Számos kígyó támadta meg a férfit, akinek véréből most egy antidotumot készítenek.

Az elmúlt közel 18 évet azzal töltötte Tim Friede, hogy immunitást szerezzen a kígyóméreggel szemben és hozzájáruljon egy univerzális ellenméreg kifejlesztéséhez. A wisconsini teherautó-szerelő ennek érdekében több mint 700-szor injekciózta be magát halálos méreggel, önkéntes kísérletei során pedig több mint 200-szor harapták meg olyan veszélyes kígyófajok, mint a fekete mamba, a kobra és a kispikkelyű tajpán - írja a BBC.
A Cell című folyóiratban közzétett legújabb kutatás alapján a Centivax biotechnológiai vállalat és a Columbia Egyetem szakértői Friede vérmintáiból két olyan antitestet izoláltak, amelyek lenyűgöző módon képesek semlegesíteni 13 különböző, életveszélyes kígyófaj mérgét. Ezen antitestek emellett részleges védelmet nyújtanak további hat kígyófaj toxinjával szemben is.
Ezeket az antitesteket egy varespladib nevű molekulával kombinálva - amely képes gátolni a kígyómarások 95 százalékában jelen lévő enzimet - egy háromkomponensű ellenmérget hoztak létre, amely laboratóriumi egereken végzett tesztekben rendkívül hatékonynak bizonyult.
A klasszikus ellenmérgek jellemzően állati eredetűek és fajspecifikusak, ami jelentősen korlátozza hatékonyságukat, valamint növeli az allergiás reakciók kockázatát. Azonban az új, laboratóriumban kifejlesztett ellenméreg, amely emberi antitesteken alapul, ígéretes megoldást jelenthet. Ez a megközelítés nemcsak az allergiás reakciók valószínűségét csökkenti, hanem szélesebb spektrumú védelmet is biztosíthat – állítja a CNN.
A wisconsini férfi hangsúlyozza, hogy módszere veszélyes és senki számára nem ajánlja: vakmerő kísérletével ugyanis épp az a célja, hogy másokon segítsen. Amennyiben a tesztek sikeresnek bizonyulnak, és valóban sikerül egy univerzális ellenmérget kifejleszteni a kígyómarások ellen, az évente több száz ezer embernek segíthet megmenteni az életét.