Trump: Oroszország jelentős lépést tett azzal, hogy megkímélte Ukrajna teljes területének elfoglalását.

Donald Trump véleménye szerint Putyin egy megállapodásra törekszik, de ahhoz, hogy a tánc elkezdődhessen, mindig két fél szükséges.
Donald Trump amerikai elnök Jonas Gahr Store norvég miniszterelnököt fogadta a Fehér Házban csütörtökön. Az Euronews szerint a találkozón arról beszélt Trump, hogy Oroszország és Ukrajna is békét akar, neki pedig megvan a menetrendje a háború befejezésére. Azt is hozzátette, Washington hozzáállása drasztikusan megváltozhat, ha nem születik meg a megállapodás.
Egy figyelemre méltó állítást fogalmazott meg, amikor kijelentette, hogy Oroszország "jelentős engedményt tett" az ukrajnai konfliktus lezárása érdekében, hiszen nem hódította meg az egész területet. Szerinte jelenleg komoly nyomás nehezedik Moszkvára, és Putyin hajlandó lehet tárgyalni, viszont ahhoz, hogy ez valóra váljon, "a tangóhoz mindig két fél szükséges".
Donald Trump csütörtöki üzenetében Putyinnak kifejezte aggodalmát a Kijevet ért orosz rakétatámadások miatt, amelyek számos civil életét követelték. "Teljesen elítélem a Kijevet ért orosz agressziót. Nincs rá szükség, és az időpontja is rendkívül szerencsétlen. Vlagyimir, ÁLLJ meg! Hetente ötezer katona esik el. Ideje békeszerződést kötni!" – fogalmazott Trump saját közösségi oldalán, a Truth Socialon.
Ezzel kapcsolatban Trump azt mondta: "Nem tetszett a tegnap este. Nem voltam elégedett vele. A béketárgyalások közepén vagyunk, és rakétákat lőttek ki. Nem voltam elégedett vele. Erre gondoltam."
Az orosz-ukrán konfliktus rendezése ismét napirendre került az utóbbi időszakban, ám a béke elérése egyre távolabbinak tűnik. Trump és Volodimir Zelenszkij a közösségi platformokon üzengetnek egymásnak, ami újabb feszültségeket szül. Az amerikai elnök a közelmúltban azt állította, hogy Zelenszkij Krím félszigethez való ragaszkodása akadályozza a békefolyamatot. Zelenszkij viszont egy 2018-as amerikai nyilatkozatra hivatkozott, amelyben a korábbi Trump-adminisztráció elítélte a félsziget orosz megszállását.
A héten egy váratlan fordulat történt: egy londoni tárgyalás, amely az amerikai, brit, francia és ukrán vezetők között zajlott volna, az utolsó pillanatban meghiúsult. Szerdán Marco Rubio amerikai külügyminiszter meglepetésszerűen visszalépett, miután Zelenszkij éles kritikát fogalmazott meg az Egyesült Államok béketerve ellen. Ezt követően J. D. Vance amerikai alelnök már arról értekezett, hogy a béke eléréséhez területcserére is szükség lenne, és figyelmeztette a feleket: ha az oroszok és az ukránok nem fogadják el az amerikai javaslatokat, az Egyesült Államok el fogja távolítani magát a békefolyamatból.