A szegény emberek zsebei tele voltak fillérekkel, alig egy zsemle ára fért be közéjük.
Rekordnyeremény a 100 milliós játszmában: Kornél és Bálint felfedték, hogyan tervezik elköltni a hatalmas nyereményüket.
Nagyapáink idejében ez a kis érmék királya volt, még a legszegényebb emberek zsebében is ott lapult. Rengeteg dolgot lehetett venni értük, és a vásárlások során valóban sokat számítottak. Ahogy azonban a világ változott, az árak folyamatosan emelkedtek, így a forgalomból is elkezdték eltüntetni ezeket a régi relikviákat. Először a híres, lyukas 2 fillérest tűntették el. Mégis, a mai napig találkozunk a hírekben olyan kifejezésekkel, mint "fillérekért lehet hozzájutni", emlékeztetve minket a régi idők egyszerűségének varázsára.
Sokan talán nem is sejtik, hogy a fillér nem csupán az 1946-ban bevezetett forint váltópénze volt. Valójában már jóval korábban, egészen 1892-ig visszanyúlóan használták, amikor is a fillér szerepet játszott az osztrák-magyar korona, majd később a pengő mellett is. A név eredete a német "vierer" szóra vezethető vissza, amelynek jelentése négyes. Eredetileg a négykrajcáros érmét illették ezzel a megnevezéssel, így a fillér története szorosan összefonódik a magyar pénzügyi múlt gazdag hagyományaival.
Az emberek szoros kapcsolatot ápoltak a fillérrel, Budán pedig még egy stílusos utcát is megörökítettek a nevéről.
A fiatalabb generációk talán sosem tartották a kezükben, vagy még csak fényképen sem találkoztak ezekkel a kis érmékkel. Alumínium ötvözetből készültek, súlyuk szinte elenyésző, és diszkrét fényükben rejtőzik a múlt varázsa.
Lássuk, mit is lehetett kapni egy forint alatt a 60-70-es években? Egy doboz gyufa sok-sok éven át 40 fillért kóstált, a boltok egyik legolcsóbb árucikkének számított. Egy szál cigarettát is lehetett vásárolni, 20 fillér volt az ára. A zsemle és a kifli egyaránt 40 fillérbe került. A krumplicukor, a szegények édessége 70 fillérért került a kosárba,
És persze voltak a forint feletti összegek, az 1,20-as kifli, a 2,80-as kolbász. Ehhez mindig szükség volt kibogarászni az aprót, vagyis a fillérkészletből válogatni. A lyukas 2 filléresért talán madzagot lehetett kapni egykoron. Utána jött az 5 filléres, a 10-essel és a 20-assal már lehetett snúrozni, az 50 fillért pedig külön tette félre az ember.
1992-ben aztán végleg leáldozott az unikumnak számító 2 fillérnek, és 1998-ra az összes kisérmét bevonták. Egy ideig még találkozhattunk kerekítendő fillérjelölésekkel az árakon, de valójában hamar kikopott a vásárlók tudatából.
Milyen lenyűgöző, hogy ezeket az apró érméket ennyire értékesnek tartják! A 10-20 filléresek az érmegyűjtők körében már 350 forintnál kezdődnek, míg a régebbi, ritka darabok akár 25 ezer forintot is megérhetnek. Sőt, a 2 filléres érmét is felfedeztük a hirdetések között, ahol akár 1000 forintért is kínálják. Az ilyen különleges kincsek valódi gyöngyszemek a gyűjtők számára!