Putyin jelezte, hogy hajlandó közvetlen megbeszéléseket folytatni Ukrajnával, ám a részletek és feltételek még nem világosak. Milyen kompromisszumokra lenne szükség a párbeszéd megkezdéséhez?

Vlagyimir Putyin orosz elnök legutóbbi megjegyzései a lehetséges kétoldalú tárgyalásokról a diplomáciai irányváltást jelezhetik, miközben Volodimir Zelenszkij ukrán elnök továbbra is a tűzszünetre törekszik.

Vlagyimir Putyin orosz elnök évek óta először jelezte hajlandóságát, hogy közvetlen kétoldalú tárgyalásokat folytasson Ukrajnával, miközben az Egyesült Államok részéről egyre nagyobb a nyomás Moszkvára, hogy mindkét fél tűzszüneti megállapodást kössön.

Az orosz állami médiának nyilatkozva hétfőn Putyin azt állította, hogy Moszkva nyitott arra, hogy közvetlenül Kijevvel tárgyaljon a polgári infrastruktúrára mért csapások leállításának lehetőségéről, utalva az Oroszország által a hétvégén meghirdetett rövid életű húsvéti tűzszünetre, amely ezúttal sem teljesült, amiért mindkét fél a másikat hibáztatta.

"Minden békekezdeményezést támogatóan fogadunk, és reméljük, hogy a kijevi kormány képviselői is hasonlóan gondolkodnak" - nyilatkozta az orosz elnök. Hozzátette, hogy az utóbbi napokban végrehajtott orosz támadások civil létesítményeket is érintettek, ami több ember életét követelte. Ugyanakkor bizonyítékok nélkül állította, hogy katonai célpontokat vettek célba. Emellett megígérte, hogy kivizsgálják a történteket, és elvárja, hogy az ukrán fél is hasonlóan járjon el.

Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője később megerősítette, hogy az elnök az ukrán delegációval folytatott tárgyalásokra és megbeszélésekre utalt.

Ukrajna a 2022. februári moszkvai inváziót követően nem folytatott közvetlen tárgyalásokat Oroszországgal. Volodimir Zelenszkij elnök azonban hangsúlyozta, hogy nyitott a párbeszédre, amennyiben az jelentős előrelépést hozhat. Hétfő esti beszédében ismét megerősítette, hogy Ukrajna kész bármilyen diskurzusra a háború lezárása és a civilek elleni támadások beszüntetése érdekében.

Kijev korábban egy 30 napos tűzszüneti javaslatot terjesztett elő, amelynek célja a polgári célpontokat érintő nagy hatótávolságú rakéta- és dróncsapások leállítása volt. Ezt a kezdeményezést azonban Oroszország eddig elutasította.

Zelenszkij az X platformon közzétett bejegyzésében hangsúlyozta, hogy Ukrajna készen áll arra, hogy az Egyesült Államok, Nagy-Britannia és Franciaország támogatásával feltétel nélkül elfogadjon egy tűzszünetet, amelyet egy igazi és hosszú távú béke kialakítása követ.

Az Egyesült Államok fokozódó határozottsággal lép fel a konfliktus megoldása érdekében. Marco Rubio, az amerikai külügyminiszter, a közelmúltban figyelmeztetett arra, hogy Washington "napokon belül" leállíthatja a közvetítési próbálkozásokat, amennyiben nem mutatkozik érdemi előrelépés.

Donald Trump amerikai elnök is hasonló véleményen van, kijelentve, hogy kedvező kilátások vannak a tűzszünet mielőbbi elérésére. Ugyanakkor kiemelte, hogy ehhez mindkét fél részéről elengedhetetlen a "lelkesedés", amely alatt természetesen az elkötelezettségre utalt.

Eddig úgy tudni, hogy az amerikai keretterv olyan ellentmondásos engedményeket tartalmaz, mint a Krím orosz annektálásának elismerése és Ukrajna kizárása a NATO-tagságból - ezek olyan tulajdonképpen régi orosz követelések, amelyek viszont szögesen ellentétesek Ukrajna deklarált vörös vonalaival, amelyeket Kijev nem hajlandó átlépni.

Zelenszkij korábban már többször kijelentette, hogy Ukrajna nem ismeri el az Oroszország által megszállt területeket, és az ilyen alapokat nem tartja tárgyalhatónak.

A megbeszélések ennek ellenére folytatódnak. A héten Londonban ukrán tisztviselők találkoznak amerikai, brit és francia kollégáikkal, hogy a múlt hónapban Párizsban folytatott megbeszélésekre építve tovább vizsgálják az amerikai béketerv keretrendszerét.

A Trump-kormányzat a Steve Witkoff által vezetett elnöki különmegbízott révén továbbra is aktívan koordinálja a kétoldalú tárgyalásokat Moszkvával.

A felgyorsult diplomáciai tevékenységek azt sugallják, hogy közel kerülhetünk a békekötés lehetőségeihez, vagy éppen ellenkezőleg, a mélyen gyökerező nézeteltérések megfékezhetik a további tárgyalásokat, ami az Egyesült Államok fokozatos távolodásához vezethet a folyamatoktól.

Related posts