A ragadós száj- és körömfájás terjedése miatt életbe lépett a magyar-osztrák határzár, mely intézkedés célja a betegség további elterjedésének megakadályozása.

A korlátozásokat a ragályos száj- és körömfájás terjedése miatt vezették be, és jelenleg még kérdéses, hogy meddig marad érvényben a határzár.
Ausztria bejelentette, hogy felfüggeszti a határforgalmat a magyar-osztrák határ bizonyos átkelőhelyein. Ezt a döntést a ragadós száj- és körömfájás járvány terjedésének megfékezése érdekében hozták meg.
Ahogy korábban említettük, Ausztria szombattól átmenetileg lezár 23 határátkelőhelyet, amelyek közül a legtöbb a magyar-osztrák határon található. E lépés hátterében a Szlovákiában és Magyarországon megjelent ragadós száj- és körömfájás áll. Az érintett átkelőhelyek kiválasztása az Alsó-Ausztria és Burgenland tartományok hatóságainak, valamint az agrárkamarák és a mezőgazdasági minisztérium szakértőinek szoros együttműködésével történt.
Április 5-én 0 órától kezdődően a következő határátkelőhelyeken felfüggesztik a személy- és gépjárműforgalmat:
A következő határátkelők továbbra is elérhetők:
Több mint ötven év elteltével először sikerült azonosítani a rendkívül veszélyes és rendkívül fertőző száj- és körömfájás vírusát egy kisbajcsi szarvasmarha-tenyésztő telepen. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriumának szakemberei felfedezték a ragadós száj- és körömfájás (RSZKF) vírust, amely újra felbukkant Magyarországon – legutóbb 1973-ban tapasztalták a betegség megjelenését az ország területén.
A járványhelyzet továbbra is komoly kihívásokat jelent, és a kormány újabb intézkedéseket hozott a helyzet kezelésére, ami szigorítást von maga után. Nagy István egy friss Facebook-videóban tájékoztatta a közvéleményt a legújabb fejleményekről a vírussal kapcsolatban: "Jelenleg négy szarvasmarhatelep érintett. Eddig nem sikerült újabb fertőzött állatokat vagy telepeket azonosítani. Minden erőnkkel azon dolgozunk, hogy megfékezzük a vírus további terjedését."
Az agrárminiszter kiemelte, hogy a jelenlegi vírus rendkívül könnyen terjed, akár a szél segítségével is. Ennek következtében a fertőzött telepeket azonnal lezárták, és kényszervágásokat hajtanak végre a helyzet kezelése érdekében. A kijelölt zónákban szigorú intézkedéseket vezettek be: fertőtlenítő kapuk sorakoznak, az állatokat vakcinálják, és döntést hoztak a közelgő állatvásárok és állatkiállítások lemondásáról.