A baloldal új irányt vesz: a Demokratikus Koalíció helyett Szanyi Tibor pártjával fognak együttműködni a jövőben.

A 2024-es Európai Parlamenti választások küszöbén a Párbeszéd, az MSZP és a DK egy kétéves szövetséget alakított, amelynek keretein belül közös listával terveztek indulni a 2026-os parlamenti választásokon is. A magyar választási törvények értelmében azonban, ha három párt összefog, a bejutási küszöb drámaian megemelkedik, így a szövetségnek legalább 15 százalékos eredményt kellett volna elérnie a parlamenti bejutáshoz. Az Európai Parlamenti választások során azonban mindössze 8 százalékot sikerült összegyűjteniük, ami miatt a koalíció szinte azonnal szétesett.

A Népszavának adott interjújában Komjáthi Imre, az MSZP elnöke kifejtette, hogy bár az MSZP és a DK közötti közös indulás lehetősége elméletben felmerült, a párt vezetősége végül elvetette ezt az elképzelést. A Párbeszéd témája nem volt terítéken. Komjáthi hangsúlyozta, hogy a közös lista esetén a magas parlamenti küszöb átlépése a jelenlegi erőviszonyok figyelembevételével rendkívül nehéz feladatnak bizonyulna. Elmondása szerint a párt jövőjét más stratégiákban látják.

A párt tagsága egyértelműen elutasítja a DK-val, vagyis Gyurcsány Ferenccel való együttműködést. Komjáthi véleménye szerint az MSZP már túl sok fájdalmat és csalódást élt át ah ahhoz, hogy újra megnyissa a kapuit egy ilyen szövetség előtt.

A párt jelenleg azon gondolkodik, hogy a 2026-os parlamenti választáson teljesen függetlenül méreti meg magát. Ugyanakkor egy baloldali összefogás lehetősége is körvonalazódik, amely a DK nélkül valósulhat meg. Mesterházy Attila, az MSZP korábbi elnöke és miniszterelnök-jelöltje, aki most a Szocialisták és Demokraták nevű pártot irányítja, szövetségi megállapodást ajánlott az MSZP-nek két másik politikai szervezettel együtt. Ezek közül az egyik a Szanyi Tibor által vezetett Igen Szolidaritás Magyarországért Mozgalom (ISZOMM), a másik pedig Ujhelyi István Esély Közössége. Komjáthi elismerte, hogy a kapcsolatfelvétel már megtörtént, de eddig csupán előzetes tárgyalások zajlottak, konkrét megállapodás még nem született az ügyben.

Az MSZP népszerűsége országos szinten jelenleg nullától két százalékig terjedő intervallumban mozog.

Related posts