Nyugdíjpénzek: Az év kezdetén izgalmas fordulatokat hozott, és a nyugdíjcélú megtakarítók számára ez nem éppen kedvező jeleket mutat.

Május 8-án megrendezésre kerül a Portfolio Investment Day 2025, egy izgalmas befektetési konferencia, ahol tapasztalt szakértők osztják meg értékes befektetési tanácsaikat. Legyen szó részvényekről, állampapírokról, nyersanyagokról, kriptovalutákról, ingatlanokról vagy műtárgyakról, mindenki megtalálja a számára releváns információkat. Ne hagyd ki ezt a lehetőséget, jelentkezz most!
Már a Donald Trump hivatalba lépésével kapcsolatosan is sejthető volt, hogy a tőkepiac eddigi viszonylag stabil állapota meg fog változni. Azonban Trumpék vámháborúja gyökeresen átformálta az idei évre vonatkozó várakozásokat. Ilyen fokú bizonytalanság közepette a tőke természetesen keresi a biztos pontokat és új irányokat.
Az év első negyedévében a fokozódó kockázatok az európai piacok felé irányították a befektetők érdeklődését, miközben az amerikai tőzsdék már régóta nem éltek át ilyen gyenge negyedévet, mint az idei.
Mindezek a tényezők az önkéntes nyugdíjpénztári teljesítményekre is komoly hatással voltak, hiszen az idei hozamok jóval visszafogottabbak voltak, mint az előző években. Az eddig tapasztalt eredmények azt mutatják, hogy a befektetési környezet nem kedvezett a jelentős nyereségeknek, és a pénztárak számára is új kihívásokat jelentett a változó gazdasági helyzet.
Miközben a rézvénytúlsúlyos portfóliók némelyike még képes volt 3-4%-os hozamot produkálni, addig a kockázatkerülőbb befektetési lehetőségeket választók megtakarításai eddig nem mutattak jelentős növekedést.
Természetesen az első negyedéves hozamadatok alapján még korai lenne végleges következtetéseket levonni, de már most nyilvánvaló, hogy ebben az évben nem fogunk unatkozni a volatilis időszakok tekintetében.
A magán-nyugdíjpénztári portfóliók teljesítménye a legutóbbi időszakban még az önkéntes pénztárak eredményeinél is gyengébbnek bizonyult. Sajnos nem akadt olyan növekedési portfólió, amelyiknek hozama elérte volna a 3%-ot. Ráadásul a statisztikai esélyeket tovább csökkenti, hogy tavaly júliustól csupán két magánnyugdíjpénztár portfóliója maradt versenyben.
Korábban több cikkünkben is előrevetítettük, hogy a lakáspiac felrázására irányuló kormányzati terv meglehetősen nagy gyomrost vihet be idén az egyébként egyre jobb számokat mutató önkéntes nyugdíjpénztári szektornak. Csakhogy a számok egyelőre azt mutatják, nincs olyan pénzkivételi hullám, mint amire elsőre számítani lehetett. Az MNB adatai szerint januárban 5064 megtakarítótól összesen 12,7 milliárd forintnyi kifizetési igény érkezett be az önkéntes nyugdíjpénztárakhoz az idei évben lehetővé tett lakáscélú felhasználás céljából,
Az eddig kivett átlagos összeg 2,5 millió forintot tesz ki, és a legtöbb ember ezt a pénzt hiteltörlesztésre használta fel.
A címlap képe egyedi illusztrációként szolgál. A címlapkép forrása: Getty Images.
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ