Április végén elindul a központi szúnyoggyérítési program, amely célja a szúnyogpopuláció csökkentése és a lakosság kényelmének növelése.

Április 30-án veszi kezdetét a katasztrófavédelem által irányított országos szúnyoggyérítési program – tájékoztatott szerdán a Belügyminisztérium Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatósága.

A tavaszi hónapokban a szakértők túlnyomórészt biológiai megoldásokat alkalmaznak a szúnyoglárvák elleni védekezés során. E módszer keretében a szúnyogok szaporodási helyén egy természetes baktérium által előállított fehérjét juttatnak a vízbe. E készítmény különlegessége, hogy a kijuttatott mennyiség kizárólag a csípőszúnyogok lárváira hat, míg más vízi élőlényekre, például az árvaszúnyogokra, teljesen ártalmatlan.

Az első lépésben a Tisza felső szakaszán és a Tisza-tó környékén biológiai kezeléseket fognak végezni. Ezt a folyamatot azonban megnehezíti, hogy a fák már elkezdtek lombosodni. Az ártéri erdőkben kialakult tenyészőhelyeken a hagyományos folyadékos kezelések hatékonysága csökkent, ezért áttérnek granulátum formájú megoldásra. Ez a granulátum képes áthatolni a lombozaton, és elérni a lárvák élőhelyét, így biztosítva a megfelelő hatást.

A katasztrófavédelem által megbízott rovarbiológusok március óta nyomon követik a lárvák megjelenését és fejlődését, ez alapján tervezik meg a kezelések menetét. A folyók vízállása az elmúlt hetekben alacsony volt, így az árterületek túlnyomó többségén egyelőre nem jöttek létre a szúnyogok számára alkalmas tenyészőhelyek. A kisebb esőzések nyomán elszórtan, valamint a Tisza-tónál a növényzettel borított, védettebb területeken kezdődött meg lárvák fejlődése.

Csapadékos időszakokban, vagy akár a kerti öntözés következtében számos olyan hely alakulhat ki, amely tökéletes szaporodási lehetőségeket biztosít a csípőszúnyogok számára. Ezért fontos, hogy a ház körüli kis vízgyűjtő helyeket lefedjük, kiöntsük, vagy rendszeresen cseréljük a vizet. Akár egy virágcserépben, vödörben, elhagyott gumiabroncsban vagy eldugult ereszcsatornában is könnyedén több száz, sőt ezer szúnyog fejlődhet ki. Az esővízgyűjtő hordókat célszerű szúnyoghálóval biztosítani, míg a ház előtti árkok rendben tartása is elengedhetetlen, hogy elkerüljük a pangó esővíz kialakulását.

Related posts