A britek a recesszió határvonalán billegnek.

A brit gazdaság várhatóan 0,1%-kal zsugorodott a negyedik negyedévben, ami technikai recesszióba sodorhatja az országot, miközben az infláció és a magas államadósság tovább növeli a pénzügyi instabilitást. A brit államkötvényhozamok magasak, de a növekedés gyenge, ami különösen kedvezőtlen gazdasági helyzetet teremt, és a jegybank óvatos kamatcsökkentési stratégiáját is bizonytalanná teszi.

A brit gazdaság zsugorodhatott a negyedik negyedévben,

Ezzel ismét a gazdasági visszaesés határára tereli az országot, miközben egyre növekvő nyomást gyakorol Rachel Reeves pénzügyminiszterre, aki korábban már kötelezettséget vállalt a gazdasági növekedés serkentésére.

A közgazdászok előrejelzései alapján a bruttó hazai termék (GDP) 0,1%-os csökkenést mutatott az előző negyedév stagnáló teljesítménye után. Ezt részben Reeves adóemelő költségvetése is befolyásolta. A felmérések tükrében úgy tűnik, hogy a 2025-ös év lassan veszi kezdetét, ami további kihívások elé állíthatja a gazdaságot.

A Bank of England (BOE) legfrissebb elemzése szerint 40%-os valószínűséggel lehet, hogy az Egyesült Királyság már jelenleg is technikai recessziót tapasztal.

- vagyis két egymást követő negyedévben csökken a gazdasági teljesítmény -, már másodszor, mindössze egy év leforgása alatt.

A stagnáló növekedés és a megélhetési válság újbóli felerősödése tovább súlyosbítja Reeves kihívásait, különösen a következő hónapban esedékes hivatalos gazdasági előrejelzés előtt. A Költségvetési Felelősségi Hivatal (OBR) várhatóan követni fogja a Bank of England (BOE) példáját, és csökkenti előrejelzéseit. Ez növeli annak valószínűségét, hogy a pénzügyminiszter kénytelen lesz mérsékelni a közszolgáltatásokra vagy a szociális juttatásokra szánt költségvetést, hogy elkerülje a fiskális szabályok megsértését.

Az Egyesült Királyság egy olyan helyzetbe került, ahol az államadósság finanszírozási költségei az erőteljesen növekvő amerikai gazdaságéval vetekszenek, miközben a növekedési üteme közelebb áll a küszködő eurózónáéhoz. Az Európai Központi Bank (ECB) jelentősen csökkentette a kamatlábakat, amelyek így jóval az Egyesült Királyság szintje alatt vannak. Ez különösen nagy kihívást jelent Reeves számára a közpénzügyek stabilizálása szempontjából, hiszen a befektetők már most is idegesek a gazdaság arányaihoz mérten rekord magas államadósság miatt, amely az 1960-as évek eleje óta nem látott szintet ért el.

Az EY Item Club számításai szerint az Egyesült Királyság többet fizet hitelezőinek a gazdasági növekedési üteméhez viszonyítva, mint a legtöbb fejlett ország.

Ruth Gregory, a Capital Economics brit közgazdásza hangsúlyozta, hogy ha a kormányok nem képesek csökkenteni a jelentős elsődleges hiányukat, akkor a piacok egyre növekvő aggodalommal tekintenek az államadósság fenntarthatóságára. "Ez arra figyelmeztet, hogy nem engedhetjük meg magunknak az önelégültséget" - tette hozzá. Az elsődleges hiány az az összeg, amelyet a kormány a kamatfizetéseken kívüli kiadásainak finanszírozására kénytelen kölcsönözni.

A recesszióval kapcsolatos aggodalmak és a gazdasági stagnálás jelei egyre inkább jelen vannak a globális piacon. A gazdasági aktivitás lassulása, a fogyasztói bizalom csökkenése, valamint a befektetések visszaesése mind olyan tényezők, amelyek arra utalnak, hogy a gazdasági növekedés üteme megakadhat. E kihívások közepette fontos, hogy a döntéshozók és a vállalatok rugalmasan reagáljanak a változó körülményekre, és megfelelő stratégiákat dolgozzanak ki a fenntartható fejlődés érdekében. Az előrejelzések szerint a következő időszakban kulcsszerepet játszik majd a gazdasági politika és a nemzetközi együttműködés a stabilitás megőrzésében.

A Nemzeti Statisztikai Hivatal (ONS) csütörtökön nyilvánosságra hozza a negyedik negyedéves GDP-adatait, valamint friss becsléseket a decemberi teljesítményről. A Bloomberg Economics elemzése alapján a gazdasági kibocsátás decemberben stagnált, ami arra utal, hogy a gazdaság nem mutatott növekedést azóta, hogy a Munkáspárt hét hónappal ezelőtt átvette a kormányzást.

A fogyasztók és a vállalkozások továbbra is tapasztalják Reeves költségvetésének következményeit, amely 40 milliárd font (49,5 milliárd dollár) értékű adóemeléseket foglal magában. A globális gazdaságra nehezedő további nyomást pedig az Egyesült Államok elnöke, Donald Trump által bevezetett vámok is fokozzák.

A BOE a múlt héten sötét előrejelzést adott a brit gazdaság jövőjéről, miután augusztus óta már harmadszor mérsékelte az alapkamatot. A jegybank legfrissebb számítása szerint a negyedik negyedévben 0,1%-os gazdasági visszaesés következett be, és a 2025-ös növekedési kilátásait 0,7%-ra csökkentette. Ráadásul az infláció várhatóan a korábban előre jelzettnél magasabb szinten alakul, főként az energiaárak ismételt emelkedése miatt. Andrew Bailey, a jegybank elnöke, "fokozatos és óvatos" további kamatcsökkentések lehetőségét vetette fel, amit a pénzpiacok úgy értelmeztek, hogy idén legfeljebb két-három újabb csökkentésre számíthatunk.

A gazdasági növekedés elengedhetetlen tényező, ha a Munkáspárt szeretné megvalósítani választási ígéreteit a közszolgáltatások helyreállítására és a beruházások ösztönzésére. Reeves a múlt hónapban bejelentette, hogy új szélerőműveket, közutakat, repülőtereket, vasútvonalakat és kereskedelmi megállapodásokat kíván létrehozni a gyengélkedő gazdaság felélénkítése érdekében. Ugyanakkor a közgazdászok figyelmeztetnek arra, hogy ezek a projektek csak hosszú távon fognak eredményeket hozni.

A pénzügyminiszter március 26-án esedékes tavaszi költségvetési beszámolójában a legfrissebb OBR-értékelésről fog számot adni. A fiskális felügyeleti szerv valószínűleg csökkenti a növekedési várakozásait; a Bloomberg információi szerint a múlt héten bemutatott előzetes prognózis már kisebb költségvetési hiányt jelez előre. Az előrejelzés romlása, valamint az október óta emelkedő kötvényhozamok következtében a költségvetés finanszírozási költségei jelentősen megnövekedtek, és eltűnt Reeves tartalékkerete, amelyet a napi kiadások adókból való fedezésére tartott fenn.

Reeves bejelentette, hogy egyelőre nem tervez új adók bevezetését, miután a költségvetés tervezete komoly ellenállásba ütközött a vállalkozói szektor részéről. Ennek következményeként valószínű, hogy kénytelen lesz a kiadások mérséklésére fókuszálni.

A tízéves brit államkötvényhozamok jelenlegi szintje körülbelül 4,5%-on stagnál, ami megegyezik az amerikai hozammal. Azonban a gazdasági növekedés mértéke között jelentős eltérés figyelhető meg: az Egyesült Államok gazdasága tavaly körülbelül 3%-kal bővült, főként a fogyasztói kereslet élénkülésének köszönhetően. Ezzel szemben a Bank of England (BOE) csupán 0,7%-os növekedést prognosztizál az Egyesült Királyság számára, ami az eurózóna növekedési ütemével van összhangban, és a várakozások szerint javulásra csak 2026-ban lehet számítani.

Related posts