Oroszország különféle módszerekkel vonzza a kínai zsoldosokat az ukrajnai konfliktusba. A toborzás során a hangsúly a gazdasági előnyök és a katonai tapasztalatok megszerzésére helyeződik. A kínai zsoldosok számára ígért juttatások és a harci tapasztalato

Az ilyen, és ehhez hasonló hirdetések - mert több is van belőlük - azután kerültek reflektorfénybe, hogy az ukrán elnök bejelentette: elfogtak a fronton két, az orosz erők oldalán harcoló kínai zsoldost. A háború kezdetén, 2022 márciusában Moszkva "bűnözőket, adóssággal küszködő embereket és útlevéllel nem rendelkező személyeket" állított pénzért katonai szolgálatba.
Másfél év elteltével nyilvánvalóvá vált, hogy több száz kubai orosz állampolgárságért cserébe vállalta a harcokat, és tavaly óta már a vendégmunkásokat is besorozták Kelet-Ukrajnában.
Volodimir Zelenszkij, Ukrajna elnöke, nemrégiben súlyos vádakat fogalmazott meg Oroszországgal szemben, állítva, hogy az orosz hatóságok módszeresen toboroznak Kínában. Zelenszkij szerint jelenleg 155 kínai zsoldos harcol az orosz fegyveres erők kötelékében, ami a többi külföldi bérgyilkos jelenlétével együtt azt jelzi, hogy Oroszország valódi totális háborút hirdetett Ukrajna ellen.
Az ottani közösségi platformon, a Weibón közzétett felhívásban a férfiak otthagyják munkájukat, hogy Oroszországért harcoljanak Ukrajnában. Az 50 másodperces videó eredetileg oroszokat buzdított csatába, majd utólag mandarin nyelven is feliratozták.
A dinamikus klip zárásában mindenkinek egy erőteljes üzenetet juttatnak el: "Te férfi vagy. Légy büszke rá!"
A toborzók nem szűkmarkúak:
A hirdetés több százezer megtekintést ért el, és csak egyike azoknak a pályázatoknak, amellyel kínai zsoldosokat édesgetnek a háborúba - írta a Szabad Európa.
A vonzerő, ahogy a hozzászólások is mutatják, elsősorban anyagi jellegű. A juttatások jelentősen meghaladják a kínai nagyvárosokon kívüli átlagos havi keresetet. A kommentelők többsége ezt tartja a legnagyobb vonzerőnek, és sokan érdeklődnek arról, hogy milyen mértékű orosz nyelvtudás szükséges a jelentkezéshez.
Nincs arra utaló jel, hogy Peking hivatalosan támogatná a bevonulásukat, de valószínű, hogy az újonnan érkezettek nem rendelkeznek katonai háttérrel.
Az egyik elfogott kínai férfi azt mondta, hogy soha korábban nem harcolt, és fegyvert is akkor fogott először, amikor Oroszországba került kiképzésre.
Ellentétben vele, mások a harctéri tapasztalatok megszerzésére vágyva döntöttek úgy, hogy önkéntes frontszolgálatra jelentkeznek.
Egy kínai férfi felfedte, hogy 2023 végén turistavízummal érkezett Oroszországba, ahol csatlakozott az orosz fegyveres erőkhöz.
Csai Csing, a neves kínai újságíró, interjút készített egy zsoldossal, aki a hívójelével azonosította magát. A férfi a kelet-ukrajnai fronton szolgált, és a "rohamcsapat" tagjaként részt vett a Bakhmut körüli véres összecsapásokban. Az interjú során megosztott olyan videókat, amelyeken ő maga is látható a harcok közepette, amikor a város romokban hevert.
Korábban a kínai hadsereg kötelékében tevékenykedett, így bőven akadt katonai tapasztalata. Döntését azonban a pénz hatotta át, és ez a vágy vezérelte, hogy közvetlenül részesévé váljon egy háborús eseménynek.
Lehetséges, hogy egy napon itt találom magam az élet végén, ezért úgy határoztam, hogy megosztom veletek azokat az élményeket, amelyek valóban formálták a létezésemet. A kínaiak számára a háború emléke már régóta távoli, ezért fontosnak érzem, hogy elmeséljem azokat a tapasztalatokat, amelyek talán mások számára is tanulságosak lehetnek.
- mondta.
Jóllehet Kína Oroszország egyik fontos partnere, tartózkodott attól, hogy katonai támogatásban részesítse az inváziót elindító országot.
Zelenszkij egy szóval sem állította, hogy a kínai vezetés engedélyezte a bevonulást, viszont azzal vádolta Pekinget, hogy szemet hunyt a toborzás felett.
A szigorúan ellenőrzött és cenzúrázott kínai közösségi felületeken ugyanis mind a mai napig sok az ilyen jellegű hirdetés, amelyek közül néhány hónapok óta látható.