Az ünnep valódi varázsa nem az ajándékok sokaságában, hanem a hagyományok mély értelmében rejlik.

A rituálék életünk legfontosabb pillanatait jelzik, és különleges alkalmakhoz kapcsolódnak. A karácsonyi hagyományok pedig még az ajándékoknál is fontosabbak.
Az ünnepi hagyományok puszta említése is képes megidézni a mosolyt arcunkra, és hirtelen eláraszt minket a várakozás és nosztalgia varázslatos érzése. Szinte tapintható a gyertyák meleg fénye, érezzük a különleges ételek ízét, és a fülünkben zengenek az ismerős dallamok. Ezek a hagyományok és rituálék a legfontosabb élethelyzetek kísérői: a személyes mérföldkövektől kezdve a születésnapok és esküvők felejthetetlen pillanataiig, egészen a szezonális ünnepekig, mint a karácsony vagy húsvét. Ahogy a pillanat jelentősége nő, úgy a rituálék is egyre grandiózusabbá válnak, gazdagítva ezzel életünk szövetét.
Az ünnepi hagyományok tele vannak pompával, amelyek minden érzékszervünknek jelzik, hogy ez nem egy hétköznapi alkalom. A hagyományok segítenek maradandó emlékeket teremteni ezekről az alkalmakról, és olyan eseményként számon tartani, amelyeket érdemes megbecsülni. A kutatások azt mutatják, hogy számos pszichológiai előnnyel járhatnak az ünnepek körüli családi hagyományok, mivel segítenek abban, hogy jól érezzük magunkat, kapcsolatot teremtsünk szeretteinkkel, és kikapcsoljunk a mindennapokból - így teszik káprázatossá a karácsonyt.
A mindennapi élet stresszes és tele van bizonytalansággal, ám az évnek van egy különleges időszaka, amikor pontosan tudjuk, hogy mit kell tennünk, úgy, ahogy mindig is tettük, ami a struktúra, az irányítás és a stabilitás komfortos érzését nyújtja. A karácsony tele van rituálékkal, amelyek épp ezt a biztonságos érzést adják. "Laboratóriumi kísérletek és kutatások azt mutatják, hogy az ilyen rituálékban szereplő ismétlődő cselekvések szorongásoldó hatással lehetnek, mivel kiszámíthatóbbá teszik a világunkat" - írja Dimitris Xygalatas antropológus és kognitív tudós.
A rituálék közül számosat természetesen bármikor gyakorolhatunk az év során, nem szükséges megvárnunk a karácsonyt, hogy átéljük őket. Az ünnepi időszak azonban különösen mélyebb értelmet nyer, hiszen ilyenkor egy varázslatos helyszínen, a családi otthonunkban, és a legkedvesebb embereink, a közeli rokonaink és barátaink társaságában elevenítjük fel ezeket a hagyományokat.
"Nincs karácsony ünnepi étkezés nélkül – ez a hagyomány szíve és lelke. A történelem során, amióta az első emberek a tűz köré gyűltek, hogy közösen készítsenek ételt, a főzés a humán lét egyik alapvető aspektusává vált – magyarázza a szakértő. Az ünnepi fogások elkészítése és közös fogyasztása során eltöltött órák a konyhában és az étkezőben ugyanúgy összekötnek minket, mint ahogyan őseink tűzhelyei tették. A közös étkezés nem csupán táplálkozás, hanem a családi kötelékek erősítésének szimbóluma, amely az egész családot egy asztal köré vonja, és elősegíti a mélyebb kapcsolódást."
Minden kultúrában vannak olyan hagyományok, amelyek az ételek és az ételkészítés körül forognak. A zsidó hagyomány előírja, hogy minden ételt meghatározott szabályok szerint kell kiválasztani és elkészíteni. A Közel-Kelet és India egyes részein csak jobb kézzel szabad étkezni. Sok európai országban pedig fontos, hogy a koccintás közben egymás szemébe nézzünk.
Kutatások alapján az étkezés előtti rituálék varázslatos módon fokozzák az étkezés élvezetét; még a legegyszerűbb ételek, mint például a nyers répa is ízletesebbé válik ennek hatására. Ezen kívül, ha a gyerekek aktívan részt vesznek az ételek elkészítésében, sokkal inkább élvezik a végeredményt. Az idő, amit az étel készítésére szánunk, szintén kulcsszerepet játszik: minél több időt fektetünk bele, annál nagyobb lesz az értékelésünk irántuk. Így hát az ünnepi étkezésekhez kapcsolódó előkészületek és az azokat körülvevő lelkesedés szinte biztosítja a felejthetetlen gasztronómiai élményt.
Az ünnepi időszakban az ajándékozás kiemelkedő szerepet játszik, hiszen ez a szokás a tradíciók szerves része. Azonban nem csupán a tárgyakért van jelen, hanem azért, hogy erősítse a társadalmi kapcsolatokat, ahogyan ezt évszázadokkal ezelőtt is tették. Az ajándékok értéke nem a pénzbeli értékükben rejlik, hanem abban az üzenetben, amit az ajándékozó közvetít: a szeretet, gondoskodás és figyelmesség érzését hordozzák. Ezek a tárgyak így válnak a hagyományok részévé, és legfontosabb szerepük abban áll, hogy fenntartsák és megerősítsék a családi kötelékeket. Ráadásul az ünnepi rituálék különösen fontosak azok számára, akik távol élnek egymástól, hiszen ezek a pillanatok szolgálnak a családi összetartozás szimbólumaként, összekötve a távolságot és a szívünket.
Az ünnepi hagyományok kulcsfontosságú szerepet játszanak a családi harmónia megteremtésében, ahogy azt a szakértők is hangsúlyozzák. Természetesen előfordulhat, hogy apu dühöngeni kezd a fenyőfa állítása közben, vagy a nagybátyád megint késlekedik, miközben mindenki feszülten várja, hogy elinduljon a vacsora. De ezek az apróbb feszültségek alapvetően nem rontják el az összképet. Daniel Kahneman Nobel-díjas pszichológus kutatásai szerint, amikor visszatekintünk a múltbeli élményekre, hajlamosak vagyunk a legemlékezetesebb és legutolsó pillanatokra fókuszálni, a többi részletet pedig háttérbe szorítani. Dimitris Xygalatas szavaival élve: "A családi ünnepekről való emlékeink leginkább az összes (vidám és mulatságos) hagyományból, a finom ételekből, az ajándékokból, és a nap végén az érzelmes búcsúkból állnak." Mire végre hazaérsz, máris izgatottan várod a következő évi ünneplést!