Az ipari szektor már-már könyörög Brüsszelnek, hogy ne szüntesse meg a sokak által vitatott zöld szabályozásokat.

A jövő helyett a jelen gazdasági folyamatai formálják át a világunkat - ezt a témát járja körül a szeptember 4-i Sustainable World konferencia. Itt a fenntartható üzleti szektor hazai képviselői gyűlnek össze, hogy megosszák tapasztalataikat és ötleteiket.

Összesen 29 vállalat és 80 befektető - köztük olyan kiemelkedő cégek, mint az EDF, a Nokia és az Allianz - együttes nyilatkozatban emelték ki, hogy

a fenntarthatósági szabályok nem gátolják, hanem elősegítik a versenyképességet és a növekedést, valamint hozzájárulnak a hosszú távú értékteremtéshez és a befektetői hozamokhoz.

Az Európai Unió döntéshozói jelenleg olyan javaslatokat vitatnak meg, amelyek célja a vállalatok fenntarthatósági jelentéstételi kötelezettségeinek mérséklése, ezzel könnyítve a többségi cégek helyzetén. Emellett a tervek között szerepel az ellátási láncokkal kapcsolatos visszaélések ellenőrzésének követelményeinek enyhítése is.

Néhány kormány és iparági szereplő véleménye szerint a túlzott bürokratikus terhek gátolják a termelékenység növekedését és csökkentik a versenyképességet.

Németország, Franciaország és egyes vállalatok a jelentéstételi követelmények drasztikus csökkentését követelik, míg környezetvédelmi aktivisták és most már egy szélesebb vállalati és befektetői kör is azt állítja, hogy ezek a szabályok kulcsfontosságúak az éghajlati kockázatok kezeléséhez és a zöld átállás finanszírozásához.

Az Ingka Group, az IKEA anyavállalata által aláírt nyilatkozat hangsúlyozza, hogy a szabályozások célja a tiszta működés és a felelős üzleti etika elősegítése. Ezek a kezdeményezések nemcsak a növekedéshez, hanem a hatékonyabb kockázatkezeléshez és a zöld technológiákba irányuló befektetések növeléséhez is hozzájárulnak az egész Európai Unió területén.

Ahol csak lehet, törekedjünk az ésszerűsítésre a szabályozások terén, de közben ne veszítsük szem elől a kitűzött céljainkat. Legyünk büszkék arra, hogy vezető szerepet töltünk be, és ezt az irányt követjük!

- jelentette ki Carine de Boissezon, az EDF francia villamosenergia-ipari vállalat fő hatáselemzője.

A csoport azt javasolja, hogy az uniós jelentéstételi szabályok az 500 főnél több alkalmazottat foglalkoztató vállalatokra vonatkozzanak, és kötelezzék a cégeket "átállási tervek" elfogadására, amelyek bemutatják, hogyan igazodnak az éghajlati célokhoz.

Az Európai Bizottság azt javasolta, hogy mentesítsék az 1000 főnél kevesebb alkalmazottat foglalkoztató vállalatokat - ezzel a jelenleg érintett mintegy 50 000 vállalat több mint 80%-át kizárnák. A jelenlegi törvény a 250 főnél több alkalmazottat foglalkoztató cégekre vonatkozik.

Néhány uniós törvényhozó javaslata szerint a jogszabályok hatályát még inkább szűkítenék, így azok kizárólag a minimum 3000 munkavállalót foglalkoztató cégekre lennének érvényesek. A végső módosítások elfogadásához mind az uniós tagállamok, mind a jogalkotók egyetértésére szükség van.

Forrás: Reuters hírügynökség.

Related posts