Befejeződtek a kötelező állat-leölések, mivel megváltoztatták a kéknyelv-betegség elleni védekezés szabályait.

A kéknyelv betegség egy olyan vírusos állatbetegség, amelyet törpeszúnyogok terjesztenek, és bejelentési kötelezettséggel jár. Leginkább szarvasmarhákat, juhokat, kecskéket és vadon élő kérődzőket érint. Érdemes hangsúlyozni, hogy az emberi egészségre nézve a betegség nem jelent kockázatot.
Magyarország 2021 óta hivatalosan kéknyelv-betegségtől mentes státusszal büszkélkedhet, miután sikeresen eleget tett az Állategészségügyi Világszervezet követelményeinek, valamint az uniós szabályozásoknak. Ennek eredményeként az ország felkerült az EU kéknyelv-betegségtől mentes tagállamainak listájára.
A Magyar Közlönyben szerdán megjelent rendelet módosításának eredményeként több jelentős könnyítés lép életbe:
A módosítás révén jelentős mértékben csökkenthetők a betegségből fakadó gazdasági veszteségek. Kiemelkedő újítás, hogy a betegségen átesett állatok a megfigyelési időszak letelte után ismét forgalomba hozhatók, ellentétben a korábban érvényben lévő, kötelező leölést előíró rendelkezésekkel.
A betegség gyanúja vagy megjelenése esetén továbbra is érvényben maradnak a szigorú bejelentési és hatósági intézkedések. A megyei kormányhivatalok és a NÉBIH felelőssége lesz a betegség alapos nyomon követése, a szükséges intézkedések betartásának ellenőrzése, valamint az uniós szintű jelentéstételi kötelezettségek teljesítése.
A rendelet a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba, és több uniós rendelet végrehajtásához szükséges hazai szabályokat tartalmazza. A módosítás illeszkedik az Európai Unió 2021-től életbe lépett szabályozásához, amely szerint a kéknyelv-betegség C-kategóriás betegségnek minősül, és a tagállamok maguk dönthetnek a mentesítési programok folytatásáról.
Ahogy azt néhány héttel ezelőtt említettük, a száj- és körömfájás vírus komoly csapást mért a magyar haszonállat-állományra, miközben egy újabb fenyegetés közeledik hazánk felé. A kéknyelv-betegség, amely szintén veszélyezteti az állatokat, már Ausztriában megjelent, és bár a kockázata kisebb, mégis jelentős hatással lehet a tejtermékek piaci árakra. Magyarországon egy évtizeddel ezelőtt tapasztalták ezt a betegséget, akkor a fertőzött állatok száma viszonylag gyorsan csökkent, és körülbelül fél év alatt elhárult a veszély.