"Éljen soká a király!" - nyilatkozta Trump, miután bejelentette, hogy sikerült eltöröltetnie a New York-i dugódíjat.

A városban január eleje óta kötelező díjat fizetni Manhattan egy adott szegletében, pontosan azon a helyen, ahol a híres Trump Tower is található.

Donald Trump, az Egyesült Államok korábbi elnöke, a Truth Social platformján megosztott bejegyzésében királyként emlegette önmagát, miközben bejelentette, hogy eltörölteti a Manhattan bizonyos területein bevezetett dugódíjat.

"A dugódíj eltűnt! Manhattan és New York teljes egésze megmenekült! Éljen soká a király!" - írta büszkén Trump.

A Fehér Ház hivatalos X-fiókja is megosztotta a bejegyzést, amely egy Time magazinra hajazó címlap formájában jelent meg. Ezen a képen Trumpot koronával a fején láthatjuk, miközben New York ikonikus épületei állnak mögötte a háttérben.

Trump azután tette meg a bejelentést, hogy Sean Duffy közlekedési miniszter szerdán levelet írt New York állam kormányzójának, Kathy Hochulnak, amelyben felvázolta az elnök kifogásait a dugódíj ellen. Azt is közölte: a tárca azon fog dolgozni, hogy eltöröljék az év elején bevezetett rendszert, amely szerinte "pofon az amerikai munkásosztálynak és kisvállalkozóknak".

Január 5-e óta fizetniük azoknak, akik behajtanak Manhattan Central Parktól délre eső részére - ezen a területen található például a Wall Street és a Trump Tower is. A dugódíjat, amelynek összege a jármű méretétől és a behajtás időpontjától függően 2,25-9 dollár között alakul, a szigetre érkezőknek a híd- és az alagúthasználati díj fölött kell megfizetniük.

A befolyó pénzt a tervek szerint a város naponta nagyjából 4 millió embert kiszolgáló tömegközlekedési rendszerének karbantartására, felújítására fordítanák. De azt is várják tőle, hogy csökkenjen a forgalom az érintett részeken. Ezt már most is tapasztalják, de a hatása nem jelentős.

A díj bevezetése körüli diskurzus élénk vitákat generál: míg a tömegközlekedés előnyeit hirdetők és a környezetvédelmi aktivisták az innovációt üdvözlik a légszennyezés mérséklésének érdekében, addig a gyalogosok és kerékpárosok számára is kedvező fejleményként értékelik, hiszen a közlekedés gyorsabbá válik azok számára, akiknek valóban az utcán van dolguk, mint például rendőrök, mentők és csomagszállítók. Ezzel szemben az autóval rendelkező new yorkiak, különösen a külvárosban élők, éles kritikával illetik a kezdeményezést, mivel őket nem szolgálja ki megfelelően a metróhálózat.

Hochul válasza Duffy levelére így hangzott: "Jogállami keretek között működünk, ahol nem uralkodik senki, mint egy király. A bíróságon keresztezzük majd az utunkat."

Related posts