Kocsis Máté gyorsan reagált, hogy világossá tegye: az influenszerek nem tartoznak a nagytakarítási törvény hatálya alá.

A nagytakarítási törvény pontos hatálya még mindig ködös, és nem világos, hogy kiket érint majd. A jogszabályban foglalt feltételek alapján a magyar közélet és civil szféra széles spektrumot ölel fel. Eddig nem lehetett kizárni, hogy a YouTube tartalomkészítők és influenszerek is a törvény hatáskörébe kerülnek. Erről számolt be Pottyondi Edina is a Facebook-oldalán szerdán, ahol a "kényszeremigráció" lehetőségét sem tartja kizártnak az ország elhagyásával kapcsolatban.
Nem sokkal később Kocsis Máté, a Fidesz parlamenti frakcióvezetője reagált a felvetésekre, kijelentve, hogy a "liberális álhírgyártás" kategóriájába tartozik az a vélemény, miszerint a kritikus hangok elhallgattatására szolgáló új törvényük a politikai tartalmakat készítő youtuberekre és influenszerekre is kiterjedhet. Kocsis hangsúlyozta, hogy e személyek vélhetően külföldi támogatást kapnak, tekintve, hogy a YouTube tulajdonosa, a Google, jelentős részesedéssel bír a bevételeikben, és az általuk megosztott tartalomnak komoly hatása lehet a választásokra. Orbán Viktor vasárnapi beszédében ezzel kapcsolatban úgy fogalmazott: "Aki politikával foglalkozik, ne kaphasson külföldi forrást! Ez nem egy nagy kérés, inkább egy szerény és egyszerű elvárás, de nem fogunk engedni belőle, mert a haza nem eladó semmiért." Érdekes módon a Szuverenitásvédelmi Hivatal kampányprojekteként készült jelentéseiben is többször említést nyernek a youtuberek. Kocsis azonban most már azt állítja, hogy az influenszerekre és youtuberekre nem vonatkozik a törvény.
Amit biztosan tudunk, az az, hogy ez a törvény a 444, a Telex és a Partizán számára készül. Utóbbi ugyan egy YouTube-csatorna, ami felveti a kérdést, hogy miért éppen rájuk vonatkozik, de talán ez nem is annyira fontos. Ami igazán lényeges, az a kormánytól független szerkesztőségek működésének megnehezítése, ami végső soron a kritikus vélemények elhallgattatásához vezet.