Sg.hu - A Meta mesterséges intelligencia irányítása alatt humanoid robotok fejlesztésébe kezd.
A Meta Platforms egy új részleget hoz létre a Reality Labs egységén belül, amely olyan mesterséges intelligenciával hajtott humanoid robotok fejlesztésére készül, amelyek fizikai feladatokban tudnak segíteni.
A Facebook anyavállalata, a Meta belép a humanoid robotok versenyébe, csatlakozva olyan riválisokhoz, mint az Nvidia által támogatott Figure AI és a Tesla, mivel a fejlett MI modellek megjelenése felgyorsította az innovációt a robotika és az automatizálás területén. A Meta technológiai igazgatója, Andrew Bosworth azt mondta, hogy a robotikai termékcsoport a "fogyasztói humanoid robotokat érintő kutatásra és fejlesztésre összpontosít, azzal a céllal, hogy maximalizálja a Llama platform képességeit". A Llama a Meta fő MI-alapmodell-sorozatának neve, amely a vállalat közösségi médiaplatformjain egyre növekvő generatív MI-termékcsomagot működtet.
"Úgy gondoljuk, hogy portfóliónk bővítése, hogy ezen a területen is beruházzunk, csak értéket fog teremteni a Meta AI és a vegyes és kiterjesztett valóság programjaink számára" - írta Bosworth. A csoportot Marc Whitten, a Cruise önvezető autós cég korábbi vezérigazgatója fogja vezetni, akit a Meta a robotika alelnökeként vett fel. Bosworth elmondta, hogy a vállalat John Korylt is felvette a kiskereskedelmi alelnöki pozícióba. Koryl, aki korábban a The RealReal használtcikk-kereskedelmi vállalat vezérigazgatója volt, azért lett felvéve, hogy bővítse a Meta Quest vegyes valóság fejhallgatóinak és az MI viselhető eszközöknek, például a Ray-Ban Meta intelligens szemüvegeknek a közvetlen fogyasztói értékesítésére irányuló erőfeszítéseket, amelyeket a Meta a szemüveggyártó EssilorLuxottica-val közösen készít.
A Meta ambíciója, hogy a novemberben Los Angelesben debütáló Meta Lab pop-up bolt mintájára új, innovatív kiskereskedelmi helyszíneket hozzon létre, melyek révén "szorosabb szakmai kapcsolatokat építhet ki". Bosworth azonban rámutatott, hogy a hardvereladások túlnyomó többségét továbbra is a kiskereskedelmi partnerek fogják lebonyolítani. Ez a bejelentés komoly kihívások elé állítja a Meta Reality Labs egységét, amelynek feladata a jövőbeni növekedést támogató technológiák fejlesztése, de eddigi teljesítménye nem éppen rózsás. A részleg tavaly negyedik negyedévben körülbelül 5 milliárd dolláros veszteséggel zárta az évet, ami rávilágít arra, hogy a céljaik elérése nem mentes a nehézségektől.
A Meta ambiciózus tervekkel állt elő, hiszen humanoid robotokat szeretne fejleszteni, melyek elsődlegesen a háztartási feladatokat célozzák meg. A vállalat célja, hogy olyan mesterséges intelligenciát, érzékelőket és szoftvereket alkosson, amelyek lehetővé teszik, hogy különböző cégek által gyártott robotok hatékonyan működhessenek. Jelenleg a Meta már eszmecserét folytat olyan robotikai szakértőkkel, mint az Unitree Robotics és a Figure AI, viszont a vállalat nem siet saját márkás robotjának piacra dobásával.
A nagy technológiai cégek és startupok milliárdokat ölnek a gyártáshoz, logisztikához és háztartási feladatokhoz szükséges, mesterséges intelligenciával működő eszközök kifejlesztésébe. A robotok terén azonban lassú az előrelépés, mivel a kutatók úgy találták, hogy a nyelvvel kapcsolatos mesterséges intelligencia áttörései, amelyek a chatbotok fejlesztését ösztönzik, nem feltétlenül segítettek a fizikai világ megértésében.
A Meta már évek óta aktívan támogatja a "megtestesült mesterséges intelligencia" kutatásokat, abban a reményben, hogy létrehozhat olyan asszisztenseket, amelyek képesek érzékelni a világot háromdimenziós formában: látni, hallani és navigálni a fizikai környezetükben. Yann LeCun, a vállalat vezető mesterséges intelligencia szakértője, hangsúlyozta a nyelvi modellek korlátait, és arra törekszik, hogy új típusú modellek születhessenek, amelyek mélyebb megértést nyújtanak a fizikai tér dinamikájáról. Eközben Fei-Fei Li, a neves informatikus, tavaly belépett a versenybe a World Labs nevű startupjával, amely a "térbeli intelligencia" fejlesztésére összpontosít. Elon Musk, a Tesla vezérigazgatója pedig kijelentette, hogy cégének humanoid robotja, az "Optimus" képes lesz számos napi feladat elvégzésére, és végül kereskedelmi forgalomban is elérhetővé válik.