A volt NATO-főtitkár nem kímélte Trumpot, és határozottan bírálta őt, mintha páros lábbal ugrott volna bele a vitába.

Donald Trump amerikai elnök aggodalmát fejezte ki Grönland területi követeléseivel kapcsolatban, amelyre Anders Fogh Rasmussen, Dánia korábbi miniszterelnöke, valamint a NATO egykori főtitkára hívta fel a figyelmet. A Politico beszámolója szerint Rasmussen, aki 2001 és 2009 között vezette Dániát, majd 2009 és 2014 között a NATO élén állt, fontosnak tartotta, hogy szóvá tegye ezt a kérdést.
Szégyentelennek tartom, hogy egy amerikai elnök megfenyegethet egy szövetségest. Dánia az Egyesült Államok egyik legközelebbi és legmegbízhatóbb szövetségese. Aggódom
„Tedd egyedivé a mondandódat!” – javasolta Rasmussen.
A világ legnagyobb szigetét, Grönlandot, amelynek lakossága mindössze 57 ezer fő, Dánia autonóm területként kezeli. Donald Trump már első elnöki ciklusában felvetette az ötletet, hogy az Egyesült Államokhoz csatolná ezt a távoli földrészt, ám a második ciklusában már a katonai erő alkalmazásának lehetőségét sem tartotta kizártnak a sziget megszerzése érdekében.
Nem zárom ki. Nem mondom, hogy meg fogom tenni, de nem zárok ki semmit. Nem, nem ott. Nagyon nagy szükségünk van Grönlandra. Grönland egy nagyon kis létszámú nép, amelyről gondoskodni fogunk, és megbecsüljük őket, meg minden. De szükségünk van rá a nemzetközi biztonság miatt
"Az amerikai elnök egy május 4-i interjú során azt hangsúlyozta, hogy mindenki találja meg a saját, egyedi hangját."
A The Wall Street Journal legfrissebb beszámolója alapján Trump arra kérte az Egyesült Államok hírszerző ügynökségeit, hogy erősítsék meg jelenlétüket Grönlandon. E lépésre reagálva Dánia bekérette az Egyesült Államok koppenhágai nagykövetét, hogy tisztázzák a helyzetet.
Rasmussen a Politicónak kifejtette, hogy Grönland Dánia szerves része, és a grönlandi lakosság nem vágyik arra, hogy amerikai identitást öltsön. A volt NATO-főtitkár arra is felhívta a figyelmet, hogy az Egyesült Államok az utóbbi időszakban mérsékelte katonai jelenlétét a szigeten.
A szigeten van az amerikai haderő legészakibb bázisa, a Pituffik űrbázis.
Valóban, Grönland a NATO tagja, ami fontos szerepet játszik a régió biztonságában. Ha az Egyesült Államok aggályait fejezné ki Grönland védelmével kapcsolatban, örömmel fogadnánk, ha a védelmi együttműködés további erősítése valósulna meg az Egyesült Államokkal.
„Tedd egyedivé a mondandódat!” – javasolta Rasmussen.