Peking utcáin mostantól nemcsak emberek, hanem humanoid robotok is versenyeznek a félmaratonon! Ezek a technológiai csodák izgalmas új dimenziót adnak a sporteseménynek, hiszen a programozott lények nemcsak a sebességükkel, hanem a precizitásukkal is leny

Akadt közöttük olyan, amelyik térdig ért, és volt olyan is, amely majdnem két méter magasra nőtt.
Nem mindennapi sporteseményre került sor Peking déli, futurisztikus E-Town kerületében a minap: több mint 9000 ember mellett 20 humanoid robot is rajthoz állt, és bár nem minden résztvevő ért célba, mégis történelmi pillanatról beszélhetünk, no nem a futósport, inkább a robotika szemszögéből értékelve a történteket.
A robotok megjelenése inkább egy műszaki stresszteszt jellegét öltötte, mintsem egy klasszikus versenyét. Itt a hangsúly nem a sebességen volt, hanem az állóképességen, az energiahatékonyságon és a kétlábú mozgás megbízhatóságán. A mérnökök nem rekordokat szerettek volna dönteni, hanem arra keresték a választ, hogy a gépek mennyire képesek hosszú távon, emberi környezetben helytállni. A robotok között találkozhattunk alig térdig érő modellekkel és majdnem kétméteres óriásokkal is, amelyek közül néhány akár 90 kilós tömeggel is rendelkezett. Volt, aki teljesen autonóm módon haladt, míg mások fejlesztői támogatással próbálták tartani a lépést.
A 21 kilométeres távot a leggyorsabb ember csupán egy órán belül teljesítette, míg a legfürgébb robot, a Tiangong nevű gép, több mint két és fél órát harcolt a célvonal eléréséért. Néhány szerkezet már a rajtnál megbicsaklott, és többek is feltűnően ingadoztak, botladoztak, olykor annyira elveszítették az egyensúlyukat, hogy külső támogatás nélkül képtelenek lettek volna egyenesen haladni.
Természetesen, a burleszkbe illő látvány mögött komoly mérnöki precizitás rejlik. A robotok hajtásláncainak tartósságát, a szoftveres egyensúlyvezérlést, valamint a hatótávot biztosító akkumulátorok teljesítményét valós körülmények között tesztelték. Az egyik legnagyobb kihívás továbbra is az, hogy hogyan lehet a működési időt meghosszabbítani anélkül, hogy a nagyobb akkumulátor tömege hátráltatná a rendszert.
A félmaratonon nyújtott teljesítményük még nem bizonyította, hogy a robotok készen állnak a jövő kihívásaira, de nem is ez volt a cél, hanem hogy pár lépéssel előrébb jussanak azon az úton, amelynek a végén már külső segítség nélkül is kifogástalanul el tudják látni a feladatukat. Az irány egyértelmű, csupán idő kérdése, hogy mikor vetik meg a lábukat az építőiparban, az egészségügyben vagy a logisztika területén.