A száj- és körömfájás járvány által sújtott gazdák számára lehetőség nyílik a hiteltörlesztések felfüggesztésére.

A kormány álláspontja szerint fontos, hogy lehetőséget biztosítsanak a rendkívül gyorsan terjedő betegség által érintett gazdálkodók számára, hogy átmeneti időszakra fizetési moratóriumot kaphassanak hitelszerződéseik vonatkozásában.
A kormány 2026. április 30-ig terjedő hitelmoratóriumot hirdetett meg a ragadós száj- és körömfájás járvány által érintett gazdálkodók számára. Az intézkedés célja, hogy támogassa a gyorsan terjedő betegség által sújtott gazdálkodókat, lehetőséget biztosítva számukra a pénzügyi helyzetük stabilizálására. Ennek érdekében a kormány átmeneti időszakot ajánl, amely során a gazdálkodók mentesülnek a hitelszerződéseik teljesítése alól.
A szerződéses kötelezettség teljesítésének határideje, illetve a kötelezettségvállalás időtartama - ideértve a fizetési moratórium fennállása alatt lejáró szerződéseket is - a fizetési moratórium idejével meghosszabbodik. Ez a mellékkötelezettségeket, így a garanciaszerződést és a garanciavállaló nyilatkozatot is módosítja.
A hitelező a szerződés megszüntetését nem gyakorolhatja az adós (ideértve a telep üzemeltetőjét, a telep tulajdonosát, valamint az állatok tulajdonosát) tőke-, kamat- vagy díjfizetési kötelezettségeinek nem teljesítése miatt 2026. április 30-ig. Ezen időszak alatt a tőketartozás nem növelhető meg a nem teljesített kamatok vagy díjak összegével, sem a fizetési moratórium idején, sem azt követően. A felhalmozódott kamatokat a hátralévő futamidő alatt, a fizetési moratórium lejárta után, évente egyenlő részletekben kell visszafizetni, a törlesztőrészletekkel együtt.
A fizetési moratórium lejártát követően a futamidő úgy hosszabbodik meg, hogy az esedékessé váló törlesztőrészlet és a fizetési moratórium alatt keletkező részletekben megfizetendő kamat összege együttesen ne haladja meg az eredeti szerződés szerinti törlesztőrészletek összegét.
A rendelet április 12-étől lép életbe, azonban a már megkötött szerződések keretében kifizetett kölcsönökre és pénzügyi lízingekre is vonatkozik.
A kormány a háborús veszélyhelyzet keretein belül rendeleti úton módosította bizonyos törvényeket, bár az állatbetegség, amelyre a változtatások vonatkoznak, nem áll közvetlen kapcsolatban az ukrajnai konfliktussal. A jogszabály bevezető szakaszában a következőképpen indokolják a lépést: "A kormány elsődleges célja, hogy a mezőgazdasági termelést és a lakosság alapvető élelmiszerekkel való ellátását biztosító akadályokat megszüntesse, figyelembe véve az ukrán-orosz háború, valamint az arra hivatkozva bevezetett, problémás brüsszeli szankciók által előidézett humanitárius és gazdasági helyzetet."
Egy újabb rendelet célja a járványos állatbetegségek ellen folytatott védekezés hatékonyabbá tétele, amely különösen nagy gazdasági károkat okozhat. Ennek érdekében a védelmi és biztonsági szervezetek, valamint a közigazgatási hatóságok feladatait összehangolják és koordinálják. Az operatív törzs működtetéséért a Belügyminisztérium felel, élén Pintér Sándor belügyminiszter áll, aki a katasztrófák elleni védekezésért felelős, míg Nagy István agrárminiszter a társelnöki pozíciót tölti be, az élelmiszerlánc-felügyelet irányításával. A rendelet már péntek este, 23 órakor életbe lépett, és hatálya július 31-ig tart.