Trump hatására akár az egymillió forintot is meghaladhatja a következő iPhone ára.

Egy átgondolatlan másolat, és könnyedén eltüntethetik a bankszámlájának egyenlegét.

Jelentős átalakulásokra számíthatunk a globális kereskedelem terén, mivel Donald Trump amerikai elnök bevezeti átfogó vámtarifáit. A Wall Street egyik neves szakértője szerint a jelenlegi helyzet hangulata a Covid-válság kezdeti időszakára emlékeztet. Ez a lépés különösen a fogyasztási cikkek piacát érintheti érzékenyen; elemzők becslései alapján az iPhone-ok ára akár 30-40 százalékkal is megugorhat, ha az Apple kénytelen lesz a megnövekedett költségeket a vásárlókra áthárítani – olvasható a Reuters jelentésében.

A legtöbb iPhone továbbra is Kínában készül, amelyet nem kevesebb, mint 54 százalékos vámmal sújt az Egyesült Államok, így az Apple kénytelen lesz mérlegelni: vagy lenyeli a pluszköltséget, vagy a vásárlók pénztárcáját terheli meg. Kevés esély van rá viszont, hogy ekkora összeget csak úgy benyelne a vállalat, így az egekbe szökhet az iPhone 17-es mobilok ára. A bizonytalanság a tőzsdén is éreztette hatását, a vállalat részvényei csütörtökön látványos, 9,3 százalékos zuhanással zártak - ez 2020 márciusa óta a legrosszabb napjuk volt.

Az Apple évente több mint 220 millió iPhone-t ad el világszerte, főleg az Egyesült Államokban, Kínában és Európában. Jelenleg az iPhone 16 ára az Egyesült Államokban 799 dollár, de a Rosenblatt Securities elemzői szerint ez az összeg akár 1142 dollárra is felszökhet. A csúcsmodell, az iPhone 16 Pro Max, amely lenyűgöző 6,9 hüvelykes kijelzővel és egy terabyte-os tárhellyel rendelkezik, a jelenlegi 1599 dolláros ár helyett akár 2300 dollárra is emelkedhet.

Jelenleg hazánkban az Apple az iPhone 16-ot 400 ezer forintos áron kínálja, míg a legdrágább verzió, a terabyte-os iPhone 16 Pro Max, 800 ezer forintot kóstál. Ha az Apple 40%-kal megemelné az árakat, az idei őszre érkező iPhone 17 ára 560 ezer forintról indulna, míg a prémium iPhone 17 Pro legalább 700 ezer forintba kerülne.

Ha a legnagyobb tárhelyes verziót választanánk, akkor simán túllépnénk az egymilliós lélektani határt. Ennek a kiadásnak az ára Magyarországon körülbelül 1 millió 120 ezer forint lehet, feltéve, hogy az Apple a vásárlókra terheli a vámköltségeket.

Trump korábban már vezetett be vámokat kínai termékekre előző elnöksége alatt, ösztönözve az amerikai cégeket a termelés hazatelepítésére vagy Mexikóhoz hasonló közeli országokba való áthelyezésére. Az Apple viszont akkoriban több termékére is mentességet kapott, ezúttal azonban egyelőre nem történt ilyen engedmény.

Ez a kínai vámügy most teljesen más irányt vett, mint ahogy azt előzetesen sejtettük. Azt gondoltuk, hogy az Apple-t továbbra is különleges bánásmódban részesítik, ahogy az a múltban is történt, de egyelőre ennek a jeleit sem lehet felfedezni.

- fogalmazott Barton Crockett, a Rosenblatt Securities elemzője.

A kereslet stagnálása tovább súlyosbíthatja az Apple helyzetét, főként abban az esetben, ha a vámok miatt a költségek is növekednek. Noha az Apple már elindította a termelés áthelyezését Vietnamba és Indiába, a legtöbb iPhone még mindig Kínában készül. Ráadásul ezek az országok sem mentesültek a vámok alól: Vietnamot 46%-os, Indiát pedig 26%-os vám terheli. Neil Shah, a Counterpoint Research társalapítója szerint az Apple-nek legalább 30%-kal kellene megemelnie az áraikat az importvámok kompenzálása érdekében. Nem meglepő, hogy a tengeren túli piacon pánik kezdett eluralkodni.

Az Apple eddig még nem fűzött kommentárt a kialakult helyzethez.

Related posts