Megszűnik a vámmentes ukrán export lehetősége.

Az Európai Bizottság úgy döntött, hogy nem hosszabbítja meg az Ukrajnának nyújtott kivételeket, amelyek lehetővé tették számukra, hogy termékeiket kedvező árakon értékesíthessék az uniós piacon. Miközben az EU keretein belül egy átfogóbb kereskedelmi megállapodás kidolgozása zajlik, úgy tűnik, hogy a részleteket indokolt okokból nem osztják meg az ukrán féllel.
Június 5-re kifutnak az Ukrajnára vonatkozó, úgynevezett Autonóm Kereskedelmi Intézkedések (ATM-ek), amelyek a háború kitörését követően díjmentes utat biztosítottak az ukrán árucikkeknek. Az EU egy kiterjedtebb kereskedelmi megállapodáson munkálkodik, de az is kérdéses, hogy mikorra készülhet el a tervezet, írja a Financial Times.
Oroszország 2022-es agresszióját követően az Európai Unió nemcsak pénzügyi támogatásokkal, hanem különféle kereskedelmi kivételekkel is igyekezett segíteni az ukrán gazdaság talpon maradásában. Azonban a szomszédos tagállamok, mint például Lengyelország, Magyarország, Románia és Szlovákia, egyre inkább kifejezték ellenérzéseiket e lépésekkel szemben. A helyi gazdák aggodalmát az ukrán import növekvő mennyisége váltotta ki, amely nyomást gyakorolt a hazai árakra, és pánikhangulatot teremtett a mezőgazdasági szektorban.
Erre reagálva az Európai Bizottság bevezetett bizonyos "vészfék" intézkedéseket, amelyek célja egy...
Bizonyos mennyiség fölött korlátozások lépnek életbe az olyan élelmiszerek importjára, mint a tojás, baromfi, cukor, zab, kukorica, gabonadara és méz.
A jelenlegi kivételek június elején lejárnak, és ez alkalommal nem tervezik a meghosszabbításukat. Adam Szłapka, a lengyel EU-s ügyekért felelős miniszter, már a múlt héten bejelentette, hogy ez a döntés véglegessé vált.
A kérdés az, hogy mi lép a helyükbe. A Bizottság tavaly ígéretet tett arra, hogy egy szélesebb körű, kétoldalú kereskedelmi megállapodást fognak létrehozni az ukrán társulási megállapodás keretében, de a folyamat még nem kezdődött el, ami meglehetősen aggasztja Ukrajna vezetését.
Az EB tudatosan késleltetheti a tárgyalásokat, ugyanis nem akarnak kellemetlen környezetet teremteni a május 18-án esedékes lengyel köztársasági elnökválasztás előtt - árulták el a lapnak nyilatkozó diplomaták.
A választás tétje alapvetően az, hogy a Donald Tusk által irányított kormány képes lesz-e megvalósítani azokat a jogállamisági reformokat, amelyeket az uniós források megszerzéséért cserébe vállaltak. Fontos megjegyezni, hogy a lengyel államfő nem csupán formális hatalommal rendelkezik, hanem valós lehetősége van arra, hogy érdemben blokkolja a jogszabályi módosításokat.
A Bizottság elkötelezett amellett, hogy folytassa a párbeszédet Ukrajnával, és célunk a kölcsönös vám liberalizációjának hatékony kezelése. Folyamatosan dolgozunk a folyamat véglegesítésén, és amint elérjük a megfelelő eredményeket, bemutatjuk azokat Ukrajna számára.
„Tedd különlegessé a megfogalmazásodat!” – szólította fel tegnap Olof Gill, a Bizottság kereskedelemért és vámügyekért felelős szóvivője.
A "zökkenőmentes átmenet" érdekében június 5. előtt sürgősen meg kellene állapodniuk, ám az ukrán vezetés nyílt kommunikációja arra utalhat, hogy eddig még nem érkezett számottevő ajánlat az asztalukra.
A lap információi alapján a Bizottság inkább egy "jogi megoldáson" fáradozik, amely megakadályozná a háború előtti magas vámok visszaállítását abban az esetben, ha nem sikerül időben megállapodásra jutniuk. Ez a tervezet várhatóan csak a lengyel választások után kerülhet bemutatásra.