Megérkezett az új adócsomag, amely örömhírt hoz a palackozott fröccsök rajongói számára is!
Az új szabályok érintik az anyák adókedvezményét, mikrovállalkozásokat, és a NAV jogosítványait
Az éjszaka folyamán sorra nyújtotta be új törvényjavaslatait a kormány, köztük a legnagyobb figyelmet a külföldi támogatású szervezetekre vonatkozó szigorítások kapták - de emellett egy új, terjedelmes adócsomag is napvilágot látott. A 91 oldalas tervezet részletesen bemutatja, milyen módosításokra készül az adórendszerben a kabinet - olvasható a hvg.hu összefoglalójában. A módosítások nem csupán rendeleti szabályokat emelnek törvényi szintre - például a kiskereskedelmi különadó és a biztosítási adó esetében -, hanem több új szabályt is bevezetnek, illetve régieket írnak át.
A banki különadó 2026-ban is hatályban marad, amelynek keretében a 20 milliárd forintos adóalap alatt 8%-os, míg afelett 20%-os adókulcsot kell alkalmazni (összehasonlítva az idei 7%-os és 18%-os mértékekkel). Emellett azok a hitelintézetek, amelyek képesek növelni állampapír-állományukat, különböző adókedvezményekben részesülhetnek.
Az anyák adókedvezményének új részletszabályai jelentős könnyítéseket hoznak az adminisztrációs folyamatokban, ahogy a friss kedvezmények fokozatosan életbe lépnek. Például, ha egy kétgyermekes édesanya a naptári év során harmadik gyermekének ad életet, nem kell külön nyilatkozatot benyújtania a kedvezmény kiterjesztéséről.
Az elektromos kerékpárok teljesítményhatárát a korábbi 300 watt helyett mostantól 750 wattra emelik, hogy jogosultságot nyerjenek az adómentességre.
A mikrovállalkozások fogalma új értelmet nyer: mostantól azok a cégek minősülnek mikrovállalkozásnak, amelyek létszáma 10 fő alá esik (korábban ez a határ 5 fő volt). Ezen kívül az adóalap-kedvezmény mértéke is emelkedik, hiszen a számításhoz a frissen felvett munkavállalók után járó minimálbér másfélszeresét veszik alapul.
Törvényi szintre kerül az a szabály is, amely lehetővé teszi, hogy az alanyi adómentességet a kisvállalkozók 18 millió forintos árbevételig választhassák, a jelenlegi 12 millió helyett.
A dohánygyártás szabályait szigorítják: a termelőknek be kell jelenteniük a termesztési területet, és a szárított, fermentált dohány szállítását is jelezniük kell a NAV felé. Emellett emelkednek azok az értékhatárok, amelyek alatt a NAV gyorsított eljárást alkalmazhat jövedéki ügyekben: a károkozási küszöb 80 ezer, dohánytermékek esetében 98 ezer forint lesz.
A NAV eszköztárában is izgalmas újítások várhatóak: a helyszíni ellenőrzések jegyzőkönyveit mostantól digitális formában rögzíthetik, ami gyorsabb és hatékonyabb eljárást tesz lehetővé. Emellett a hatóság szankciós politikája is szigorodik. Amennyiben egy vállalkozás nem tartja be az e-pénztárgép használatára vonatkozó szabályokat, akár 12 napra is felfüggeszthetik a működését, vagy akár 10 millió forintos bírságot is kiszabhatnak.
A boralapú italok adózása is módosul: ezentúl a 20-50 százalék közötti bortartalmú palackozott fröccsök is kedvezőbb adózási elbírálás alá esnek (korábban csak az 50 százalék fölöttiekre vonatkozott ez).
Csökken az energiaellátók jövedelemadója: a jelenlegi 41 százalékról jövőre 31 százalékra. Megszűnik a nem közműves háztartási szennyvíz begyűjtésével foglalkozó közszolgáltatók adókötelezettsége is.