Meglepetés a Kína-csúcs küszöbén: az EU szokatlan követeléseket fogalmazott meg Peking számára.

A jövő helyett a jelen gazdasági folyamatai változnak meg - erről beszél a szeptember 4-i Sustainable World konferencia, amelyen a hazai fenntartható üzleti szféra képviselői gyűlnek össze. Az esemény célja, hogy a különböző iparágakat érintő innovatív megoldásokat és együttműködési lehetőségeket feltérképezzék.
Miközben az egész világ az Európai Unió és az Egyesült Államok közötti kereskedelmi tárgyalások alakulására figyelj, addig Brüsszelben már készülnek a július végi Kína-csúcsra is. A felek között egyelőre álló háború alakult ki, nem is nagyon látszik, hogy bármiről megállapodnának. A finisre fordulva most újabb követeléslista érkezett Pekingbe, hogy mit szabnak feltételnek az előrelépésre.
Az Európai Unió jelenleg nem tervez közös klímanyilatkozatot aláírni Kínával a júliusi csúcstalálkozón, mivel Peking nem tett elegendő ígéretet az üvegházhatású gázok csökkentésére - értesült a Financial Times.
Az Európai Bizottság csupán abban az esetben lenne hajlandó támogatni egy ilyen dokumentumot, ha Kína kézzelfogható tartalmi fejlődést mutatna be, és valódi, kötelező érvényű vállalásokat tenne. A nyilatkozat puszta diplomáciai jelentősége önmagában nem elegendő ahhoz, hogy a Bizottság támogatását elnyerje.
- emelte ki Wopke Hoekstra, a klímaügyi biztos.
Mindkét félnek még idén be kell nyújtania a 2035-ös klímacélt az ENSZ felé, a novemberi COP30 brazíliai konferencia előtt. Az EU már javasolt egy 90%-os kibocsátáscsökkentési célt 2040-re az 1990-es szinthez képest, de emiatt kritikákat is kapott a karbonkreditek külföldi vásárlásának lehetősége miatt.
Kína ütemesen fejleszti tiszta energia- és közlekedési infrastruktúráját, ugyanakkor a szén iránti elkötelezettsége következtében továbbra is a globális szén-dioxid-kibocsátás egyharmadáért felelős.
Elemzők véleménye szerint a közös uniós és kínai akciók kiemelt jelentőséggel bírhatnak, különösen az amerikai passzivitás tükrében. Egy ilyen nyilatkozat akár a pénzügyi rendszer, a fenntartható technológiai normák, vagy a multilaterális fejlesztési bankok reformjaira is kiterjedhet. Ha a két fél között nem valósul meg az együttműködés, Kína más, kevésbé ambiciózus partnerekhez fordulhat - figyelmeztetett Manon Dufour (E3G).