Áprilisban drámai mértékben csökkent a kínai gyárak termelési aktivitása.

Bármilyen állítást fogalmaz is meg a kommunista párt, az ország ipara kétségkívül érzékeli Donald Trump által bevezetett hatalmas vámok hatását. Elemzők becslése szerint 2025-re a gazdasági növekedés maximum 3,5 százalékra korlátozódhat.
16 hónapja nem látott mértékben esett áprilisban a kínai gyárak kibocsátása egy állami felmérés szerint - írja a Reuters. A tanulmány szöges ellentétben áll a kínai állampárt által hangoztatott optimizmussal, amely szerint a gazdaság fel van készülve arra, hogy elviselje a jelenleg 145 százalékra rúgó amerikai vámokat. A jelentés szerint a belső kereslet gyenge, és kihívást okoz az áruk eltérítése más piacokra is.
A gyártók már korábban léptek, és a vámok bevezetésének határidője előtt időben elindították szállítmányaikat. Ezt a stratégiát azonban hamarosan megnehezítette a helyzet, mivel ez a kiskapu is megszűnt, ami komoly nyomást gyakorolt a kínai döntéshozókra, hogy aktívan foglalkozzanak a gazdaság stabilizálásával. Érdekesség, hogy a vámháború előtti utolsó negyedévben a kínai gazdaság meglepően erős növekedést mutatott, felülmúlva a piaci várakozásokat.
Kína hivatalos beszerzésimenedzser-indexe (PMI) április hónapban 49-re esett vissza a márciusi 50,5-ről, ahogyan azt a Nemzeti Statisztikai Hivatal (NBS) bejelentette. Ez az érték a legalacsonyabb szintet képviseli 2023 decembere óta, és jelentősen elmarad a Reuters által megkérdezett szakértők várakozásaitól, akik 49,8-as mediánelőrejelzést adtak meg.
A nem feldolgozóipari PMI, amely magában foglalja a szolgáltatási szektort és az építőipart is, 50,8-ról 50,4-re csökkent. Ennek ellenére még mindig a növekedés és a zsugorodás határvonalát jelentő 50-es szint fölött helyezkedik el.
"A PMI meredek visszaesése valószínűleg túlbecsüli a vámok hatását, de így is azt jelzi, hogy Kína gazdasága nyomás alá kerül, ahogy a külső kereslet gyengül" - mondta Zichun Huang, a Capital Economics Kína-szakértője. "Bár a kormány fokozza a költségvetési támogatást, ez várhatóan nem tudja teljes mértékben ellensúlyozni a visszaesést, és arra számítunk, hogy a gazdaság idén mindössze 3,5 százalékkal bővül."
Scott Bessent, az Egyesült Államok pénzügyminisztere, a múlt héten bejelentette, hogy csapata már aktívan dolgozik egy olyan javaslaton, amely a Kínára kivetett vámok mértékét 50-65 százalékra csökkentené. Azonban eddig még nem született végleges döntés az ügyben.