Mennyit takarított meg valójában az Elon Musk irányítása alatt álló DOGE az amerikai adófizetők zsebében?

Donald Trump hivatalba lépése óta hetente átlagosan 16 milliárd dollárral csökkentette a költségvetési kiadásokat a Kormányzati Hatósági Minisztérium, a DOGE - saját állítása szerint.

"Összesen csaknem kétszázmilliárd dollárról beszélünk, és ez az összeg gyorsan növekszik" - nyilatkozta Donald Trump a BBC-nek április vége felé, amikor a korábban láncfűrésszel hadonászó Elon Musk költségcsökkentési törekvéseit ismertette.

A DOGE hivatalos weboldala alapján céljuk, hogy alaposan áttekintsék a korábbi kormányok által megkötött szerződéseket, támogatási megállapodásokat és lízingszerződéseket. Amennyiben szükséges, ezeket felmondják, miközben kiemelt figyelmet fordítanak a csalás elleni fellépésre és a kormányzati munkaerő hatékonyságának növelésére.

A minisztériumot irányító Musk októberben azt ígérte, hogy "legalább kétbillió", azaz kétezer milliárd dollárral csökkenti a szövetségi költségvetés kiadási tételeit. A célt nem sokkal később a felére csökkentette, április 10-én pedig arról beszélt, hogy 2026 végéig 150 milliárd dollárt takarít meg csak a "csalás és pazarlás visszafogásával".

A DOGE megtakarításának összege a legutóbbi, április 20-i frissítéskor 160 milliárd dollár volt - saját becslése alapján.

A tételes megtakarítás részletezve körülbelül a felét tette ki az igazolható dokumentumoknak. Ezen kívül korábban számviteli anomáliákra is fény derült.

A minisztérium által bemutatott négy legnagyobb megtakarítás összesen 8,9 milliárd dollárra rúg, amit számlákkal igazoltak. Azonban a tényfeltáró újságírók, szakértők bevonásával, kétségbe vonják ennek az összegnek a hitelességét és reális voltát. A négy eset közül három a Szövetségi Beszerzési Adatrendszer (DOGE) FPDS dokumentumaira támaszkodik. Ez az adatbázis nyilvántartja az amerikai kormány által kötött szerződéseket, beleértve azok kezdési és lejárati időpontjait, a maximálisan felhasználható összegeket, valamint a ténylegesen elköltött pénzösszegeket.

Az elkölthető maximális összeg körüli kérdésekre fokozott figyelmet kell fordítani - állítja a szövetségi szerződések szakértője, aki részt vett az FPDS adatbázis fejlesztésében is.

A vakcinakutatás terén gyakran előfordul, hogy a költségek végső összege nem meghatározható. "Az ár nem végleges, csupán egy felső határként funkcionál" - fejtette ki David Drabkin. Ez azt jelenti, hogy ha a DOGE a maximumra számít, az jelentősen meghaladhatja a tényleges éves megtakarításokat.

A tervezett összeg egy texasi intézmény támogatására lett volna fordítva, amely képes lett volna legfeljebb háromezernyi, kísérő nélküli migráns gyermek befogadására. A megállapodás, amely a Biden-adminisztráció idején jött létre, 2023-ban érvényét vesztette.

A tényleges megtakarítás azonban ennél kisebb, mert egyrészt a szerződés 2028-as lejáratát vette alapul, másrészt az intézményben a maximális férőhelynél kevesebben, általában kétezren tartózkodtak, ami csökkentette a kiadásokat. Egy, az intézmény működésére rálátó szakember szerint a valós megtakarítás nagyjából 153 millió dollár.

A második legnagyobb megtakarítási lehetőséget a Centennial Technologies informatikai vállalat és az amerikai adóhatóság, az IRS közötti szerződés felmondása jelenti. A DOGE szerint ennek következtében az adófizetők körülbelül 1,9 milliárd dollárt takarítottak meg.

A Centennial Technologies vezérigazgatójának nyilatkozata szerint valójában a Biden-kormányzat volt az, amely tavaly ősszel felbontotta a szerződést – számolt be róla a New York Times.

A Pentagon és egy informatikai szolgáltató közötti szerződés megszüntetésével 1,76 milliárd dolláros megtakarítást értek el, miközben a szerződés érvényessége alatt a DOGE hivatalos weboldalán közzétett információk szerint egyetlen dollárt sem költöttek el.

A negyedik legnagyobb megtakarítás, 1,75 milliárd dollár a USAID támogatásának leállításából származik. A szervezet felfüggesztette az oltásokhoz hozzáférést szavatoló Gavi anyagi segélyezését. A hivatkozási alap a kiadásokat kezelő kormányzati portál, a USASpending.gov, amely szerint a Biden-kormányzat három részletben összesen 880 millió dollárt utalt a Gavi-nak.

Az amerikai elnök márciusban hivatalosan is bejelentette, hogy a DOGE csupán tanácsadói funkciót fog betölteni. Eközben Elon Musk nemrégiben a Fehér Ház folyosóján heves vitába keveredett az amerikai pénzügyminiszterrel. Az Axios által idézett szemtanúk elmondása szerint a légkör olyan volt, mintha egy ketrecharcos aréna előcsarnokában tartózkodtak volna, tele feszültséggel és izgalommal.

Scott Bessent azt állította Muskra, hogy nem teljesítette a költségvetési megszorításokra vonatkozó elvárásokat. Válaszul az üzletember "Soros bábjának" titulálta a pénzügyminisztert.

Related posts