Trump felfüggeszti az Egyesült Államok Ukrajnának nyújtott katonai segítségét.

Az amerikai elnök azt is bejelentette, hogy az Egyesült Államok keddtől 25 százalékos vámot vet ki a Kanadából és Mexikóból származó importra.

Donald Trump, az Egyesült Államok korábbi elnöke, ismét kíméletlenül bírálta Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt, amiért az nem mutat hajlandóságot arra, hogy tárgyalásokba kezdjen Oroszországgal a béke megteremtése érdekében. Trump véleménye szerint Zelenszkijnek nyitottabbnak kellene lennie a párbeszédre, hogy a konfliktus mielőbb véget érhessen.

A Fehér Házban rendezett sajtótájékoztatón, ahol bejelentette a tajvani TSMC félvezetőóriás 100 milliárd dolláros amerikai beruházását, Trump kifejtette, hogy egy békemegállapodás gyors ütemben létrejöhetne, amennyiben Zelenszkij nyitott lenne az egyezségre.

Trump arra utalt, hogy az ukrán elnök hozzáállása végső soron a bukásához vezethet. Megjegyezte, hogy „ha valaki nem hajlandó kompromisszumot kötni, az nem marad sokáig a pozíciójában”.

Zelenszkij kifejezte aggályait Vlagyimir Putyin megbízhatóságával kapcsolatban, hangsúlyozva, hogy a tűzszünethez elengedhetetlen, hogy az Egyesült Államok és Európa részéről biztonsági garanciák álljanak rendelkezésre. Emellett arra is utalt, hogy a konfliktus megoldása még mindig "nagyon, nagyon távol" van.

Trump és Zelenszkij kapcsolata a Fehér Házban tartott vitatott találkozót követően vált feszültté, ahol Trump és JD Vance alelnök rátámadt az ukrán elnökre, amiért nem értékeli eléggé az Ukrajnának nyújtott amerikai támogatást.

A kongresszus előtti kedd esti beszédében Trump a ritkaföldfém-ásványokkal kapcsolatos amerikai-ukrán megállapodás jövőjét is megvitatja, amely jelenleg kétségekkel övezett.

Míg korábban elutasította az Ukrajnával kötött megállapodás aláírását, arra hivatkozva, hogy Zelenszkij elnök nem értékelte eléggé, Trump azonban továbbra is "nagyszerűnek" nevezte az üzletet. Várhatóan keddi beszéde során további részleteket fog elárulni.

Marco Rubio amerikai külügyminiszter biztosította a brit tisztviselőket arról, hogy az Egyesült Államok elkötelezett az orosz-ukrán konfliktus lezárásáról szóló tárgyalások mellett, és David Lammy brit külügyminiszterrel folytatott telefonbeszélgetésében köszönetét fejezte ki az Egyesült Királyság azon erőfeszítéseiért, amelyek arra ösztönzik Európát, hogy erősítse meg védelmét.

Trump elnök bejelentette, hogy az Egyesült Államok keddtől kezdve 25%-os vámot fog alkalmazni a Kanadából és Mexikóból érkező importtermékekre.

A bejelentés aggodalmakat keltett az észak-amerikai kereskedelmi konfliktus kiújulásának lehetőségével kapcsolatban, ami súlyosbíthatja az inflációt és lassíthatja a gazdasági növekedést.

A Fehér Ház Roosevelt-termében újságíróknak nyilatkozva Trump így fogalmazott: "Holnap - 25%-os vámok Kanadára és 25%-os vámok Mexikóra. És ez lesz a kezdet". Hozzátette, hogy ezekre a vámokra azért van szükség, hogy nyomást gyakoroljanak mindkét országra, hogy határozottabban lépjenek fel a fentanil-kereskedelem (egy kábítószerként is használt erős fájdalomcsillapító) és az illegális bevándorlás ellen.

Trump ismét előtérbe helyezte azt a javaslatát, hogy a Kínából az Egyesült Államokba irányuló folyamatos fentanilexportra reagálva a vámokat 10%-ról 20%-ra emelné minden kínai import esetében. A volt elnök éles kritikát fogalmazott meg Kínával szemben, amiért nem tesz elegendő lépést az éppen zajló illegális kábítószer-válság kezelésére.

A lépés rávilágít arra, hogy Trump milyen politikai és gazdasági kockázatokat kész vállalni a céljai eléréséért. Mindez annak ellenére történik, hogy ezek a vámok várhatóan magasabb inflációt eredményezhetnek, valamint veszélyeztethetik a Kanadával és Mexikóval már régóta fennálló kereskedelmi kapcsolatokat.

Trump korábban egy hónap haladékot adott Mexikónak és Kanadának, hogy engedményeket tegyenek, de most kijelentette, hogy nincs több tárgyalási lehetőség, jelezve, hogy mindkét országra kivetett új vámok lépnek életbe.

A kanadai energiatermékekre, például az olajra és a villamos energiára szintén 10%-os vámot vetnek ki.

Mélanie Joly kanadai külügyminiszter válaszul hangsúlyozta, hogy Kanada kész megtorolni a saját, 155 milliárd dollár értékű vámtarifáival. Joly felvázolta, hogy a kanadai vámok első körét, összesen 30 milliárd dollár értékben vezetnék be, ha az USA továbblépne tervével.

Claudia Sheinbaum, Mexikó elnöke, kijelentette, hogy az ország továbbra is várakozik Trump döntésére. "Ez a kérdés az Egyesült Államok kormányának és elnökének hatáskörébe tartozik" - fogalmazott Sheinbaum. "Függetlenül attól, hogy mit választanak, mi saját irányunkat követjük, és Mexikóban van egy átgondolt terv és egység."

Mexikó már reagált Trump követeléseire azzal, hogy 10 ezer katonát küldött a Nemzeti Gárdába a kábítószer-kereskedelem és az illegális bevándorlás elleni küzdelemre.

Kanada sajátos lépésként kinevezett egy fentanil-biztost, noha az ország viszonylag kevésbé érintett az Egyesült Államokat sújtó fentanil-válságban.

Related posts