Miyawaki-erdőt hoztak létre Székesfehérváron | Sokszínű táj Székesfehérváron egy különleges projekt keretében Miyawaki-erdőt ültettek, amely a város zöld területeit gazdagítja. Ez a módszer a japán botanikus, Akira Miyawaki nevéhez fűződik, és célja a bi

A Városgondnokság kezdeményezéséhez két nagy cég is csatlakozott.
Palotavárosban egy egyedülálló Miyawaki-minierdőt hoztak létre - számolt be róla a Székesfehérvár.hu.
Egy varázslatos minierdő született a déli palotavárosi tó partján. A Városgondnokság közreműködésével létrehozott különleges kertben 12 különböző növényfaj, fák és cserjék kaptak helyet, amelyek egyedülálló ökoszisztémát alkotva fognak fejlődni az elkövetkező évek során. E zöld oázis nemcsak a természet szépségét hivatott megőrizni, hanem a városi élet szívveréséhez is hozzájárul.
A Városgondnokság indította el a minierdő projekt ötletét, amelyet a Grundfos örömmel átvett, és ennek nyomán a DENSO is csatlakozott a kezdeményezéshez. Ez az újabb, példaértékű együttműködés a magyar, skandináv és japán kultúrák harmonikus találkozását szimbolizálja, miközben hangsúlyozza az ipari szereplők környezettudatos hozzáállását.
Miyawaki-erdőből csak kevés van az országban, azok is főként Budapesten. A székesfehérváriba 12 féle növényt, fákat, cserjéket ültettek el, melyek egy lokális ökoszisztémát alkotva fejlődnek, növekednek a következő években. A Miyawaki-erdő ápolását a Városgondnokság végzi a jövőben.
A betelepített fajok egy különleges ökoszisztémát alkotnak, melynek alapja a talaj szintjén rejlik. Itt, ahol a gombák és baktériumok gazdagon elterjedtek, mikroközösségek alakulnak ki, amelyek segítik az erdő talajának egészséges működését. Ezen a kis, mindössze 50 négyzetméteres területen a növények képesek önálló rendszert létrehozni, amely párologtatást végez, megkötni a port, és kiszűrni a káros anyagokat. A minierdő otthonául szolgálhat a madaraknak és emlősállatoknak is, így egy igazán gazdag és sokszínű élőhely jön létre.
Az első magyarországi minierdőt 2021-ben ültették, a Tabánban. Azóta már Budapest több részén, valamint számos vidéki településen alakítottak ki hasonló, városi erdőt. Kecskeméten 2024-ben a Zöldítő Civil Társaság vezetésével telepítettek egy ötszögletű minierdőt. A pécsi egyetemi campusban 2025 márciusában egy 30 négyzetméteres Miyawaki-erdőt ültettek, mely több hazai társához hasonlóan rovaroknak, énekesmadaraknak és emlősöknek nyújthat otthont és menedéket.