megrendezésre kerül a Portfolio Investment Day 2025, ahol a legkiválóbb szakértők osztják meg tapasztalataikat és befektetési stratégiáikat. A konferencia során a részvények, állampapírok, nyersanyagok, kriptovaluták, ingatlanok és műtárgyak világába nyerhetünk bepillantást. Ne habozz, jelentkezz most, hogy ne maradj le erről az egyedülálló lehetőségről!

A Brent nyersolaj határidős árfolyama ma 1,1 százalékos növekedést mutatott, míg az amerikai West Texas Intermediate (WTI) nyersolaj ára 1,2 százalékkal emelkedett.

Hétfőig a Brent és a WTI olajárak 14, illetve 15 százalékos csökkenést mutattak a Donald Trump amerikai elnök április 2-i bejelentése óta. Ekkor Trump "kölcsönös vámokat" helyezett kilátásba minden importtermékre, ami jelentős hatással volt a piaci mozgásokra.

Warren Patterson, az ING nyersanyag-stratégiai vezetője megjegyezte, hogy az olajárak ma részben képesek voltak helyreállítani a korábbi veszteségeket, miközben a részvénypiacokon is pozitívabb hangulat tapasztalható.

A piac az elmúlt napokban jelentősen esett, ahogy kezdi beárazni a kereslet visszaesését; azonban még mindig nagyon bizonytalan, hogy mekkora lesz ez a keresletcsökkenés

- tette hozzá.

Az ING keddi elemzése szerint a kockázatok továbbra is lefelé mutatnak, mivel Donald Trump amerikai elnök további 50 százalékos vámmal fenyegeti a kínai árukat, ha Kína nem vonja vissza 34 százalékos megtorló vámját kedd végéig.

Valószínűtlen, hogy Kína jelentős politikai irányváltásra szánja el magát. Ennek következményeként további feszültségek valószínűsíthetők, amelyek tovább fokozzák a gazdasági növekedéssel kapcsolatos aggodalmakat és az olajkereslet kapcsán felmerülő aggodalmakat.

- áll a jelentésben.

Hétfőn az olaj ára 2%-kal csökkent, mivel a befektetők aggodalmukat fejezik ki amiatt, hogy Trump legújabb kereskedelmi vámintézkedései világszerte recessziót okozhatnak, ezzel csökkentve az energiára vonatkozó keresletet. Miközben több ország mentességet vagy legalább a vámok mérséklését kéri, néhány, például Kína, már bejelentette, hogy viszontvámokat vezet be.

Peking nyilvánosan fokozta erőfeszítéseit tőkepiacának stabilizálására, és megfogadta, hogy nem hajlik meg az Egyesült Államok "zsarolása" előtt.

Ha Kína a saját álláspontja mellett kitart, az Egyesült Államokba irányuló importjára kivetett vámtétel akár 104 százalékra is emelkedhet. Ez valószínűleg tovább rontaná a kockázati hangulatot, ami a globális részvénypiacok drámai eséséhez, valamint a világgazdaság recesszióba való mélyebb süllyedésének felgyorsulásához vezetne.

- emelte ki elemzésében Tony Sycamore, az IG piacelemzője.

Forrás: Reuters

A címlapkép egyedi illusztrációként szolgál. A kép forrása: Getty Images.

Ez a szöveg nem tekinthető befektetési tanácsadásnak vagy ajánlásnak. Kérjük, vegye figyelembe, hogy a következő információk jogi szempontból részletes tájékoztatást nyújtanak.

Related posts