A hőhullám következtében a klímaváltozás miatt háromszor annyi ember veszítette életét, mint azelőtt.

Egy nemrégiben készült tanulmány szerint az Európát sújtó hőhullámok következtében a halálos áldozatok száma drámaian, akár háromszorosára nőtt a klímaváltozás hatásainak következtében. Június végén és július elején összesen 2300 ember vesztette életét a hőség következtében, s ebből 1500 esetében közvetlenül az éghajlatváltozás okolható. A kutatók figyelmeztetnek, hogy már 2-3 Celsius-fokos hőmérséklet-emelkedés is jelentős következményekkel járhat. A legnagyobb veszélynek a 65 éven felüliek vannak kitéve, akik különösen sérülékenyek a kánikula hatásaival szemben.
Egy tanulmány szerint a bolygó szennyezése megháromszorozta az Európát sújtó hőhullám halálos áldozatainak számát. A becslések szerint június 23. és július 2. között 2300-an haltak meg a hőség miatt a kontinensen. A szakemberek 1500-at tulajdonítottak a klímaválságnak - írja a The Guardian.
A nagyvárosok között Milánó kiemelkedik, hiszen a 499 halálesetből 317-et a klímaváltozás következményeként tartanak számon. Ezt a várost követi Párizs és Barcelona a hasonlóan aggasztó statisztikáikkal. Érdekesség, hogy Londont is említi a jelentés, ahol 273 halálesetből 171-et a klímaváltozással hoznak összefüggésbe. Továbbá, a Sky News szerint a brit fővárosban 263 halálos áldozatról számoltak be.
A tanulmány egyik társszerzője úgy fogalmazott, hogy a hőhullámok a "csendes gyilkosok", hiszen míg a hóviharok több ezer halálesetet okozhatnak, addig a hőhullámok csupán néhány esethez vezetnek. A kutatók hangsúlyozták, hogy már egy 2-3 Celsius-fokos hőmérsékletváltozás is drámai következményekkel járhat.
A forróság következtében a halottak 88%-a a 65 éven felüli korcsoportból kerül ki. Az átlaghőmérséklet számos városban akár 4 Celsius-fokkal is megemelkedett, ami 1500 újabb halálesetet eredményezett. Becslések szerint Európában évente körülbelül 44 ezer ember hal meg a nyári hőség következtében.
Nemrégiben arról értesültünk, hogy Marseille repülőtere, a dél-franciaországi gyöngyszem, kedden délutánra bezárta kapuit a közeli erdőtűz következtében. Ezzel párhuzamosan Narbonne környékén az időjárás kedvezőtlen alakulása miatt felerősödött az előző napokban keletkezett tűz, amely már több mint kétezer hektárnyi zöld területet égetett fel.
Azt is megemlítettük, hogy az Északi-sarkkör tájékán is fellobbantak erdőtüzek. Kréta gyönyörű szigete és Németország területe sem maradt érintetlen. Svájcban pedig a rekkenő hőség következtében le kellett állítani a Beznau atomerőmű működését.
Olaszország különböző területein szigorú intézkedéseket léptettek életbe a szabadtéri munkákra vonatkozóan, mindezt a lakosság és a munkavállalók védelme érdekében, hogy elkerüljék a hőség által jelentett egészségügyi veszélyeket. Ezzel szemben Spanyolország idén júniusban tapasztalta a legmelegebb hónapját a történelem során, ami új kihívások elé állította az ott élőket.
Magyarországon sem volt egyszerű a helyzet, többek között a győri fővonal vasúti sínjei görbültek meg. Emellett el kellett halasztani a Könnyek a vízben című segélykoncertet.