İmamoğlu a börtön falai mögül írt egy cikket a Financial Times számára, ahol kifejtette, hogy véleménye szerint hazájában elérkezhet a populizmus hanyatlásának időszaka.

"Cím: Miért elengedhetetlen a világnak Törökország demokratikus jövője?" - ezzel a címmel osztotta meg véleményét a Financial Times-ban Ekrem İmamoğlu, a jelenleg börtönbüntetését töltő török ellenzéki politikai vezető. Főbb üzenete: "A globális demokratikus visszaesés talán itt, Törökországban vette kezdetét. Meggyőződésem, hogy az ellenállás is innen fog majd elindulni."
A szöveg elején bemutatja, hogyan került İmamoğlu a börtöncellába. 2019 márciusában Törökország legnagyobb városának, Isztambulnak a polgármesterévé választották, ami jelentős pofont jelentett Erdogan számára és az elnök Igazság és Fejlődés Pártja számára, amely negyedszázadon át dominálta a város politikai életét. Erdogan pártja a választások során felmerült szabálytalanságokra hivatkozva sürgette a 16 milliós metropolisz önkormányzati választásának eredményei érvénytelenítését. Azonban İmamoğlu a megismételt választáson is győzelmet aratott. Ezt követően bejelentette, hogy indul az elnöki posztért. Erdogan azonban nem nézte tétlenül, mindjárt érvénytelenítette İmamoğlu diplomáját, majd erre hivatkozva kizárta őt az elnökjelöltségből. Végül korrupciós vádakkal letartóztatták, ezzel súlyosan megcsapolva politikai ambícióit.
"Jelen sorokat a silivri börtön hűvös cellájából írom, ahol számos más megválasztott képviselő, akadémikus, újságíró és aktivista is raboskodik. Én magam a titkos tanúk homályos és megkérdőjelezhető vallomásai alapján kerültem ide. Jelenleg nincs ellenem jogerős ítélet, csupán politikai fogolyként tengetem napjaimat."
"Börtönbe zárásom nem Erdoğan győzelmét jelenti, sőt, éppen ellenkezőleg: egy ébredés kezdetét hozta el. Először a diákok vonultak az utcákra, és ez a mozgalom több százezer embert vonzott. Alulról szerveződő tüntetések zajlottak, miközben bojkottot hirdettek az Erdoğanhoz köthető médiumok és vállalkozások ellen. Több mint 15 millió állampolgár szavazott a CHP nyílt előválasztásán, hogy engem jelöljenek elnökjelöltnek. Ez a közös fellépésünk a demokratikus jövőnkért."
Amióta İmamoğlut börtönbe került, Törökország számos városában több tízezer ember vonult utcára, hogy kifejezze nemtetszését. A bíróság azonban úgy határozott, hogy a polgármesternek a jogi eljárás befejezéséig rács mögött kell maradnia. Közben a hatóságok több mint 300 tüntetőt őrizetbe vettek, míg Erdoğan utcai terrorizmusról nyilatkozott.
Írásában azzal érvel, hogy mindaz, ami vele történik, régiós és globális szempontokból is fontos. "Törökország stabilitása sosem csak saját polgárai számára volt fontos. A NATO második legnagyobb hadseregeként, az Európa Tanács aláírójaként és régóta EU-csatlakozásra törekvő országként politikai irányultságunk kulcsfontosságú Európa, a transzatlanti szövetség, valamint a Közel-Kelet és a Kaukázus biztonsága szempontjából. Az ukrajnai háború megmutatta, mennyire sürgős a stratégiai együttműködés ebben a geopolitikai térségben. A szíriai fejlemények és a gázai tragédia is bizonyítja, milyen gyorsan átterjedhet az instabilitás a határokon.
Írását bizakodással zárja: "Több mint két évszázados harcát folytatja a török nép az alkotmányosság, a polgári képviselet és az igazságosság érdekében, megcáfolva azt a tévhitet, hogy az autoritarizmus Törökország természetes állapota lenne. A világ demokratikus szolidaritása most elengedhetetlen az közös jövőnk építéséhez. A globális demokratikus visszacsúszás talán éppen Törökországból indult. De hiszem, hogy éppen itt lesz az a hely, ahol az ellenszél is újra erőre kap."