Több munka, kevesebb nyugdíj – a belga repterek forgalma leállt a szakszervezetek által kezdeményezett sztrájk következtében.

Tízezrek tüntettek a belga kormány nyugdíjreformja ellen. A miniszterelnök szerint csak így kerülhető el a költségvetés összeomlása.
A brüsszeli repülőtéren a biztonsági személyzet sztrájkja miatt több száz járatot törölni kellett. Az eredetileg tervezett 260 helyett mindössze 103 gép tudott landolni, ami jelentős fennakadásokat okozott a légiközlekedésben.
A belga szakszervezetek a kormány tervezett nyugdíjreformja, és a várható nyugdíjcsökkentés ellen tiltakoztak. A reptér üzemeltetői arra számítanak, hogy az átfoglalások miatt az elkövetkezendő napokban jelentősen meg fog ugrani a legnagyobb belga légiközlekedési csomópont forgalma.
A mai járattörlések következtében a légitársaságok igyekeztek a lehető legtöbb utast átfoglalni a következő napokra. A holnapi nap várhatóan sokkal zsúfoltabb lesz, hiszen az előzetes becslésekhez képest 12 ezerrel több utasra számítunk. Ráadásul a nyári szabadságolások időszaka miatt a forgalom már eleve megnövekedett, ezért mindenkinek javasoljuk, hogy időben érkezzen a reptérre – figyelmeztetett a reptér szóvivője.
A fapados légitársaságok egyik legjelentősebb európai csomópontjában, a Charleroi repülőtéren, majdnem minden járatot kénytelenek voltak törölni a kiszolgáló személyzet hiánya miatt. A helyzet hátterében az áll, hogy a dolgozók a tüntetés mellett döntöttek.
A brüsszeli demonstráción több tízezer ember gyűlt össze, hogy hangot adjon követelésének: a kormány azonnali lépéseket tegyen a nyugdíjreform tervezetének visszavonására. A javasolt intézkedés értelmében az összes köztisztviselő nyugdíjkorhatárát 66 évre emelnék. Az indoklás szerint a várható élettartam növekedése miatt a jövőben az állam képtelenné válik a szociális juttatások fenntartására.
„A karrierem közepén azt hallom, hogy folytatnom kell a munkát, de a javadalmazásom csökkenni fog. E helyett inkább harci járműveket szerzünk be, hogy háborúba vonuljunk” – osztotta meg véleményét az egyik demonstráló.
Belgium a szerdai NATO-csúcson bejelentette, hogy a jelenlegi 2 százalék helyett a jövőben a bruttó hazai termékének 5 százalékát szándékozik védelemre fordítani. A belga miniszterelnök hangsúlyozta, hogy a költségvetési hiány fenntartása érdekében elkerülhetetlenek a megszorító intézkedések, hogy a deficit az Európai Unió által elvárt szinten belül maradhasson.