Szívszorító hír futott be Magyarországról.

A kiskereskedelmi forgalom Magyarországon izgalmas fordulatot vett: havi szinten csökkent, míg éves alapon emelkedett. A makrogazdasági szakértők megállapítása szerint a legfrissebb adatok meglepően elmaradtak a várakozásoktól.
Májusban csalódást okozó adat érkezett a kiskereskedelemből
- kommentálta Regős Gábor, a Gránit Alapkezelő vezető közgazdásza.
Május hónapban a hazai kiskereskedelem forgalma 1,3%-kal csökkent az áprilisi adatokhoz képest, ezzel részben ellensúlyozva az előző hónap növekedését – tájékoztatott a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Éves szinten azonban 2,1%-os bővülést mutat a májusi statisztika, amelyet elsősorban a nem-élelmiszer boltok teljesítménye támogatott.
A kiskereskedelem világában is hasonló folyamatok zajlottak, mint az ipari szektorban: a második negyedév dinamikusan kezdődött, ám egy váratlan lelassulás következtében ismét a márciusi, nem túlságosan kedvező szintre tértünk vissza.
„Tedd különlegessé a mondandódat!” – hívta fel a figyelmet Regős Gábor.
Az áprilisi reálkeresetek 5,2%-os emelkedése azt sugallta, hogy a kiskereskedelmi forgalomban jóval nagyobb növekedést is elérhettünk volna. Fontos azonban megjegyezni, hogy ez a kedvező bővülés csupán a munkavállalókat érintette, míg a nyugdíjasok esetében az ellátás reálértéke nemhogy nem növekedett, de még minimális csökkenést is mutatott a novemberben várható kompenzáció előtt - hangsúlyozta Regős.
A jelenlegi adatok egyértelműen jelezik, hogy az óvatosságra való törekvés nemcsak tartósan jelen van, hanem ismételten feléled a társadalomban.
- hangsúlyozza a közgazdász, a magyarok óvatosak, részben a gazdasági bizonytalanságok, a munkaerőpiacról érkező rossz hírek, részben pedig a magasan ragadt - és sok terméknél tovább növekvő - árszínvonal miatt.
A legfrissebb adatok újabb aggasztó jelet mutatnak a második negyedéves GDP alakulásával kapcsolatban. Eddig a fogyasztás jelentette a gazdasági növekedés motorját, ám ez a motor mostanra egyre inkább lelassulni tűnik. Kérdés, hogy vajon képes lesz-e még idén megemelni a gazdaság szintjét – fejtette ki Regős. Emellett világosan látszik, hogy elengedhetetlen a reálbérek emelése, de felmerül a kérdés, hogy a jelenlegi munkaerőpiac elég erős-e ehhez. Az áprilisi adatok meglepően kedvező bérnövekedést mutattak, de az igazi kérdés az, hogy ez a tendencia tartós marad-e. Az óvatossági tényezők enyhítése is fontos lenne, ehhez viszont arra lenne szükség, hogy a gazdaság terén kevesebb negatív és több pozitív hír érkezzen – zárta gondolatait.
Virovácz Péter, az ING Bank vezető közgazdásza szerint kiábrándító adatok érkeztek.
A magyar kiskereskedelmi forgalom volumene minden várakozást alulmúló teljesítményt nyújtott.
- emelte ki a szakértő.
A legfrissebb kiskereskedelmi adatok, együtt az ipari teljesítménnyel, egyértelműen kedvezőtlen fényben tüntetik fel a gazdasági helyzetet. Az első negyedév kedvező kezdetének látszólagos lendülete csupán egy átmeneti kiugrásnak bizonyult, hiszen májusra mindkét kulcsfontosságú szegmensben megjelentek a negatív korrekciók.
Egy hosszabb távú perspektívából szemlélve a helyzetet, továbbra is megállapítható, hogy a kiskereskedelmi forgalom volumene "két lépés előre, egy hátra alapon" fejlődik, fűrészfogazott mintázatot mutatva. Ez a növekedési trend azonban közel sem mentes a kihívásoktól. A volatilitás továbbra is jelentős, amelyet valószínűleg különböző egyedi tényezők befolyásolnak, mint például az állampapírok kifizetései, a vállalati bónuszok, vagy akár a szokatlan naptári hatások - hívta fel a figyelmet Virovácz.
A második negyedév eddigi teljesítménye alapján megállapítható, hogy a mutatók továbbra is kedvezőbbek az első negyedévhez képest. Ez azt jelzi, hogy a fogyasztói aktivitás továbbra is erős, és ennek következtében optimistán tekinthetünk a GDP növekedésére.
A részleteket nézve májusban nagyot zuhant az élelmiszerüzletek forgalma havi alapon
- hívja fel a figyelmet Virovácz. A KSH legutóbb tavaly szeptemberben jegyzett fel egy körülbelül egy százalékos csökkenést.
Úgy tűnik, hogy a kormányzat árrésstopjának meghosszabbítására tett kísérletei nem hozták meg a várt eredményeket, hiszen a lakosság május során nem indult el a felhalmozás irányába. Ebből arra lehet következtetni, hogy az emberek számítottak az intézkedés folytatására, így nem okozott számukra meglepetést, és ennek következtében nem is növelték a keresletet.
A nem élelmiszer-termékeket érintő kereskedelem terén hasonlóan 1%-os csökkenést tapasztaltunk az előző év azonos időszakához képest. A csomagküldő és internetes vásárlások forgalma jelentősen visszaesett, miután két hónapon keresztül erős növekedést mutattak. A bejelentett gyógyszerár-csökkentés is valószínűleg hozzájárult a forgalom csökkenéséhez, mivel a fogyasztók kivárásra játszhattak. A könyvek, számítástechnikai eszközök és egyéb iparcikkek piacán is drámai visszaesést figyelhettünk meg, ami mögött szintén a háztartási termékek árrésstopja miatti várakozás állhat. Azonban a hónap utolsó harmadában már érvényesült a kormányzati árintézkedés - emelte ki a szakértő. Továbbá hozzátette, hogy...
Az előző hónapban tapasztalt jelentős növekedés után, valamint a csökkenő üzemanyagárak ellenére, májusban az üzemanyagforgalom jelentős visszaesést mutatott áprilishoz viszonyítva.
Ez a szegmens jelentős mértékben hozzájárult ahhoz, hogy a kiskereskedelem teljesítménye májusban drasztikus csökkenést mutatott. "Összességében elmondható, hogy a helyzet minden területen csalódást keltő, ami újra felveti a kérdést, vajon milyen erővel tud majd helyreállni a gazdaság a második negyedévben, miután az első negyedévben tapasztalt visszaesésen kellett túllendülnie" - tette hozzá.
Az elmúlt két év fényében tehát mindenképpen kedvezőbb évet várhatunk 2025-ben a kiskereskedelemben, azonban a kilátások a friss adat alapján ismét romlottak. Az ING Bank idénre 2,5-3,5 százalék körüli éves átlagos növekedésre számít a szektorban.