Újabb együttműködést kötött a 4iG űripari leányvállalata, amely új lehetőségeket nyit meg a piacon.

Szándéknyilatkozatot írt alá a 4iG űripari leányvállalata és az egyesült arab emírségekbeli EDGE Group űripari és drónipari területeken együttműködési lehetőségekről.

A 4iG űripari leányvállalata, a 4iG Űr és Védelmi Technológiák Zrt. együttműködési keretet alakított ki az EDGE Group PJSC-vel, amely egy nem kötelező érvényű szándéknyilatkozat formájában öltött testet. A megállapodás célja, hogy az űripari és drónipari szektorokban közösen felfedezzék a potenciális együttműködési lehetőségeket. A nyilatkozat hangsúlyozza, hogy a 4iG S&D és az EDGE Group együttműködésének fókuszában olyan kulcsfontosságú területek állnak, mint...

a pilóta nélküli rendszerek, a pilóta nélküli eszközöket elhárító rendszerek és a földmegfigyelés területe.

Ezeken a területeken a feltárt szinergiák mentén lehetőség nyílhat közös kutatás-fejlesztésre - írja közleményében a 4iG.

Az EDGE Group az Egyesült Arab Emírségek technológiai vállalatcsoportja, melynek 35 tagvállalata a védelem és más iparágak számára fejleszt megoldásokat. Az EDGE különös hangsúlyt fektet a negyedik ipari forradalom (4IR) technológiáinak alkalmazására, tevékenysége kiterjed többek között autonóm rendszerekre, kiber-fizikai rendszerekre, újszerű hajtóművekre, robotikára és intelligens anyagokra.

A 4iG Űr- és Védelmi Zrt. egy önálló holdingvállalat, amely a 4iG Csoport űr- és védelmi ipari érdekeltségeinek összefogására jött létre. Fő célkitűzése, hogy belépjen a globális piacra, kiemelten foglalkozva a műholdak fejlesztésével, gyártásával és üzemeltetésével, emellett műholdas szolgáltatások nyújtásával, drónok gyártásával és drónvédelmi megoldásokkal, valamint a védelmi ipar digitalizálásának szolgáltatásaival.

A 4iG merész jövőképpel lép be az űrtechnológia világába. Tavaly megalapította saját űripari vállalatát, amelyet a műholdak tervezésére és gyártására specializált Remred 45%-os részesedésének megvásárlásával is erősített. Emellett egy jelentős beruházás keretében elindítja Magyarország első űripari gyártóközpontjának építését Martonvásáron, amely 2026-ban fogadja az első projekteket. A 4000 négyzetméteres létesítmény nemcsak műholdak gyártására, hanem azok összeszerelésére és tesztelésére is kiválóan alkalmas lesz, ezzel új fejezetet nyitva az ország űripari fejlődésében.

Novemberben a 4iG egy nagyszabású műholdprogramot (HUSAT) is bejelentett, amelynek célja egy geostacionárius telekommunikációs műhold (HUGEO), valami nyolc földmegfigyelési műholdból (HULEO) álló konstelláció pályára állítása 2032-ig, az innen származó adatokat pedig feldolgozná és értékesíteni a cég, amiből jelentős bevételt remél.

A 4iG űripari leányvállalata folyamatosan bővíti partnerhálózatát, és az utóbbi hetek során több izgalmas bejelentést tett. Nemrégiben aláírtak egy nem kötelező érvényű szándéknyilatkozatot a lengyel Creotech Instruments céggel, melynek célja, hogy közösen feltérképezzék az európai űrszektorban elérhető programokban rejlő közös részvételi lehetőségeket, valamint további együttműködési lehetőségeket, amelyek keretében előkészítenek lehetséges megállapodásokat. Ezt követően a houstoni székhelyű Axiom Space-szel is hasonló szándéknyilatkozatot írtak alá, amely a közös űripari együttműködési lehetőségek feltárására és fejlesztésére összpontosít, különös figyelmet fordítva a föld körüli adatközpont-szolgáltatások (Orbital Data Center - ODC) területére. Jászai Gellért, a 4iG vezetője, nemrégiben tárgyalt a SpaceX és a Boeing képviselőivel is, és decemberben Elon Musk előtt is bemutatta a 4iG űripari ambícióit.

Az űripari lehetőségekről a társaság vezérigazgatója, Sárhegyi István múlt héten nyilatkozott a Portfolio-nak:

Related posts