Idén forradalmi újítás érkezhet, amely jelentősen megnövelheti a kutyák életkorát: egy különleges tabletta, amely a négylábú barátaink egészségét és vitalitását hivatott fokozni.

Bár biológiai szempontból számos hasonlóságot mutatunk, és ugyanazon a bolygón osztozunk, a kutyák öregedési folyamata sokkal gyorsabb, mint a miénk. Ez a jelenség rendkívül jelentős lehet az emberi öregedést lassító gyógyszerek kifejlesztésében. Az idei év hozhat egy izgalmas újdonságot: lehet, hogy hamarosan megkapja az engedélyt az első olyan tabletta, amely képes meghosszabbítani a kutyák életét.

Figyelemre méltó eredményt ért el a San Franciscó-i Loyal biotechnológiai vállalat, amely öregedésgátló tablettát fejlesztett ki kutyák számára. Az Egyesült Államok gyógyszerfelügyelete elismerte, hogy a készítmény "megfelel az ésszerű elvárásoknak, hogy hozzájáruljon az idős kutyák életének meghosszabbításához". Jelenleg a gyógyszer a forgalmazási engedély megszerzésére vár, mivel az amerikai állatorvosi központnak még igazolnia kell a biztonságosságát. A vállalat azonban már a sikeres engedélyeztetés küszöbén áll.

A Loyal becslései szerint az engedélyezési eljárás 2025 végére befejeződhet, amely lehetővé tenné, hogy az öregedésgátló tablettát felírják a 10 évnél idősebb és 6 kilónál nehezebb kutyák számára. A tervezett kezelés napi egy marha ízű, rágótablettából állna, és a vállalat ambíciói szerint a havi költsége 100 dollár alatt maradna.

A Pitchbook piackutató cég adatai szerint az elmúlt év során mintegy 900 millió dollárnyi befektetés érkezett az öregedés elleni és életet meghosszabbító termékeken dolgozó cégekbe. Maga a Loyal 150 millió dollárnyi befektetést vonzott 2019 óta.

Az állatgyógyászati szerek engedélyezése általában egyszerűbb folyamat, mint az emberi gyógyszereké. Celine Halioua, a Loyal vezérigazgatója rámutat arra, hogy ezek a fejlesztések végső soron nem csupán a kutyák, hanem a gazdáik életminőségét is javítják, hiszen az emberek számára is hasznosítható megoldások születnek. Fontos megjegyezni, hogy itt nem kutyagyógyszerek emberi fogyasztására utal, hanem olyan innovációkra, amelyek az állatok és az emberek egészségét egyaránt szolgálják.

Ha az öregedéssel járó betegségek bekövetkeztét sikeresen késleltetjük és súlyosságát enyhítjük kutyáknál, az nagyon erős bizonyíték arra, hogy ugyanezt embereknél is megtehetjük

- hangsúlyozta Halioua.

Az emberek és a kutyák evolúciós útja szorosan összefonódott, mivel mindkét faj emlős, így biológiai szempontból is meglehetősen közeli rokonságban állnak egymással. A kutyák élettartama viszont rövidebb, ami azt jelenti, hogy gyorsabban öregszenek. Ez a sajátos jellemzőjük miatt sok tudós és vállalkozás kedvelt modelleként használja őket az öregedést lassító gyógyszerek kifejlesztésének kutatása során.

A kutyák esetében az öregedéssel járó betegségek hasonló mintázatot mutatnak. Mivel hasonló környezetben élünk és életmódunk is sok szempontból azonos, ez a párhuzam különösen érdekes, különösen a laboratóriumi egerekhez képest, amelyek körülményei és életvitele jelentősen eltérnek.

- fejtette ki a szakértő a The Guardian számára.

A Loyal gyógyszer bevezetése feltételes jóváhagyás alapján történik, ami lényegében azt jelenti, hogy a terméket biztonságosnak minősítve forgalmazzák. Eközben a hatékonyságával kapcsolatos információkat a felhasználóktól fogják összegyűjteni.

A 2001 óta a svájci Nestlé tulajdonát képező amerikai Purina állateledelgyár intézete egy 14 éves kutatás során megállapította, hogy a kalóriabevitel korlátozása nyomán később jelentkezett labrador retrievereknél az ízületi gyulladás és láz, összességében pedig két évvel tovább éltek.

A Loyal LOY-002 kódnevű összetevő különleges előnyöket kínál a kalóriabevitel csökkentésében, anélkül, hogy elnyomná az étvágyat. Ez azt jelenti, hogy nem gátolja a gazdi és kutya közötti kötődést erősítő etetési szokásokat. A hatóanyag támogatja az anyagcsere egészséges működését, miközben mérsékli az idősödéssel járó inzulinszint-emelkedés hatásait, ezzel csökkentve a törékenység kockázatát.

Más cégek az embereknél alkalmazott fogyókúrás szer, az Ozempic állati változatán dolgoznak. A Washingtoni Egyetemen futó Dog Aging Project kutatási program ugyanakkor a rapamicin hatását vizsgálja.

A rapamicin egy olyan vegyület, amely képes elnyomni az immunrendszert, ezért gyakran alkalmazzák implantátumok és beültetett szervek kilökődésének megelőzésére. A hatóanyag neve a Húsvét-szigetek őslakosainak, a Rapa Nui népének nevét idézi, hiszen itt izolálták egy baktériumból 1972-ben. Bár a rapamicin eddig nem kapott engedélyt öregedésgátló szerként, sokan úgy vélik, hogy potenciális élethosszabbító hatásaival érdemes foglalkozni.

A mi kutatásunk fényévekkel előrébb van, mint amit embereken vizsgálnak vagy vizsgálni lehet. Amit mi látunk, az az embereknél 40 évig tartó kutatásnak felel meg, ha egy hatóanyag élettartamot meghosszabbító hatásáról van szó

- hívta fel a figyelmet Daniel Promislow biogerontológus, aki a Dog Aging program keretein belül végez kutatásokat.

A rapamicin hatására a kísérleti egerek olyan életkort értek el, mintha száz évig éltek volna, ami Promislow és csapata szerint figyelemre méltó eredmény. A kutatásuk végén, amely néhány év múlva zárul, akár három évvel is meghosszabbíthatják a kutyák életét. Fontos azonban megjegyezni, hogy ez a három év nem minden kutyára vonatkozik, és ahogy egy engedélyezett gyógyszer felé haladnak, a becslések valószínűleg egyre óvatosabbá válnak. Talán ezért a Loyal is szerényebb számot említ, amikor azt állítja, hogy közelgő gyógyszerük körülbelül egy évvel növelheti meg egy kutya életét.

Related posts