Brüsszel iránti szeretetünk: A magyar belpolitika és az ukrán uniós tagság összefonódása A magyar belpolitikai táj képét jelentősen formálja Brüsszel, amely nemcsak politikai döntések, hanem érzelmek színtere is. Az uniós tagság kérdése, különösen Ukrajn

Az Euronews uniós háttérműsorában a résztvevők egyetértettek abban, hogy Ukrajna a következő évtizedben nem lesz uniós tag. Abban azonban vita volt a műsor résztvevői között, hogy a magyar kormány érvei mennyire helytállóak Kijevvel szemben.
Megkezdte működését az Euronews magyar nyelvű csatornájának új uniós háttérműsora, amelynek címe: "Szeretünk Brüsszel?" – és igen, a kérdőjel nem véletlen! A tervek szerint havonta legalább egy alkalommal jelentkezünk a brüsszeli uniós negyed szívéből, érdekes témákkal és izgalmas vendégekkel várva nézőinket.
Célunk nem az, hogy megmondjuk, szeretni vagy gyűlölni kell-e Brüsszelt. Inkább azon fáradozunk, hogy mélyebb megértést nyerjünk az unió működéséről, szélesebb perspektívákat alakítsunk ki, és élénk vitákat folytassunk. Hiszen a mindennapok során egyre világosabbá válik, hogy az uniós döntések jelentős hatással bírnak a tagállamok életére, így Magyarországéra is.
Az első adás vendége volt Halmai Katalin újságíró, a Népszava volt tudósítója, Frank Furedi, az MCC Brussels igazgatója és Jávor Benedek, Budapest város brüsszeli képviseletének vezetőke.
A véleménynyilvánító szavazás Ukrajna tagságáról éppen zajlik. De hogyan is vált ez a téma a magyar belpolitika középpontjává?
Donald Trump úgy tűnik, mintha megfordította volna a transzatlanti kapcsolatok kerekét: vámháborúval és a NATO gyengítésével próbálja rászorítani szövetségeseit. Brüsszelben a kezdeti sokk után már a válaszlépések kidolgozásán fáradoznak. Vajon képes lesz-e az Egyesült Államok és Európa közötti szövetség átvészelni Trump második elnöki ciklusát? És merre tart most Európa a feszültségek közepette?
Jávor Benedek szerint besült Trump vámfegyvere.
"Rendkívül rövid idő alatt gyakorlatilag elkezdett visszafelé táncolni abból a politikából, amit elkezdett a januári hivatalba lépését követően. Ez a stratégiája szerintem rendkívül kudarcos eddig és ha az volt az álma, hogy ezzel a cowboy-mentalitással beront a nemzetközi politika színterére, és ott hirtelen levegőbe lő hármat, ráijeszt mindenkire és csinálja mindenki, amit ő akar, akkor pont az ellenkezője történt."
Frank Furedi, az MCC Brussels vezetője azonban nem ért egyet ezzel az állítással. Véleménye szerint a vámok hosszú távon hozzájárulhatnak az Egyesült Államok iparának megerősödéséhez, valamint Trump szavazótáborának fenntartásához is.
"Nem lehet azt mondani, hogy nem sikerült, mert azt tudja mondani a saját bázisának, hogy egyre több állást tudunk létrehozni, és egyre több ipar jön ide. Ha ő hosszú távon gondolkodik, akkor meg tudja erősíteni az Egyesült Államok iparát."
A műsor során foglalkoztunk azzal a kérdéssel is, hogy az EU megfelelően reagált-e Trump vámintézkedéseire, amikor más régiókkal szabadkereskedelmi megállapodásokat kötött.
Még soha nem volt precedens arra, hogy háborúban álló ország csatlakozzon az Európai Unióhoz. Ukrajna sürgősen vágyik a tagságra, és Brüsszelben jelentős támogatásra talál ebben a törekvésében. Magyarországon azonban a kormány ezt a kérdést belpolitikai viták középpontjába állította.
Úgy vélem, Rogán Antal valószínűleg felmérte a közvéleményt, és arra jutott, hogy ezzel a módszerrel sikeresen lehet provokálni a magyar társadalmat. Sajnos, ez a megközelítés gyakran jellemzi a magyar politikai színteret.
Frank Furedi szerint jogosak a magyar kormány aggodalmai a kárpátaljai magyarok ügyében.
"Amikor ott voltam, egy csomó időt töltöttem azzal, hogy találjak magyarokat, akik mernek magyarul beszélni Munkácson, mert féltek, ha mások hallják, hogy magyarul beszélünk, akkor valami probléma lesz. Ilyen problémájuk a lengyeleknek nincsen Ukrajnában."
Furedi szerint az unió vezetése abban hibázik, hogy nem kommunikál őszintén az ukránokkal, és hamis ígéretekkel bátorítják őket, de később jegelik majd a csatlakozási tárgyalásokat.
A résztvevők egyetértettek abban, hogy a következő évtized előtt Ukrajna biztos nem fog bekerülni az Európai Unióba.
"Nem gondolom, hogy Ukrajnát úgy akarják, vagy úgy fogják felvenni az Európai Unióba, hogy ne legyen kész a tagságra" - mondta Halmai Katalin.
Ha észrevételük van a műsorral kapcsolatban, írjanak nekünk a [email protected] címre.