Gaudí, a Sagrada Família megálmodója, talán a szentek sorába léphet.

A mély vallásosságával és műveiben megjelenő keresztény szimbolikájával híressé vált spanyol művészt régóta "Isten építészének" titulálják; sokan még imáikat is hozzá intézik.
A Vatikán hétfőn bejelentette, hogy Antoni Gaudí, a híres barcelonai Sagrada Família bazilika megalkotója a szentté avatás folyamatának első lépéseit tette meg - számol be róla a The Guardian.
A Vatikán közleményében azt írta, hogy Ferenc pápa elismerte Gaudí "hősies erényeit" - ez volt a 88 éves pápa első hivatalos döntése azután, hogy hetekig súlyos tüdőgyulladással küzdött. Gaudí halála után majdnem egy évszázaddal ez a nyilatkozat az egyik első lépése annak a hosszú és összetett folyamatnak, amely a művész szentté avatáshoz vezet. A számos barcelonai nevezetességet megalkotó építészt először ugyanis boldoggá kell avatni ahhoz, hogy aztán szentté lehessen nyilvánítani.
Gaudí hívei több mint harminc éve kérik, hogy avassák szentté őt, arra hivatkozva, hogy a Sagrada Família meseszerű, magasba törő tornyai és aprólékos kőfaragásai sokakat meggyőztek arról, hogy áttérjenek a katolikus hitre.
"Nincsenek komoly akadályok" – nyilatkozta 2003-ban José Manuel Almuzara építész, aki akkoriban a Gaudí boldoggá avatásáért küzdő szervezet elnökeként tevékenykedett. Szavai szerint a mozgalom tagjai, összesen körülbelül 80 ezer fővel, világszerte imádkoznak Gaudíhoz, és csodákat kérnek tőle. A katolikus egyház pedig a 2000-es évek elején kezdte el mérlegelni a beérkezett kérvényeket.
A Sagrada Família építésének története 1882-re nyúlik vissza, és azóta is a világ legnagyobb befejezetlen római katolikus templomának számít, immár több mint 140 éve. Érdekes, hogy Antoni Gaudí, a híres építész, az életének utolsó 12 évét teljes mértékben ennek a monumentális projektnek szentelte. 2010-ben XVI. Benedek pápa ünnepélyesen felszentelte az épületet, és méltatta Gaudí különleges zsenialitását, amely lehetővé tette, hogy a kőből készült alkotás Isten dicsőítésére szolgáljon.
A bazilika befejezését 2026-ra ütemezték, hogy ezzel tisztelegjenek Gaudí halálának 100. évfordulója előtt. Sajnos azonban a világjárvány váratlanul közbeszólt, lelassítva az építkezést, és komoly mértékben csökkentve a turizmusból származó bevételeket, amelyek az építkezés finanszírozásának alapját képezik.