A napraforgótermesztés innovatív megközelítése: forgatás nélküli talajművelés A napraforgó, mint a mezőgazdaság egyik legfontosabb kültéri olajnövénye, különös figyelmet érdemel a termesztési technikák terén. A forgatás nélküli talajművelés egyre népszer

A szántóföldi növénytermesztés során kulcsfontosságú, hogy a kultúrnövények igényeihez és a termesztési környezet sajátosságaihoz igazított talajművelési módszereket alkalmazzunk. Ez nemcsak a növények optimális fejlődését segíti elő, hanem a kívánt terméshozamok eléréséhez is hozzájárul, miközben védi és megőrzi a termőtalajok egészségét.

Az utóbbi években a magyar napraforgótermesztésben egyre nagyobb figyelmet kapnak a talaj védelmét szolgáló forgatás nélküli művelési módszerek. Ezek alkalmazásával párhuzamosan a homogén és egyöntetű kelés fontossága is fokozódott, amely kulcsszerepet játszik a sikeres termelésben.

Heterogén kelés esetén az egymás mellett növő tövek eltérő fejlettségi szakaszaik miatt versenytársként lépnek fel az elérhető erőforrásokért. Ez a versengés nemcsak növényi stresszt idézhet elő, hanem a gazdálkodók számára komoly terméskiesést is eredményezhet.

A homogén és erősebb kelés napjainkban a magas termésszint egyik alapvető pillére. Ezt a célt szolgálja a talaj nedvességének megőrzésére irányuló forgatás nélküli technológia, valamint a csökkentett művelésszámú magágyelőkészítés elterjedése, amelyek révén a vetőmagokkal szembeni elvárások egyre inkább a kelés egységességére és erejére összpontosítanak.

Az Európai Unió Közös Agrár Politika (KAP) keretein belül elindított Agro-ökológiai Program kiemelt célja a fenntartható mezőgazdasági gyakorlatok ösztönzése. Ennek jegyében a program támogatást nyújt és két ponttal jutalmazza azokat a gazdákat, akik a forgatás nélküli művelést választják, amennyiben ez a megoldás a művelésbe vont szántóterületük legalább 50%-án érvényesül.

A termőföld védelméért hozott intézkedések és forgatás nélküli talajművelési technikák alkalmazása olyan vetőmagok használatát kívánják meg, amelyek ezekhez a változó körülményekhez alkalmazkodni képesek.

A legnagyobb különbség a hagyományos, forgatásos művelésmódhoz képest a heterogénebb magágy, melyet az eltérő méretű aggregátumszerkezet mellett a talaj felszínén, illetve a felszínhez közel fennmaradó szármaradványok és eltérő mikroklimatikus viszonyok jellemeznek. Azaz szármaradványok közvetlen közelében a talaj gyakran hűvösebb és nedvesebb, míg másutt szárazabb, hőmérséklete pedig szélsőségesebben változó.

Ezért különösen fontos, hogy a vetésre szánt napraforgó-vetőmag a kiváló genetikai terméspotenciál mellett egységes méretű, magas minőségű és erős kezdeti fejlődésű legyen, hogy kedvezőtlenebb magágykörülmények között is jó vethetőséget és egyenletes csírázást biztosítson.

A gondosan kiválasztott napraforgó-vetőmag nemcsak hogy alkalmazkodik a talajművelésből adódó eltérésekhez, hanem a gyors csírázási képességének és a robusztus kezdeti fejlődésének révén képes kompenzálni azokat. Ezen kívül a megfelelő vetésmélység megállapítása és a precíz vetéstechnológia alkalmazása is kulcsfontosságú, amelyhez elengedhetetlen a homogén mérettartomány biztosítása.

Összességében megállapítható, hogy a forgatás nélküli talajművelés hatékonysága szorosan összefonódik a vetőmag csírázási jellemzőivel. A kiváló minőség és a precíz technológiai megoldások alkalmazása elengedhetetlen ahhoz, hogy a változatos talajviszonyok között is garantálható legyen a napraforgó egységes kelése és dinamikus fejlődése.

A Corteva Agriscience magyarországi kutatásai és a gazdálkodók tapasztalatai szerint a Pioneer napraforgó hibridjei kiemelkedő csíraképességgel rendelkeznek, valamint dinamikus, robusztus és homogén kezdeti növekedést mutatnak.

Ez nem csupán véletlen, hiszen a Corteva már a Pioneer napraforgóvetőmag-nemesítési folyamata során is kiemelkedő figyelmet szentel ennek a területnek. A vállalat célja, hogy a termesztéstechnológiák fejlődése mellett a Pioneer hibridek a jövőben is pontosan azt nyújtsák, amit a gazdálkodók elvárnak: magas hozamokat, amelyek méltóképpen viszonozzák a beléjük helyezett bizalmat.

Tuboly Andor, a Somogy vármegyei Karádi Mezőgazdasági Zrt. termelési igazgatója osztotta meg tapasztalatait a Pioneer napraforgó hibridek keléséről és fejlődéséről. Szakmai megfigyelései szerint a hibrid napraforgók kiemelkedő teljesítményt nyújtanak a szántóföldi növénytermesztés terén, különösen a kedvező időjárási körülmények között. Andor hangsúlyozta, hogy a megfelelő vetési időpont és a talaj előkészítése kulcsfontosságú a sikeres keléshez, és hogy a Pioneer hibridek genetikai adottságai révén jelentősen hozzájárulnak a terméshozam növeléséhez.

Gazdaságunk 1750 hektáros területen működik, melyből jellemzően 400-450 hektáron foglalkozunk napraforgó termesztésével. Az idei évben ennek a területnek körülbelül a felén a Pioneer hibridek kerültek elvetésre. A kelés időszakában észleltük, hogy a forgatás nélküli talajban is dinamikusan és egyenletesen fejlődött a növény, ráadásul a termés is kedvezőnek bizonyult.

Ez az egyöntetűség végig megmaradt a fejlődés és a virágzás során, melynek a hozamban is láttuk az eredményét. Bátran ajánlom a Pioneer napraforgóhibrideket bárkinek, aki egyenletes fejlődést szeretne látni az állományában, a keléstől a korai fejlődésen át egészen a virágzásig."

A Corteva napraforgóhibridjeivel kapcsolatosan a gazdálkodók bővebb információkat találhatnak a Corteva hivatalos weboldalán. A vetőmagok elérhetősége iránt érdeklődők pedig a vállalat területi képviselőit és szaktanácsadóit kereshetik meg, akikről az elérhetőségeket itt böngészhetik.

Related posts