Készlethiány: Az Egyesült Államok nem tudja biztosítani bizonyos rakéta- és lőszertípusokat Ukrajna számára.

Az Egyesült Államok leállítja az Ukrajnának szánt fegyverszállítmányok egy részét, mivel saját készletei is túlságosan csökkentek. Ez a legrosszabbkor jön Ukrajnának, amely megpróbálja kivédeni a nyári orosz offenzíva eszkalálódó támadásait.

Amerika a Biden-kormány idején úgy határozott, hogy leállítja a beígért fegyver- és lőszerszállítmányok egy részét. A döntés hátterében az állt, hogy a védelmi minisztérium hivatalnokai alaposan átvizsgálták az amerikai készleteket, és aggodalmukat fejezték ki, mivel azokat nem tartották elegendőnek a jelenlegi helyzethez.

"Ez a döntés a célunk, hogy Amerika érdekeit helyezzük a középpontba, miután alaposan átvizsgáltuk hazánk katonai támogatását és a világ többi országának nyújtott segítséget" - nyilatkozta Anna Kelly, a Fehér Ház szóvivője. "Az Egyesült Államok fegyveres erőinek ereje továbbra is vitathatatlan - Iránt csak kérdezzék meg erről."

A Pentagon legfrissebb felülvizsgálata szerint néhány korábban ígért fegyver készlet mennyisége aggasztóan alacsony, ami miatt bizonyos szállítmányokat felfüggesztenek – tájékoztatta a The Guardian-t egy névtelenséget kérő amerikai tisztviselő.

A védelmi minisztérium nem közölt részleteket arról, hogy milyen konkrét fegyvereket tartanak vissza. A Politico és az NBC News azonban az ügyet ismerő személyekre, védelmi tisztviselőkre és kongresszusi tagokra hivatkozva azt írja, hogy elsősorban rakéták és lőszerek érintettek. Így például a Patriot légvédelmi rendszer, amelyek orosz rakéták semlegesítésére használható.

Donald Trump elnök a közelmúltban a NATO-csúcstalálkozón hangsúlyozta, hogy ezek a rakéták "rendkívül nehezen beszerezhetők, és nekünk is elengedhetetlenül szükségünk van rájuk".

A washingtoni döntés súlyosan érintheti a megtámadott országot, amely ellen Moszkva az elmúlt hetekben drasztikusan fokozta támadásait. Az ukrán légierő szerint Putyin erői csak vasárnap este 533 rakétát lőttek ki Ukrajnára. Ezek közül 477 volt drón és csali, amelyekkel Oroszország megpróbálja megzavarni az ukrán légvédelmet. Ráadásul az oroszok 60 ballisztikus rakétát lőttek ki Ukrajnára.

Az USA eddig több mint 66 milliárd dollár értékben nyújtott fegyvereket és katonai támogatást Ukrajnának azóta, hogy Oroszország 2022 februárjában megszállta szomszédját.

A háború alatt Amerika folyamatosan ösztönözte a szövetséges nemzeteket, hogy nyújtsanak légvédelmi rendszereket Ukrajna számára. Ugyanakkor sokan ódzkodnak attól, hogy lemondjanak a legmodernebb technológiákról, főként azok a kelet-európai államok, amelyek szintén Oroszország fenyegetésétől tartanak.

Related posts